ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna
26 Kwietnia 2024
Piątek
Imieniny obchodzą:
Artemon, Klaudiusz,
Klet, Marcelin,
Marcelina, Maria,
Marzena, Spycimir
Do końca roku zostało 250 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

W PGE 1 kwietnia już w marcu.
Autor: Andrxej Nalepa   
31.03.2017.

Struktury Compliance  w PGE raczyły zacząć robić sobie jaja z dużym wyprzedzeniem.

Otrzymaliśmy  odpowiedź  ze struktur PGE w sprawie naszego listu otwartego.

Pani Dyrektor pisze, cyt:

„Dziękuję za zwrócenie uwagi na kwestię regulacji, dotyczących zatrudniania pracowników w spółkach naszej Grupy Kapitałowej. W załączeniu przesyłam szerszą odpowiedź.   (kliknij na link aby przeczytać)

Jednocześnie proszę o informację o to, który z adresów e-mail lub telefonów do Compliance jest nieprawidłowy? Pozdrawiam,  Ewa Gąsiorowska" 

Rzeczywiście zostaliśmy wprowadzeni  w błąd w sprawie koordynatora  Copliance w Elektrowni Bełchatów. Odpowiedź Pani dyrektor w zasadzie zgodna z naszymi oczekiwaniami, wydaje się potwierdzać, że struktura  Compliance  jest dodatkowym , niepotrzebnym kosztem, jaki ponosi Firma. Przy takim poziomie zainteresowania niesprawne e-maile oraz telefony są nieistotne. Pominę już fakt zignorowania sprawdzenia problemu w PGE GiEK S.A. ale jakość kontroli wyraźnie określa jakość dyrektora Compliance.

Tyle korespondencja a jak wygląda to w rzeczywistości.

W marcu nowym dyrektorem technicznym elektrowni Bełchatów został Andrzej Legeżyński pochodzący z Zawidowa koło Bogatyni (podobno bliski kolega jeszcze z przedszkola prezesa Zawady). Z tej samej miejscowości pochodzi Sławomir Zawada - prezes PGE GiEK.  Legeżyński wcześniej w elektrowni przepracował kilka miesięcy. Z kolei w kopalni dyrektorem ekonomiczno-finansowym została Lucyna Zyberyng, ostatnio prezes TBS w Tomaszowie Maz.  Jej mąż jest członkiem zarządu okręgu piotrkowskiego PiS. W lutym asystentem Mariana Rainczuka, dyrektora kopalni Bełchatów, został z kolei Konrad Hennig, politolog i wykładowca akademicki, który starał się o mandat radnego z łódzkiej listy PiS. W ubiegłym roku posadę dyrektora departamentu komunikacji w PGE GiEK otrzymała z kolei związana z PiS Agnieszka Wysocka. Wcześniej była wiceprezydentem Bełchatowa, a przed wyborami samorządowymi nauczycielką języka niemieckiego.  Prezes Zawada zatrudnił mamę, dalej było już łatwiej. W krótkim czasie jej zięć i córka zostali pracownikami elektrowni.  To oczywiście przypadek, broń Boże nie nepotyzm.

Obsadzenie stanowiska kierownika działu organizacyjno-administracyjnego, kierownika działu kadr  w elektrowni Bełchatów to nie jedyne przykłady, które umknęły pani Gąsiorowskiej.

 Z kolei szefem departamentu HR został Marek Szydłowski, radny powiatowy PiS z Pajęczna, który przed nominacją uczył języka polskiego w miejscowej szkole, a wcześniej był dyrektorem placówki.*

PGE poinformowało, że po otrzymaniu zgłoszenia kontrolę już przeprowadzono i nie stwierdzono nieprawidłowości, a rekrutacja pracowników jest prowadzona zgodnie z regułami funkcjonującymi w spółce, a także w zgodzie z zasadami i wartościami opisanymi w kodeksie etyki.

Po tych zapewnieniach jesteśmy uspokojeni i pewni , że reguły obowiązujące w spółce zachęcają nas do inwestowania w ten walor.

Z informacji wynika, że sprawą zainteresował się Prezes PGE S.A. Henryk Baranowski.

Być może ten fakt spowodował, że w dniu dzisiejszym w wyniku zaostrzenia kryteriów oceny pracy  kilku wieloletnich pracowników elektrowni i kopalni otrzymało propozycje rozwiązania umów za porozumieniem stron lub zwolnień. W końcu „bilans musi wyjść na zero”

*  źródło: "Dziennik łódzki - tygodnik 7 dni" z 31 marca 2017r

Zmieniony ( 03.04.2017. )
 
Szansa dla węgla?
Redaktor: Administrator   
29.03.2017.

Stało się. Polscy negocjatorzy dostali potężny argument w negocjacjach z UE w sprawie złagodzenia czy wręcz odstąpienia od polityki dekarbonizacji ostro forsowanej przez cwaniaków z Brukseli. Pytanie oczywiście, czy zechcą i będą potrafili ten argument wykorzystać? Moim zdaniem w końcu w 2007 roku to nie kto inny jak właśnie PIS wpędził nas w to antywęglowe szambo nieudanie negocjując z UE a następnie PO podpisując niekorzystny dla Polski pakiet klimatyczny* i kontynuując zgodną z nim politykę.

Prezydent USA Donald Trump podpisał we wtorek dekret o tzw. "niezależności energetycznej". Akt wycofuje regulacje Planu Czystej Energii wprowadzonego przez poprzedniego prezydenta Baracka Obamę, który ograniczał emisję gazów cieplarnianych w elektrowniach węglowych

Polska w 2016 r wyraziła zgodę na CETA. Przypomnę, jest to porozumienie o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską. Kanada to wrota dla firm z USA do handlu z krajami UE.

Korzyści dla Europy to 12 miliardów euro. Porozumienie likwiduje 99 procent ceł na towary, dopuszcza firmy do przetargów publicznych i otwiera rynek usług finansowych.

Jest zatem rzeczą oczywistą , że w momencie, gdy prezydent USA odstępuje od polityki dekarbnizacyjnej, koszty tejże polityki obciążające  produkty firm europejskich spowodują wymierne straty. Albo więc odstępujemy od CETA, albo zmieniamy politykę w stosunku do energetyki węglowej.

* http://www.ure.gov.pl/pl/urzad/wspolpraca-miedzynarod/2829,Parlament-Europejski-zatwierdzil-pakiet-klimatyczny.html?search=94219352

* źródło : europa.eu/rapid/press-release_MEMO-08-34_pl.pdf

Zmieniony ( 10.12.2018. )
 
A szefowa Compliance ciągle na urlopie...
Autor: Andrzej Nalepa   
21.03.2017.
Według naszej wiedzy oraz doniesień medialnych trwa konflikt PIS w okręgu piotrkowskim.  Między politykami PiS trwa tam partyjna wojna. Część posłów, sympatyzujących z szefem MON, próbuje zwalczyć działaczy PiS zrzeszonych wokół senatora Wiesława Dobkowskiego.

Na spotkaniu w siedzibie PiS, posła Macierewicza reprezentował Bartłomiej Misiewicz. Według  doniesień medialnych odczytał on nazwiska ludzi z konkurencyjnej frakcji zatrudnionych w państwowych spółkach, w tym głównie w bełchatowskim PGE GiEK.

Bartłomiej Misiewicz podobno zażądał wyrzucenia ich z pracy a dzień po spotkaniu poseł Macierewicz odwołał Dobkowskiego z funkcji partyjnego pełnomocnika w powiecie bełchatowskim. Oczywiście nic nam do rozgrywek w PIS ale...co na to PGE S.A.

Moim zdaniem jako spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych  powinna podjąć zdecydowane działania w celu ratowania reputacji.

W powyższym kontekście zgłoszenie, jakie wykonaliśmy do struktur Compilance w PGE S.A. o kontrolę w PGE GiEK S.A. wydaje się być szczególnie zasadne.

Zmieniony ( 22.03.2017. )
 
U szanowanej Damy reputacja znaczy wiele...
Autor: Andrzej Nalepa   
16.03.2017.
 

                                                       Rogowiec 15.03.2017r

Pani Ewa Gąsiorowska

Dyrektor ds.Compliance

PGE S.A.

 

                     LIST OTWARTY

 

Zaczniemy od cytatu:

„Aby zadać pytanie, zgłosić problem lub naruszenie obowiązujących przepisów lub Kodeksu etyki GK PGE, należy skontaktować się z:

Bezpośrednim przełożonym.

• Przede wszystkim należy skontaktować się z bezpośrednim przełożonym.

Komórką właściwą ds. Compliance* lub Audytu.

Można skontaktować się z również z Biurem ds. Compliance, lokalnym Koordynatorem ds. Compliance lub Departamentem Audytu. Można skontaktować się także z Departamentem Prawnym lub Departamentem Bezpieczeństwa. Zadzwonić lub wysłać e-mail.

Udostępniony został numer telefonu +48 22 340 12 02, pod którym w dni robocze od poniedziałku do piątku (9.00 do 17.00) czeka pracownik Biura ds. Compliance.

Można także wysłać zapytanie lub informację o możliwym naruszeniu na adres e-mail uczciwybiznespge@gkpge.pl.

Wiadomość ta trafi do Dyrektora ds. Compliance oraz do Dyrektora ds. Audytu”. Powyższe cytaty pochodzą z Kodeksu Etyki  zamieszczonego na stronie: http://www.gkpge.pl/media/pdf/Compliance/kodeks_etyki_final.pdf

Zarządy Związków ZZPRC oraz MZZPE działających w Elektrowni Bełchatów mając wątpliwości co do sposobu zatrudniania pracowników od stycznia 2016r na spotkaniu z pracodawcą w dniu 21 lutego 2017r zwróciły się z tym problemem do uczestniczącego w spotkaniu przedstawiciela Compilance w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów o sprawdzenie ww. kwestii.

W związku z brakiem reakcji do dnia dzisiejszego tj. 15 marca 2017r postanowiliśmy zwrócić się do Państwa, uznając, że działanie PGE  m.in. w kwestii przestrzegania zasad Kodeksu Etyki nie jest fikcją na potrzeby marketingu i liczymy na rzetelną kontrolę w zakresie zatrudniania i zgodności z obowiązującymi procedurami w PGE GiEK S.A. oraz w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów.

 * Compilance - Compliance – zapewnienie zgodności działalności z regulacjami prawnymi, normami, bądź zestawami zaleceń. Celem systemu compliance w organizacji jest zapewnienie zgodności działania z prawem, jak również z innymi dobrowolnie przyjętymi normami postępowania, w celu zapobiegania stratom finansowym lub utracie reputacji. źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Compliance

Zmieniony ( 17.03.2017. )
 
Wystąpienie o podwyżki
Autor: Andrzej Nalepa   
15.03.2017.

W związku z licznymi telefonami  pracowników domagającymi się wzrostu wynagrodzeń Zarząd ZZPRC oraz MZZPE zwróciły sie się do Pana Dyrektora Marka Ciapały o uruchomienie podwyżek płac w PGE GiEK Oddział Elektrownia Bełchatów.

Rosnąca inflacja oraz wyniki osiągane przez Elektrownie Bełchatów upoważniają do takiego wystąpienia.

Już dziś nowo przyjmowani pracownicy zatrudniani są niejednokrotnie na stawkach wyższych niż wieloletni pracownicy elektrowni. Świadczy to o niskich stawkach na tych stanowiskach oraz  anty motywacyjnie wpływa na postawę pracowników.

Przypominamy , że PIS , z namaszczenia którego obsadzone są władze PGE oraz PGE GiEK s.a. szedł do wyborów z deklaracją większego niż poprzednia ekipa (PO) wyczulenia społecznego.

Wydaje się, że działania na szczeblu spółek drastycznie rozmijają się z działaniami Władz Centralnych. Ten dysonans zaczyna być coraz bardziej odczuwalny co budzić musi zdziwienie i rozczarowanie.

Zmieniony ( 14.03.2017. )
 
Co dalej Panie Prezesie z naszym PPE?
Autor: Andrzej Nalepa   
14.03.2017.

Niespełna 2 lata temu Zarząd PGE GiEK S.A.  rozpoczął proces wyłaniania jednego zarządzającego dla programów PPE prowadzonych u poszczególnych pracodawców w oddziałach spółki. W proces zaangażowani byli pracownicy centrali , oddziałów, jak również przedstawiciele strony społecznej. W toku prac określono kryteria, jakie powinien spełnić Zarządzający, aby zarządzać środkami zgromadzonymi na kontach programów emerytalnych pracowników PGE GiEK.

Obok kryteriów nazwijmy to technicznych (Zarządzający oferują dwa fundusze rekomendowane w zależności od wieku pracownika oraz fundusz indywidualny), jakie musieli spełnić potencjalni zarządzający, uzyskano również znaczącą obniżkę kosztów całkowitych zarządzania. Powinno to przełożyć się na wymierne efekty na koncie każdego uczestnika PPE. W konsekwencji procesu na „placu boju” pozostały dwie firmy.

Na przełomie 2016/17 roku nastąpiło swoiste przyśpieszenie . Odbyły się spotkania w Oddziałach PGE GiEK przedstawicieli obu firm przy udziale osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie procesu ze strony spółki, dyrekcji i związków zawodowych . Te ostatnie mając do wyboru zbliżone parametry i koszty po analizach i konsultacjach wskazały preferowaną firmę.

Wydawać by się mogło , że wszystkim w takiej sytuacji powinno zależeć na sfinalizowaniu procesu i doprowadzenie do sytuacji, gdzie dalsze inwestowanie środków zgromadzonych na kontach pracowników będzie odbywało się ze zdecydowanie niższymi kosztami.

Niestety, odnieść można wrażenie ,że po przyśpieszeniu mamy wyraźne zwolnienie. Być może ma to związek (choć nie musi) z informacją , że PGE S.A. założyło własne TFI.

Co prawda patrząc choćby na KGHM własne TFI wcale nie musi oznaczać chęci zarządzania środkami przeznaczonymi na emerytury pracowników ale …lepiej dmuchać na zimne.

Przestrogą powinien tu być casus firmy energetycznej Enron* w USA.

Nie bez znaczenia jest też dotychczasowe doświadczenie pracowników PGE związane z wymianą akcji oraz dywidendami z akcji pracowniczych. Sądy, odwołania, kolejne instancje – tak nie buduje się zaufania.

Oczekujemy od zarządu PGE GiEK przyśpieszenia i  dokończenia procesu , który pozwoli na znaczące obniżenie kosztów inwestowania naszych pieniędzy.

Szkoda , że zamiast zadać tytułowe pytanie na posiedzeniu "Miedzy" musimy je zadać przez internet...

 

*   Enron http://www.aferyfinansowe.pl/afery-finansowe-na-swiecie/enron/

Zmieniony ( 14.03.2017. )
 
Uniki Prezesa PGE GiEK
Autor: Andrzej NAlepa   
06.03.2017.

W dniu 03 marca miało odbyć się spotkanie Porozumienia Związków Zawodowych Pracowników „Miedza” ze Stroną Pracodawców. Strona społeczna zabiegała o udział w spotkaniu Prezesa Spółki PGE GiEK S.A. Pana Sławomira Zawady.

Aby uniknąć kolizji z planami Prezesa pozostawiliśmy stronie Pracodawców swobodę w ustaleniu daty i godziny spotkania. Ponieważ jednak na spotkaniu Prezes się nie pojawił, strona społeczna uznała to za wyraz lekceważenia przedstawicieli pracowników i opuściła spotkanie.

Wyraziła przedtem oburzenie z takiego podejścia Prezesa. Ponadto podkreśliła, że obecnie sprawujący władzę w Spółce wybrańcy, namaszczeni zostali po wygranej PIS w 2015r. Strona społeczna oczekiwała, że prospołeczna polityka będzie prowadzona nie tylko przez władze centralne, ale również w spółkach z większościowym udziałem Ministrów Rządu Polskiego a także w PGE GiEK S.A. Jak na razie takiego podejścia nie zauważyliśmy.

Ponadto dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że nieobecność Szefa Spółki powoduje, iż spotkania kończą się …"koniecznością zapoznania Prezesa Zarządu z problemem"....i na tym koniec. Nie powinna dziwić więc taka a nie inna reakcja Przedstawicieli Porozumienia Związków Zawodowych Pracowników „Miedza”

Zmieniony ( 06.03.2017. )
 
Spotkanie się odbyło i tyle..
Autor: Andrzej Nalepa   
17.01.2017.

11 stycznia  w godz. 9:00 – 12:15  odbyło się spotkanie będących w sporze zbiorowym dwóch największych Związków Zawodowych działających w Elektrowni Bełchatów z Dyrektorem Elektrowni  i przedstawicielami PGE GiEK S.A. na czele z Dyrektorem HR z Panem Markiem Szydłowskim. Przedmiotem rozmów miały być kwestie negocjowanego porozumienia, kończącego spory zbiorowe w Elektrowni Bełchatów.

Niestety, spotkanie nie przyniosło żadnych rezultatów. Można było odnieść wrażenie , że odbyło się tylko po to, aby móc stwierdzić, że prowadzone są rozmowy.

Strona Pracodawców była „merytorycznie przygotowana” w sposób, jaki nigdy nie przytrafił się  za poprzedniego prezesa PGE GiEK S.A.

Na dzień dzisiejszy sytuacja jest taka , że do końca 2017 roku obowiązuje dotychczasowa Umowa, a po niej do 2027 powinna obwiązywać umowa podpisana przez pozostałe 4 elektrowniane organizacje związkowe.

Naszym zdaniem ma ona istotne wady i bez ich wyeliminowania nie widzimy możliwości jej podpisania.

Najważniejszą rzeczą jest status pracodawcy w Oddziale Elektrownia Bełchatów.

Jesteśmy przekonani, że odebranie tego statusu Dyrektorom w Oddziałach w następnej kolejności będzie  grozić utratą uprawnień pracowniczych wynikających z ZUZP.

Nie godzimy się również na proponowany poziom etatyzacji*, ponieważ już dziś zgłaszane są przez naszych Członków kłopoty z udzieleniem należnych pracownikom dni wolnych. 

Brak zgody na naszą propozycję zapisu cyt: „W sytuacji obniżenia zatrudnienia poniżej uzgodnionego  w Porozumieniu poziomu, Pracodawca zobowiązuje się do niezwłocznego uruchomienia procedury zatrudniania nowych pracowników.” stawia pod znakiem zapytania  chęci uzupełniania zatrudnienia w ww. sytuacji.

Nie możemy podpisać się pod punktem cyt: „Naruszenie przez pracownika lub kadrę zarządzającą wartości etycznych i naczelnych zasad określonych w Kodeksie Etyki stanowić będzie podstawę do wyciągnięcia ujemnych skutków prawnych dla osób naruszających Kodeks.”   Związek zawodowy nie jest bowiem od tego, aby stwarzać  Pracodawcy więcej możliwości karania pracowników

Czy jest sens dalej udawać,  że prowadzone są rozmowy? Wszystko zależy od stanowiska Zarządu PGE GiEK S.A.  Z naszej strony możemy zapewnić , że nie uchylamy się od rzeczowego dialogu, ale fikcję proponujemy zostawić autorom beletrystyki.

 

*- Etatyzacja - liczba pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, określona dla Pracodawcy, niezbędna do bezpiecznej i efektywnej realizacji zadań
Zmieniony ( 18.01.2017. )
 
Niebawem nowe władze PGE?
Redaktor: Administrator   
13.01.2017.
RN PGE ogłosiła konkurs na prezesa i członków zarządu

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska prezesa i sześciu wiceprezesów X kadencji zarządu, podała spółka. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 27 stycznia.

Konkurs obejmuje stanowiska prezesa, wiceprezesa ds. finansowych, wiceprezesa ds. operacyjnych, wiceprezesa ds. inwestycji kapitałowych, wiceprezesa ds. korporacyjnych, wiceprezesa ds. innowacji oraz wiceprezesa ds. międzynarodowych.

Jak wynika z komunikatu - termin przyjmowania zgłoszeń mija 27 stycznia 2017 r.
Zmieniony ( 13.01.2017. )
 
W 2017 rok z optymizmem...
Autor: Andrzej Nalepa   
30.12.2016.
W dniu 28 grudnia odbyło się spotkanie Dyrekcji ze Związkami Zawodowymi działającymi w Elektrowni Bełchatów.

Proponowany przez Pracodawcę porządek spotkania  przedstawiał się następująco:

·         Porozumienia w sprawie zakończenia sporów zbiorowych na tle kwestii restrukturyzacyjnych i stabilności zatrudnienia; porozumienia ws. Kodeksu etyki;

·         Konsultacje płacowe na 2017 rok,  zgodnie z zapisami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (Załącznik Nr 22 do ZUZP „MECHANIZM USTALANIA WSKAŹNIKA WZROSTU PRZECIĘTNEGO MIESIĘCZNEGO WYNAGRODZENIA U PRACODAWCY”);

·         Umowa grupowego ubezpieczenia PPLUS ( rekomendacja przedłużenia lub przeprowadzenia negocjacji ).

Niestety Pracodawca uchylił się od jakichkolwiek negocjacji w sprawie zakończenia sporów zbiorowych.  Stwierdził , że skoro na 11 styczna 2017r zapowiedziane jest spotkanie Związków Zawodowych działających w elektrowni a  skupionych w Porozumieniu Miedza z Zarządem PGE GiEK S.A. to nie ma sensu aby włączał się teraz w ten proces.

Tak więc oczekujemy na spotkanie z Zarządem PGE GiEK w dniu 11 stycznia 2017r.

O negocjacjach w sporze zbiorowym i oszustwie przy podpisywaniu mechanizmu ebidty w następnym materiale.

Zmieniony ( 30.12.2016. )
 
Średniowiecze w PGE?
Autor: Andrzej Nalepa   
09.12.2016.

Czy w PGE zapłoną stosy?

PGE Polska Grupa Energetyczna przyjęła system zarządzania zgodnością Compliance* i Kodeks etyki dla całej grupy.  Określiła w nim najważniejsze wartości, którymi zamierza kierować się w swoich działaniach.

Kodeks etyki** Grupy Kapitałowej PGE jest zbiorem wartości i zasad, obowiązujących w całej Grupie PGE. W Kodeksie określono podstawowe wartości etyczne Grupy PGE oraz standardy, których oczekuje się od pracowników oraz od kadry zarządzającej.

Wydawać by się mogło , że ten zestaw norm przekazany grupie będzie wdrażany poprzez wcielanie go w życie od góry do dołu korporacji.

Normy jakimi chce się kierować grupa PGE z deklaracji są przyjazne pracownikowi. Tylko przyklasnąć takiemu pomysłowi!

Niepokoić może zamiar karania pracowników za nieprzestrzeganie zawartych w tymże Kodeksie Etyki norm. A już kuriozalne wydaje się oczekiwanie od związków zawodowych, że wyrzekną  się obrony pracowników dotkniętych podejrzeniem naruszenia kodeksu. Moim zdaniem organizacje związkowe podpisując zgodę na karanie pracowników z tego tytułu „nieco” się zagubiły.

Korzystając z okazji, chcąc pokazać „zalety” Kodeksu Etyki PGE zgłaszamy publicznie potrzebę sprawdzenia zasady zatrudniania pracowników do oddziałów od początku 2016r.  Mamy poważne obawy, że procedury obowiązujące w tym zakresie w grupie PGE w wielu wypadkach odbiegają dalece od zasad stosowanych. Dodajmy, że donosicielstwo nie jest dobrym sposobem na integrację załogi i nie sprzyja budowaniu przyjaznej atmosfery.

Rodzi to podejrzenie , że zasady owe mają być batem na maluczkich, w pozostałych zaś przypadkach  opaska Temidy skutecznie przysłoni niewygodne fakty.

Ponieważ  ZZPRC Elektrowni Bełchatów powołany został do obrony interesów pracowniczych a nie zwiększania ilości podstaw, jakimi może dysponować pracodawca czy korporacja w celu karania pracowników, nie zamierzamy podpisywać tego typu porozumień.

Etyka, która pozwala na zatrudnianie kolegów partyjnych a nie pozwala na zatrudnienie członka rodziny zmarłego wieloletniego pracownika jest dla nas niezrozumiała.

Wprowadzajmy dobre wzorce przykładem , szkoląc i propagując te dobre praktyki, wiedząc , że proces wymaga czasu i cierpliwości. Średniowieczne metody karania i „płonące stosy” zostawmy jako niechlubną kartę w historii etyki.

 

* Compliance – zapewnienie zgodności działalności z regulacjami prawnymi, normami, bądź zestawami zaleceń. Celem systemu compliance w organizacji jest zapewnienie zgodności działania z prawem, jak również z innymi dobrowolnie przyjętymi normami postępowania, w celu zapobiegania stratom finansowym lub utracie reputacji.

** etyka - w sensie potocznym — etyka to ogół norm moralnych uznawanych w pewnym czasie przez jakąś zbiorowość społeczną jako punkt odniesienia dla oceny i regulacji postępowania w celu integracji grupy wokół pewnych wartości

Zmieniony ( 09.12.2016. )
 
Czy osiągniemy kompromis?
Autor: Andrzej Nalepa   
08.12.2016.

Powoli zbliżamy się do końca 2016r. Ostatnie spotkanie z pracodawcą  cofnęło nas w negocjacjach o rok. Postanowiliśmy pokazać Państwu punkty, które na dziś uniemożliwiają nam podpisanie Porozumienia.

  • Kodeks Etyki
  • Poziom zatrudnienia (etatyzacja
  • Status pracodawcy w Oddziałach
  • Wysokość odszkodowania.

Szerzej opiszemy te różniące nas elementy w kolejnych artykułach.

Zmieniony ( 09.12.2016. )
 
Informacja dla Członków ZZPRC
Redaktor: Administrator   
27.11.2016.
Zarząd Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego informuje, że w związku z rozwiązaniem umowy z PZU na ubezpieczenie antybiotykowe, karty upoważniające do korzystania z w/w ubezpieczenia tracą ważność z dniem 01.12.2016 r
Zmieniony ( 27.11.2016. )
 
Pikieta - komunikat PZZ "Miedza"
Autor: Andrzej Nalepa   
10.10.2016.

Komunikat PZZ Pracowników „Miedza”

 

Pikieta przełożona

 

Miedza rozmawia z Zarządem PGE GiEK S.A.

12 października 2016r  odbyło się spotkanie Zarządu PGE GiEK SA z Porozumieniem Związków Zawodowych Pracowników PGE „Miedza”.
Rozmowy dotyczyły najistotniejszych zagadnień związanych z funkcjonowaniem Grupy Kapitałowej PGE, w tym w szczególności etatyzacji, trwałości stosunków pracy i świadczeń dla pracowników, zagrożeń  i możliwych kierunków rozwoju Oddziałów PGE GiEK SA.

Obie strony Zarząd PGE GiEK S.A. oraz Związki Zawodowe podkreślały potrzebę inwestycji w złoże Złoczew. Zarząd zapewniał o intensywnych działaniach w celu uzyskania w 2017r  koncesji na wydobycie węgla.

 

Aby umożliwić proces negocjacji, wykazując dobrą wolę i chęć wynegocjowania jak najlepszych dla Pracowników rozwiązań, widząc wolę negocjacji ze strony PGE GiEK Związki Zawodowe skupione w Porozumieniu Pracowników „Miedza” postanowiły o zawieszeniu przeprowadzenia  protestu w dniu 14.10.2016r.

Tym samym informujemy że pikieta pod siedzibą PGE GiEK S.A w dniu 14 października 2016r nie odbędzie się.
Zmieniony ( 13.10.2016. )
 
W piątek pikieta ale rozmowy trwają
Redaktor: Administrator   
05.10.2016.

Na 14 października w godz. 11-13 zapowiedziana jest pikieta związków zawodowych pod siedzibą PGE GiEK S.A. Równocześnie trwają negocjacje celem zakończenia trwających w spółce sporów zbiorowych.

Od wyniku tych rozmów zależą dalsze działania strony społecznej w spółce. Ponieważ negocjacje trwają - na dzisiaj zapowiedziane jest przedstawienie już w formie konkretnych zapisów, uzgodnień ramowych do jakich doszło w ubiegłym tygodniu.

Ale jak to mówią dibeł tkwi w szczegółach. Rozmowy trwają nie będziemy więc ich komentować,  licząc na pozytywne ich zakończenie.

(kliknik aby przeczytać zgłoszenie pikiety)

Zmieniony ( 10.10.2016. )
 
Zarząd PGE GiEK S.A. lekceważy Stroną Społecznę
Autor: Andrzej Nalepa   
23.09.2016.

Dialog społeczny w PGE GiEK S.A. wygląda prawie jak wykres kursu PGE na Giełdzie . Trend spadkowy długookresowy.

Sytuacja ulega zaostrzeniu i wygląda na to , że Związki Zawodowe działające w spółce mają dość  takiego stanu rzeczy i zradykalizują niebawem swoje działania. Trwające w spółce spory zbiorowe, jak na razie z przyczyn leżących po stronie Zarządu Spółki nie zmierzają ku ich rozwiązaniu.

21 września miało się odbyć posiedzenie Porozumienia Związków Zawodowych Pracowników „Miedza” z Zarządem PGE GiEK S.A., Dyrektorami Oddziałów oraz szefami spółek zależnych.

W związku z brakiem należytej reprezentacji ze strony Spółki, brakiem projektów , do przesłania których zobowiązała się strona Pracodawców, jak również kolejnym unikiem podjęcia merytorycznych rozmów na ważne dla pracowników i związków zawodowych tematy (w tym etatyzacji, gwarancji zatrudnienia, podwyżek, inwestycji czy cięć kosztów stałych wynikających ze zmodyfikowanej strategii PGE) strona związkowa podjęła trudną decyzję o przerwaniu rozmów.

Związki Zawodowe skupione w Porozumieniu „Miedza” podjęły decyzję o przeprowadzeniu w dniu 14 października 2016 pikiety pod siedzibą PGE GiEK S.A.

Mamy nadzieję, że znaczenie spraw, o które spieramy się z Pracodawcami spowoduje liczne przybycie Pracowników co pokaże Szefom korporacji, determinację i poparcie dla działań Związków Zawodowych w ich staraniach o skuteczne załatwienie najważniejszych problemów.

Zmieniony ( 23.09.2016. )
 
Na GPW energetyka "dupnąła" jak mówią górnicy...
Autor: Andrzej Nalepa   
22.09.2016.

Co można powiedzieć o właścicielu , który doprowadza swoimi wypowiedziami do olbrzymiej utraty wartości rynkowej spółek, w których jest większościowym udziałowcem? Wariat? Totalny ignorant czy też cwany spekulant, którego kolesie grają na krótkiej sprzedaży?

Nie wiem ale moim zdaniem po takim „zagraniu” KNF powinien natychmiast rozpocząć odpowiednią procedurę, a policja wszcząć śledztwo.  

To już druga, w krótkim czasie sytuacja, która daje  pożywkę do potężnych działań spekulacyjnych.

Pierwsza dotyczyła banków teraz spółek energetycznych. Jak zachowa się rynek przećwiczona najpierw na przykładzie PGE podnosząc kapitał tej spółki.

Przypadek czy celowe działanie? Na to pytanie raczej nie otrzymamy odpowiedzi, więc mniejszościowym udziałowcom (m.in. pracownikom - akcjonariuszom) pozostaje tylko zgrzytanie zębami.

No cóż obserwujemy i „podziwiamy”, podczas następnych wyborów ocenimy…

Zmieniony ( 23.09.2016. )
 
PGE GiEK S.A. płaci za zwłokę w wypłacie dywidendy.
Autor: Andrzej Nalepa   
05.09.2016.
ImageAkcjonariusze Elektrowni Bełchatów, którzy otrzymali dywidendę za rok 2009 i wspólnie z Socrates Investment domagali się od PGE GiEK S.A. zapłaty odsetek za opóźnienie, doczekali się finału sprawy. Akcjonariusze Elektrowni Bełchatów i kilku innych spółek z dawnej Grupy BOT otrzymali swoją dywidendę za 2009 rok z dużym opóźnieniem, np. w Elektrowni Bełchatów przekroczyło ono 470 dni od pierwotnego terminu wypłaty, czyli 30 sierpnia 2010 roku.
Sprawa o odsetki od dywidendy została skierowana do sądu. 12 marca 2014 roku Sąd Okręgowy w Łodzi przyznał odsetki za opóźnienie w wypłacie dywidendy.
Po kilku latach sądowych przepychanek wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 25.08.2016r. ostatecznie przyznał nam rację.

Pracownicy akcjonariusze, którzy zdecydowali się dochodzić przez sądem swoich racji mogą spodziewać się w najbliższym czasie wypłaty odsetek za opóźnienie w wypłacie dywidendy za 2009r

Zmieniony ( 05.09.2016. )
 
Spór cd. - mediacje czas kończyć
Autor: Andrzej Nalepa   
16.07.2016.

Sezon urlopowy w pełni. W negocjacjach z PGE GiEK S.A. trwa on już od pół roku. Przynajmniej ze strony Zarządu Spółki i Pracodawców. Najpierw paraliż negocjacyjny wynikający ze zmian w Zarządzie PGE S.A. i  PGE GiEK S.A. oraz braku pewności wymienianych co i rusz Dyrektorów Oddziałów. Nowi potrzebowali czasu na ogarnięcie sytuacji, starych sparaliżowała niepewność, jakie będą wytyczne nowej władzy.

Końcem marca Związkom Zawodowym przedstawiono Pakt (1) . Został on fatalnie oceniony i jednoznacznie odrzucony przez całą stronę społeczną. (link - kliknij aby przeczytać pismo)

O stanie rozmów szczegółowo informowałem Delegatów ZZPRC na Walnym Zgromadzeniu Delegatów w połowie czerwca. Od tamtej pory odbyło się spotkanie w ramach Porozumienia Związków Zawodowych Pracowników „ Miedza”, na którym zażądaliśmy:

  • przedstawienia załącznika nr 1, który powinien być przekazany razem z przesłanym 30 marca PAKT-em
  • docelowej etatyzacji,
  • propozycji porozumienia (Paktu czy Umowy, jakby tego nie zwał) zawierającego postulaty strony społecznej- w związku z odrzuceniem  dotychczasowych propozycji przez obie strony. 

Pomimo deklaracji nie otrzymaliśmy żadnych propozycji a przesłane Pismo Prezesa nie zawiera nic, poza ogólnikami nie zbliżającymi stanowiska stron. ( link- kliknij aby przeczytać pismo )

Wobec takiej sytuacji wystąpiliśmy do Pracodawcy o spotkanie z udziałem mediatora celem spisania protokołu rozbieżności z mediacji. (link - kliknij aby przeczytać pismo )

Podpisanie ww. protokołu będzie jasnym sygnałem dla Związków Zawodowych działających w Elektrowni Bełchatów oraz Pracowników, że przechodzimy do fazy protestów z możliwością przeprowadzenia strajku.

Oczywiście nie zamyka to szans na zakończenie sporu w przypadku podpisania porozumienia.

(1)- „PAKT na rzecz wzrostu produktywności oraz bezpiecznych i trwałych stanowisk pracy"

Zmieniony ( 16.07.2016. )
 
Ile oszczędności dałoby zlikwidowanie Centrali na Mysiej?
Autor: Andrzej Nalepa   
26.05.2016.

Z Mysiej płyną sygnały o cichej  realizacji PAKT-u pomimo sprzeciwu strony społecznej. Wydaje się więc oczywiste , że takie działanie będzie miało burzliwe zakończenie. Miliardowe dywidendy okupione oszczędnościami na pracownikach powinny zetknąć się z mocną odpowiedzią związków zawodowych.

Jeśli potrzebujecie oszczędności, zlikwidujcie centralkę na Mysiej 2. Tu jest centrum generowania kosztów!  Siedziba w najdroższej części Polski , milionowe  apanaże, spółeczki do atomowych kosztów, kosztowne polityczne reklamy. Polityczne inwestycje a za taką uważam włożenie 500mln zł (wg. doniesień medialnych) w Polską Grupę Górniczą nie mogą odbywać się kosztem pracowników grupy PGE.

Panowie górnicy, rozumiemy trudną sytuację waszych firm, ale chyba nie oczekiwaliście pomocy okupionej odbieraniem uprawnień pracowniczych, czy wzrostu płac w energetyce!

Daleki jestem od przeciwstawiania jednych pracowników przeciwko drugim, ale tak to rozgrywają właściciele i zarządzający! To dzięki  SLD poprzez PIS  skończywszy na  PO mamy ten bajzel w górnictwie i energetyce.

Więc nie fanzolcie nam Panowie o staraniach , oszczędnościach, czy problemach tylko naprawcie to, co sami spieprzyliście!

Zmieniony ( 21.12.2016. )
 
Żądaj podwyżki, nie daj się okradać!
Autor: Andrzej Nalepa   
25.04.2016.
Często pracodawcy w negocjacjach porównują płace w naszych firmach twierdząc , że mamy płace  wyższe, niż w naszym otoczeniu rynkowym!

Jednym z częściej podnoszonych argumentów przeciw podwyżkom płac w Polsce jest twierdzenie, że będzie to możliwe dopiero, gdy pracownicy podniosą swoją produktywność (wartość wytworzonego PKB w ciągu godziny). Przedstawiciele pracodawców oraz pokrewni ich poglądom eksperci zapewniają, że płaciliby więcej, gdyby tylko mieli z czego!
Czy rzeczywiście nie mają?
Spóbujmy rozszerzyć porównywanie się do skali europejskiej!
Jak produktywność polskiego pracownika wygląda na tle średniej europejskiej?
Według oficjalnych dostępnych danych Eurostatu za 2014r przeciętna produktywność polskiego pracownika wynosi 74% średniej unijnej. Tymczasem przeciętny godzinowy koszt jego pracy to zaledwie 34% średniej unijnej.
40 % różnica to przepaść – to różnica między tym, co otrzymujemy a tym, co powinniśmy otrzymywać odnosząc to do naszej wydajności!
Mówiąc prościej, nasze płace zaniżone są średnio o ok. 40%!

Ponieważ w przyrodzie nic nie ginie tylko zmienia miejsce pobytu, można sobie zadać pytanie, czy przypadkiem nie jest to kieszeń pracodawcy czy właściciela spółki?
Domagamy się w Polsce płac odpowiadających naszej produktywności! Tyle powinniśmy otrzymywać już dziś! Potem będziemy dążyć do płacy niemieckiej czy brytyjskiej. Po dalszym wzroście produktywności!  A ta zależy już często tylko i wyłącznie od nakładów inwestycyjnych właściciela!
Zaangażowanie i umiejętności pracownika dziś wykorzystane są wręcz na poziomie wyzysku! Obecnie największy wpływ na dalszy wzrost produktywności ma przede wszystkim poziom nowoczesności wyposażenia , organizacja pracy, czyli zaawansowanie technologiczne firmy!
A za te kwestie odpowiada przede wszystkim pracodawca czy właściciel!
Dziś niskie płace stanowią blokadę dalszego postępu w unowocześnianiu gospodarki. Szczególnie ciekawie brzmi to w zestawieniu z modnym sloganem o braku rąk do pracy i konieczności ściągania do Polski siły roboczej z zewnątrz. (Pewnie chodzi o tanią i nieświadomą).
Prawie każdy ma w rodzinie lub otoczeniu osoby , które zostały przez polskich źle rządzących zmuszone do emigracji za pracą i szansą na godziwą przyszłość.
Nie oczekujemy płac wyższych niż polska produktywność - wystarczy, że będą do niej proporcjonalne.
40 % naszej płacy nie zniknęło, ono gdzieś jest, wystarczy tylko poszukać….
Zmieniony ( 25.04.2016. )
 
Związki w Elektrowni Bełchatów żądają podwyżki!
Autor: Andrzej Nalepa   
25.04.2016.

Związki zawodowe działające w Elektrowni Bełchatów w tym ZZPRC wystąpiły do pracodawcy z żądaniem wzrostu wynagrodzeń w 2016r. Żądanie podpisania porozumienia dotyczącego wzrostu  średniej płacy rok do roku na poziomie 1,05 zostało przekazane Pracodawcy w piątek 23 kwietnia z terminem realizacji określonym na 30 kwietnia.

Pracodawca został poinformowany, że w przypadku nie zrealizowanie żadania będzie oznaczało wejście w spór zbiorowy.

Zmieniony ( 25.04.2016. )
 
Komu wsparcie, komu...
Autor: Andrzej Nalepa   
19.04.2016.

PGE EJ1 zapowiada, ze przeznaczy 2 miliony złotych na dofinansowanie wybranych projektów w ramach tegorocznej edycji programu wsparcia rozwoju gmin, które brane są pod uwagę jako potencjalne lokalizacje elektrowni atomowej.  W ubiegłym roku budżet programu wyniósł 1,2 miliona złotych.

Jak tłumaczy PGE EJ1, zainaugurowany w 2015 roku program wsparcia rozwoju gmin lokalizacyjnych jest inicjatywą mającą na celu umacnianie partnerskich relacji spółki ze społecznością lokalną oraz władzami gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa poprzez wspieranie istotnych dla mieszkańców i rozwoju terenów objętych działaniami inwestycyjnymi inicjatyw.

Uzgodnione środki budżetowe zostaną przeznaczone na dofinansowanie projektów z zakresu działań edukacyjno-informacyjnych propagujących wiedzę na temat energetyki jądrowej, aktywności związane z lokalnym rynkiem pracy i szkolnictwem zawodowym, gminne projekty inwestycyjne oraz inne inicjatywy istotne dla społeczności lokalnej.

Drogi Pracowniku,  jeśli Pracodawca nie ma na podwyżkę w 2016 roku, nie smuć się tym. Powinieneś być z tego dumny, oto twoja niedoszła wyższa pensja wsparła rękami tych, co nie zarabiają, czyli Spółki PGE EJ 1 gminy Choczewo, Gniewino i Krokowa.

Program  dofinansowania ww. gmin cieszy się dużym zainteresowaniem, rozważ więc, drogi Pracowniku, czy ubiegać się o podwyżki w latach następnych, czyż nie wystarczy, że będzie Cię rozpierała duma z okazywanej dobroczynności?

Moim zdaniem, zadowolenie lokalnych społeczności tam, gdzie być może nigdy nie powstanie atomówka pozwala sponsorowi od wszystkiego cieszyć się na równi z Tobą ze swojej bogatej działalności.

W ubiegłorocznej edycji programu gminy Choczewo, Gniewino oraz Krokowa otrzymały środki finansowe o łącznej wartości 1,2 mln zł. Pozyskane fundusze okupione zostały niskimi wynagrodzeniami w niektórych spółkach zależnych.

Pamiętaj więc, Pracowniku takiej spółki , że wspierałeś szczytny cel, a przecież mogłeś te pieniądze zwyczajnie przejeść!

A tak zostały przeznaczone m.in. na realizację projektów związanych z rozwojem infrastruktury i poprawą bezpieczeństwa. W gminie Gniewino pozyskane środki zostały przeznaczone na przebudowę drogi z Kostkowa przez Nowy Młot do Dąbrówki oraz z Tadzina do Mierzyna. Gmina Krokowa złożyła wniosek o dofinansowanie modernizacji oczyszczalni ścieków i obiektów kanalizacji podciśnieniowej. Natomiast gmina Choczewo wnioskowała o fundusze na budowę domu socjalnego w miejscowości Zwartowo oraz na II etap remontu budynku i poprawę obsługi w Urzędzie Gminy.

Nie oczekujemy na wsparcie remontów dróg dojazdowych  do największej Elektrowni w Polsce czy KWB Turów, bo być może oznaczałoby to obniżki naszych wynagrodzeń.

Na tym nie koniec, od maja rusza Polska Grupa Górnicza, czekamy na informację o wysokości zaangażowania PGE S.A w nową Spółkę…Zastanawiamy się, przy których bramach ustawić skarbonki...

Zmieniony ( 19.04.2016. )
 
Następna wątpliwa inwestycja PGE?
Autor: Andrzej Nalepa   
18.04.2016.

Pieniądze zawsze się znajdą jeśli politycy ich potrzebują…
Od maja tego roku ma rozpocząć działalność Polskia Grupa Górnicza (PGG)  przejmując 11 kopalń i cztery zakłady zagrożonej upadłością Kompanii wraz z całą ok. 32,5-tysięczną załogą tej największej górniczej spółki.
Chęć zaangażowania kapitałowego w PGG na łączną kwotę 1,5 mld zł zadeklarowały spółki PGE, Energa i PGNiG Termika.
Możliwa jest też konwersja ok. 0,5 mld zł z łącznej kwoty ok. 1,5 mld zł zadłużenia KW wobec banków na udziały w PGG.

Jeżeli dojdzie do podpisania porozumienia ze związkami,  doszłoby do sfinalizowania formalności dotyczących przekazania kopalń KW do PGG.

Część zobowiązań wobec pracowników PGG jeśli wierzyć doniesieniom medialnym, miałaby być zawieszona na 1.5 roku... Potem będzie to kłopot spółki...

Jak w kontekście powyższego wygląda próba szukania oszczędności na kosztach pracowniczych w PGE a szczególnie uzasadnienie takiej potrzeby?
Jak widać zagrożenie dla pracowników grupy PGE gwałtownie wzrośnie.
Pytanie o wynik renegocjacji podpisanych przez Rząd Tuska porozumień z UE dotyczących ograniczania emisji CO2  jest jak na razie raczej retoryczne.

Czas leci, kłopotów stworzonych przez polityków będzie coraz więcej…
Trzeba sobie jasno powiedzieć , jeśli politycy stworzyli zagrożenie niech teraz znajdą rozwiązania bez szukania pieniędzy w  kieszeniach pracowników!
Pytanie o odpowiedzialnych za ten bałagan jak na razie też pewnie będzie retoryczne…

Zmieniony ( 18.04.2016. )
 
Kowal zawinił a Cygana powiesili
Autor: Andrzej Nalepa   
16.04.2016.

W związku z pismem z dnia 31.03.2016 o sygnaturze P/449/2016 Zarząd ZZPRC informuje , że na posiedzeniu w dniu 11.04.2016r przyjął Uchwałę o odrzuceniu dokumentu w całości.

Ponadto po przeanalizowaniu przekazanych dokumentów uznaliśmy, że PGE S.A będąc spółką o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa została narażona działaniami większościowego akcjonariusza na szkody wielkich rozmiarów.

Moim zdaniem brak wyobraźni a co za tym idzie podpisanie dokumentów przez rząd Tuska w 2007r wywołuje dziś skutki, które mogą pogrążyć całą polską branżę energetyczną.

Rząd, którego Minister jest większościowym akcjonariuszem  Spółki PGE S.A. doprowadził do sytuacji, która może być już za chwilę niezwykle niebezpieczna dla kraju, energetyki  i Pracowników!

Kowal zawinił a Cygana powiesili” mówi ludowe porzekadło.

Trzeba jasno powiedzieć, szukajcie pieniędzy gdzie chcecie, ale nie w kieszeniach Pracowników.

Nie z naszej winy i przyczyny jest dzisiejszy bałagan i trudności. To polscy politycy nie licząc się z realiami poszli ręka w rękę z potrzebami biznesu „staro-unijnego” i pod hasłami walki z ociepleniem zostali wystrychnięci na dudka!

Klimat ocieplał się i ochładzał wielokrotnie w historii Ziemi.

Dziś mówi nam się, że za głupotę negocjujących i rządzących mają zapłacić pracownicy.

Proponujemy wybić to sobie z głowy…

Zmieniony ( 18.04.2016. )
 
Zarząd ZZPRC odrzuca PAKT
Autor: Andrzej Nalepa   
16.04.2016.

W związku z przekazaniem Związkom Zawodowym w dniu 31.03.2016 materiału pod nazwą PAKT NA RZECZ WZROSTU PRODUKTYWNOŚCI ORAZ TRWAŁYCH I BEZPIECZNYCH STANOWISK PRACY, Zarząd ZZPRC informuje , że na posiedzeniu w dniu 11.04.2016r przyjął Uchwałę o odrzuceniu dokumentu w całości.

Poinformowaliśmy o tym 15 kwietnia Pracodawcę,  Pisemne stanowisko wraz z uzasadnieniem przekazane zostanie do 22 kwietnia. Przypominamy, że ZZPRC jest w sporze z Pracodawcą od 26 czerwca 2015r. Zwiażek przedłożył stronie pracodawcy swój projekt porozumienia pod nazwa Umowa Gwarancyjna zabezpieczającego pracownikom sprawy płacowe, sojalno-bytowe a także reguljący inne sprawy społeczne w Oddziale.
Zmieniony ( 16.04.2016. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 31 - 60 z 1002