ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna
17 Czerwca 2024
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Adolf, Adolfa,
Adolfina, Alf,
Agnieszka,
Drogomysł,
Franciszek, Laura,
Marcjan, Radomił,
Rainer, Wolmar
Do końca roku zostało 198 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

Tak się tworzy fortuny. Majstersztyk
Autor: Zbigniew Michalski   
30.01.2013.

ImageJuż w roku 2009 pojawiły się pierwsze informacje, że MegaMed sp. z o.o. przygotowywana  jest do sprzedaży. Wtedy jeszcze nawet właściciele nie mieli przekonania, czy sprzedawać czy może konsolidować w obrębie grupy PGE i potem sprzedać. Wówczas mówiło się o cenie ok.20 mln zł za 2 przychodnie MegaMedu w Bełchatowie.

Wybrano drugie rozwiązanie i rozpoczęto proces konsolidacji, czyli łączenia w jeden podmiot wszystkie placówki medyczne PGE GiEK S.A.

Rok 2011 ponownie pojawiają się chętni na zakup MegaMedu, ale proces konsolidacji trwa i trzeba poczekać na jego zakończenie. Rok 2012 właściciel podejmuje decyzję o sprzedaży.

Natychmiast pojawiły się głosy oburzenia. Jak to, a co z pracownikami ? Co z obsługą chorych? Co z tysiącami pracowników Kopalni i Elektrowni – pacjentami przychodni? Co z liczną rzeszą emerytów?

Istniały uzasadnione obawy, że nowy właściciel zredukuje zatrudnienie w „MegaMedzie” obniży wynagrodzenia i będzie sukcesywnie podnosił stawki abonamentu i cenę za świadczenie usług. Czy tak będzie przyszłość pokaże.

Teraz druga strona medalu.

MegaMed po konsolidacji  obejmował :

                                         2 przychodnie w Bełchatowie,

                                         1 przychodnię w Rogowcu

                                         2 przychodnię w Bogatyni

                                         2 przychodnie w Opolu

                                         1 przychodnię w Gryfinie

do tego przychodnie w Łodzi w Gryfinie i w Lublinie w dzierżawionych budynkach.

Szczęśliwy nabywca to firma „Luxmed” – ogólnopolska sieć medyczna posiadająca ok. 70 przychodni  i szpital w Warszawie. Właścicielem „Luxmedu” jest prywatny fundusz Mid Europa Partners. Udziałowcy to mieszane międzynarodowe towarzystwo , również obywatele polscy. Sam „Luxmed” wyceniany był w marcu 2012  przez analityków rynkowych na sumę ok.550-650 mln.zł i to przed zakupem „MegaMedu”.

Mamy sierpień 2012 Gazeta „Parkiet” podaje, że Mid Europa Partners jest gotów sprzedać „Luxmed”

za ok. 1mld. zł.

         W tym czasie postępowanie ofertowe sprzedaży „MegaMedu jest już daleko zaawansowane, trwa badanie spółki i już wiadomo, że z wielu chętnych do ostatecznej transakcji zostanie dopuszczony tylko „Luxmed”.

W dniu 5.12.2102r. dochodzi do sprzedaży „MegaMedu” za kwotę ok.30 mln zł, a już 12.12.2012r pojawia się Mikołaj o imieniu  „BUPA” -  międzynarodowa grupa działająca na rynku medycznym i wykłada za „Luxmed” ni mniej ni więcej tylko 1,625mld zł.

Kolejny cud !!!

Zmieniony ( 30.01.2013. )
 
Strajk ostrzegawczy na kolei
Redaktor: Administrator   
25.01.2013.

Związkowcy od kilku miesięcy sprzeciwiają się niekorzystnym zmianom w systemie naliczania ulg dla pracowników spółek kolejowych oraz dla kolejowych emerytów. Pod koniec ubiegłego roku przeprowadzili referendum strajkowe, w którym 95 proc. uczestniczących w głosowaniu pracowników opowiedziało się za strajkiem, jeśli zasady przyznawania ulg się zmienią, a załoga nie dostanie finansowej rekompensaty.

Ponieważ negocjacje  zakończyły się fiaskiem doszło dziś do strajku ostrzegawczego na kolei.  Związkowcy podkreślają, że zostali zmuszeni do podjęcia kroków ostatecznych, ponieważ władze kolei nie są zainteresowane podjęciem rozmów. Pomimo interwencji ministra transportu, zarządy kolejarskich spółek nie potrafiły porozumieć się ze związkami zawodowymi reprezentującymi kolejarzy  , co do wprowadzenia nowych zasad przyznawania ulg.

Związkowcy podkreślają , że "Rząd i zarząd PKP zamiast rozwiązywać istotne problemy na kolei koncentruje się niestety na działaniach pacyfikacyjnych wobec pracowników. Prosimy zwrócić uwagę, że we wszystkich cywilizowanych krajach spory pracowników z pracodawcami często przybierają formę strajku (ostatnie strajki personelu naziemnego linii lotniczych, kontrolerów ruchu powietrznego itp.). Tym, co wyróżnia tamte kraje od nas, jest fakt, że tam minister odpowiedzialny za daną branżę nie nazywa pracowników terrorystami, tylko z nimi negocjuje."

Media podkreślaja duże zrozumienie podróżnych dla protestu. 

 

Zmieniony ( 25.01.2013. )
 
Konkurencja nie zawsze pożądana.
Redaktor: Administrator   
22.01.2013.

ImageNa ostatnim, grudniowym posiedzeniu Zarządu ZZPRC Elektrowni Bełchatów przyjęte zostało stanowisko, które zamieszczamy poniżej.

„Zarząd Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego Elektrowni Bełchatów nie prowadził i nie prowadzi działań zmierzających do tworzenia  u innych Pracodawców organizacji związkowych konkurencyjnych, wobec już istniejących  zrzeszonych w OZZZPRC.

Działania takie byłyby, zdaniem Zarządu ZZPRC Elektrowni Bełchatów osłabieniem Związków Zawodowych Ruchu Ciągłego i mogłyby w konsekwencji prowadzić do pogorszenia sytuacji Pracowników u tych Pracodawców."

Zmieniony ( 30.01.2013. )
 
Projekt Wspólna Reprezentacja - Aneks
Autor: Andrzej Nalepa   
14.01.2013.
W związku z ostatnimi wydarzeniami, chcąc  wykorzystać dotychczasowe doświadczenia z prowadzonych procesów sądowych firma Sokrates proponuje podpisanie Aneksu do Umowy.

Poniżej zamieszczamy informację jaką otrzymaliśmy od firmy Sokrates w związku z projektem Wspólna Reprezentacja.

„Szanowni Państwo,

1.       Stosowane przez nas wzory umów zostały zmienione, tak abyśmy mogli reprezentować klientów podnosząc zarzut bezpodstawnego wzbogacenia Skarbu Państwa.

2.       Wszyscy nasi klienci w ciągu najbliższych 4-7 tygodni otrzymają od nas aneks do umowy, dzięki któremu będziemy mogli ich reprezentować nie tylko w sprawie o naprawienie szkody z tytułu wadliwego określenia zasad zamiany, ale również z wszystkich innych podstaw prawnych, w tym bezpodstawnego wzbogacenia Skarbu Państwa.

Każdy z uczestników Wspólnej Reprezentacji 1 otrzyma aneks w 4 egzemplarzach oraz zwrotną kopertę, dzięki której będzie mógł bez kosztów odesłać zwrotnie dokumenty.

Osoby, które nie zawrą aneksów pozostają oczywiście naszymi klientami, ale nie będziemy mogli ich w pełni reprezentować, tak jakbyśmy chcieli dla wspólnego dobra.

Z poważaniem,
Artur Wnuk
Manager Projektu”

W odpowiedzi na liczne pytania dotyczące wspomnianego Aneksu informujemy, że
Współpracująca z naszym Związkiem Kancelaria Radcy Prawnego Ewy Kisielewicz nie widzi zagrożeń w podpisywaniu ww. aneksu. W oparciu o tą analizę rekomendujemy podpisanie Aneksu, choć oczywiście w każdym przypadku jest to osobista decyzja Państwa.
Zmieniony ( 14.01.2013. )
 
Pracowity i biedny jak Polak
Redaktor: Administrator   
10.01.2013.

ImageWedług zestawienia przygotowanego przez OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), wśród 29 państw skupionych w tej organizacji, najgorzej zarabia się właśnie w naszym kraju.

W 2011 roku nasze średnie wynagrodzenia wyniosły rocznie 13,8 tys. $ (co po przeliczeniu na polską walutę - po kursie 3,40 zł za 1 $ - daje nam kwotę ok. 46,9 tys. zł, zaś miesięcznie ok. 3,9 tys. zł). Wynik ten był najniższym w zestawieniu 29. państw należących do OECD. Pierwsze miejsce zajęła Szwajcaria (średnie roczne zarobki na poziomie 93,2 tys. $; po przeliczeniu na zł daje nam to kwotę 316,8 tys. zł, zaś miesięcznie ponad 26 tys. zł). Irlandia zajęła 6. pozycję (średnie roczne zarobki na poziomie 66,8 tys. $; po przeliczeniu na zł daje nam to kwotę 227,1 tys. zł, zaś miesięcznie blisko 19 tys. zł). Zarobki w borykajacej sie z kryzysem  Hiszpanii możemy liczyć na średnie zarobki w granicach 37,5 tys. $ rocznie (po przeliczeniu na zł daje nam to kwotę 127,5 tys. zł, zaś miesięcznie ok. 10,5 tys. zł). W Grecji zarobimy w ciągu roku średnio 28,4 tys. $ (po przeliczeniu na zł daje nam to kwotę 96,5 tys. zł, zaś miesięcznie ok. 8,0 tys. zł).

Więcej, choć niewiele, zarabiają w przeliczeniu na dolary mieszkańcy Węgier i Estonii – odpowiednio 14,18 tys. i 14,96 tys. W porównaniu z krajami Europy Zachodniej różnice są ogromne. W najzamożniejszym pod tym względem kraju – Szwajcarii, średnia roczna płaca to 93,2 tys. dolarów, a więc ponad sześć i pół razy więcej niż u nas. W porównaniu z Norwegią nasze zarobki są prawie sześć razy niższe, z USA – 3,9 razy, a z Niemcami – 3,4 razy niższe.

 

Zmieniony ( 10.01.2013. )
 
10 stycznia rozprawy o zapłatę za nadgodziny nie będzie
Autor: Andrzej Nalepa   
10.01.2013.

ImageW dniu 10 stycznia 2013 r miała odbyć się w Okręgowym Sądzie Pracy w Piotrkowie Trybunalskim rozprawa o zapłatę za pracę w godzinach nadliczbowych Zbyszka Michalskiego przeciwko Elektrowni Bełchatów.

Sąd rozprawę odwołał ze względu na przyjęcie do rozpatrzenia przez Sąd Najwyższy spraw o podobnym problemie.

Kliknij tu oby przeczytać .
Zmieniony ( 10.01.2013. )
 
Ciężka dola Prezesa
Redaktor: Administrator   
10.01.2013.
Jak donosi prasa, w ubiegłym roku zarobki top menedżerów wzrosły aż o jedną czwartą. (Na podstawie wyników  raportu firmy doradczej Hay Group)

W przanalizowanych (ponad 300) spółkach, całkowite zarobki top menedżerów poszły w górę średnio o 24,5 proc.  Średnia płaca w przedsiębiorstwach na koniec grudnia to ok. 3730 zł. "Wzrosła" ona w całym ub. roku 3,5% przy  inflacji ok. 3,7 proc. Oznacza to, pierwszy od 20 lat realny spadek wynagrodzeń.

W czołówce najlepiej wynagradzanych znaleźli sie szefowie:  Comarchu,  TVN , Cyfrowego Polsatu oraz, Pekao.
Zmieniony ( 09.01.2013. )
 
Dialog w spółkach Koncernu GiEK S.A.
Autor: Zbigniew Michalski   
09.01.2013.

Od jakiegoś czasu daje się zauważyć całkowity brak chęci porozumienia ze Stroną Społeczną w części spółkek PGE GiEK S.A.

Przykładem takim może być „Betrans”, gdzie nie dotrzymuje się zobowiązań wynikających z Umowy Gwarancyjnej i twierdzi się że odprawy emerytalne tak obciążają fundusz płac, że należałoby obniżyć wynagrodzenia.

W spółce „Ramb” dopiero manifestacja i realna groźba strajku skłoniły zarząd do ustępstw i podniesienia płacy godzinowej o 1,5 zł.

„Megamed”  5.12.2012r  został sprzedany silnej, prężnie rozwijającej się ogólnopolskiej sieci medycznej, a już 18.12.2012r Zarząd „Megamedu” występuje do stron ZUZP o jego zawieszenie w części dotyczącej wypłaty nagrody rocznej. Po tak udanej transakcji spółki nie stać na wypłatę pełnej nagrody i chce ją obniżyć o ok. 3% (śmieszne nieprawdaż)

„Elbest” najgorzej zarządzany i najbardziej uzależniony od układów rodzinno – towarzyskich też doszedł do krawędzi i nie ma już dla niego innego rozwiązania jak podział i sprzedaż co bardziej łakomych kąsków.

O „Elbeście” wypada powiedzieć więcej.

Spółka przez lata przynosząca zyski, poszerza swoją działalność, rozwija nowe obszary, buduje nowe hotele, rozbudowuje i modernizuje już istniejące, zostaje poddana procesowi konsolidacji, który to proces można nazwać tylko rozbudową kadry zarządzającej i biurokracji. Po ok. 1,5 roku właściciel dostrzega błędy które popełnił wyznaczając taki kierunek zmian i nakazuje zmianę koncepcji, już nie konsolidacja , a podział.

Zmiany które mają zostać wprowadzone idą tak daleko, że tu również jest wymagana zgoda Strony Społecznej na renegocjacje Umowy Gwarancyjnej i ZUZP.

Zarząd Elbestu wystąpił o taką zgodę i jednocześnie w dniu 30.10.2012r zadeklarował, że odpowie na wszystkie pytania związane z planowanym procesem.

9.11.2012r Zarząd ZZPRC zadał pytania, a  odpowiedź na nie byłaby pomocna w ocenie sytuacji i podjęciu decyzji  (kliknij tutaj ).

Niestety do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi i na spotkaniu w tym dniu ponowiliśmy prośbę o odpowiedź  (kliknij tutaj

Odnosimy wrażenie, że beztroska wynikająca z przeświadczenia o braku nadzoru organów państwowych doprowadziła do poczucia całkowitego braku odpowiedzialności za losy pracowników, ich rodzin i przyszłości całego regionu.

Zmieniony ( 09.01.2013. )
 
Bupa przejmie LUX MED
Redaktor: Administrator   
21.12.2012.
Bupa, międzynarodowa grupa działająca na rynku opieki zdrowotnej, przejmie grupę LUX MED, największą polską prywatną firmę świadczącą usługi zdrowotne, za 1,625 mld zł (400 mln euro). LUX MED jest teraz własnością funduszu typu private equity Mid

Dzisiejsze ogłoszenie oznacza wejście grupy Bupa na rynek polski. Ta międzynarodowa grupa działająca w branży opieki zdrowotnej i obsługująca 10,8 mln klientów na całym świecie zapewni LUX MED zaplecze finansowe, międzynarodowe doświadczenie w opiece zdrowotnej oraz długoterminowe zaangażowanie w poprawę jakości opieki zdrowotnej w Polsce.

Dzięki temu przejęciu wg. zapewnień przedstawicieli Bupa opieka zdrowotna była dla mieszkańców Polski łatwiej dostępna i tańsza.
Wszyscy pracownicy LUX MED pozostaną w nim zatrudnieni po przeprowadzeniu tej transakcji.

Bupa prowadzi działalność na rynku opieki zdrowotnej na całym świecie, głównie w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Australii, Nowej Zelandii oraz w Stanach Zjednoczonych (W 2011 roku Bupa osiągnęła przychody w wysokości zł 40,7 mld oraz zysk w wysokości zł 2,8 mld). Ma doświadczenie w świadczeniu szerokiej gamy usług, w tym: ubezpieczeń zdrowotnych, zarządzaniu szpitalami, profilaktyce, medycynie pracy, coachingu, prowadzeniu przychodni oraz domów opieki dla osób w podeszłym wieku. W celu poprawy stanu zdrowia publicznego angażuje się we współpracę z władzami państw oraz państwowymi zakładami opieki zdrowotnej. W Hiszpanii Bupa zarządza dwiema spółkami publiczno-prywatnymi, a w Wielkiej Brytanii zapewnia opiekę pozaszpitalną oraz długoterminową opiekę w ramach państwowej opieki zdrowotnej.

Bupa zatrudnia ponad 52 000 osób, głównie w Wielkiej Brytanii, Australii, Hiszpanii, Nowej Zelandii oraz Stanach Zjednoczonych, a także w Arabii Saudyjskiej, Hongkongu, Indiach, Tajlandii, Chinach i w krajach Ameryki Łacińskiej.

Źródło: Biznes INTERIA.PL
 
MegaMed ledwie sprzedany już ma problemy...
Autor: Andrzej Nalepa   
21.12.2012.

Jeszcze nie wysechł tusz pod Umową sprzedaży 100% udziałów MegaMed Sp. z o.o. na rzecz spółki Lux Med Sp. z o.o. a już pojawiają się problemy. Otóż Zarząd MegaMedu zwrócił się do Związków Zawodowych o podpisanie Porozumienia  o zawieszeniu stosowania ZUZP w części dotyczącej premii rocznej ze względu na...bardzo trudną sytuację finansową firmy!

A ileż było zapewnień, że wszelkie porozumienia zostaną dotrzymane! Czyżby finansami zatrzęsły jakieś extra premie, np. za sprzedaż MegaMedu?

Zarząd ZZPRC jako strona Umowy Gwarancyjnej chętnie zwróciłby się do Gwaranta czyli PGE GIEK S.A. jak to się ma do podpisanej Umowy, ale niestety naruszając Umowę, Gwarant uciekł za swej roli - Gwaranta Korporacyjnego sprzedając  100% udziałów MegaMed Sp. z o.o. na rzecz spółki Lux Med Sp. z o.o. Pamiętajmy jednak, że LuxMed wystawiony jest również na sprzedaż. Zawsze jest szansa na nowego inwestora...

Zmieniony ( 21.12.2012. )
 
MegaMed sprzedany
Redaktor: Administrator   
19.12.2012.

Organizacje Związkowe działające w MegaMed sp. z o.o. i Oddziałach Spółki otrzymały informację o podpisaniu w dniu 5 grudnia 2012 r. w Warszawie umowy sprzedaży 100% udziałów MegaMed Sp. z o.o. na rzecz spółki Lux Med Sp. z o.o.

W piśmie poinformowano, że zgodnie z umową sprzedaży udziałów, kupujący zagwarantuje i zobowiąże się do zapewnienia utrzymania w MegaMed sp. z o.o. gwarancji  pracowniczych w niezmienionym  zakresie  przedmiotowym,  podmiotowym oraz czasowym, określonych w odpowiednich Umowach Społecznych.

Dodatkowo strony umowy sprzedaży  LUX MED Sp. z o.o. i PGE GiEK S.A. poprzez odpowiedni zapis w treści umowy zobowiążą się współpracować w dobrej wierze  ze Związkami Zawodowymi działającymi w Spółce i u Sprzedającego.

Zmieniony ( 21.12.2012. )
 
Skok bezrobocia!
Redaktor: Administrator   
19.12.2012.
Bezrobocie gwałtownie rośnie. W III kwartale 2012 r. bezrobocie w naszym kraju wzrosło o 3,5% licząc rok do roku. Ale nie ma się co dziwić, na zielonej wyspie wszystko cudownie rośnie...
Zmieniony ( 19.12.2012. )
 
Po awarii
Redaktor: Administrator   
18.12.2012.
W wyniku usterki przez jakiś czas strona nie była aktualizowana. Mamy to już za sobą. Po usunięciu problemu i  odzyskaniu pełnej sprawności technicznej postaramy sie "nadrobić zaległości". Zapraszamy do odwiedzania  i czytania naszego serwisu.
Zmieniony ( 18.12.2012. )
 
Skandalicznie niskie płace w Polsce
Redaktor: Administrator   
18.12.2012.
ImageDlaczego Polacy zarabiają tak mało. Warto przypomnieć: minimalna płaca w Polsce to obecnie 1500 zł brutto czyli ok. 345 euro. Od stycznia 2013 będzie to 1600zł, zaś średnia płaca to około 3500 zł brutto czyli ok. 800 euro. Dlaczego pomimo , że od początku transformacji minęło prawie ćwierć wieku, płace w Polsce nadal są rażąco niższe od płac europejskich? Dlaczego w Polsce brak publicznej dyskusji na ten temat?
Tak niskie zarobki powodują, że Polacy stali się  zapleczem taniej siły roboczej dla Europy Zachodniej.
Oto współczesny ekonomiczny niewolnik.
Brutto    ZUS      Składka na ub. zdrow.         Zaliczka na podatek      Netto
1600      219,36             124,26                                  75                     1181,38
Pracownik zarabiający 1600zł brutto (minimalna płaca od stycznia 2013 roku) czyli 1181 zł netto. Z tego musi zapłacić ubezpieczenie – ok. 50zł, następnie bilet za dojazd do pracy ok. 150zł., opłaty za mieszkanie ok. 650zł (czynsz, woda, ciepło), telefon ok. 30zł. Po opłaceniu pozostaje 1181- 880zł (50+150+650+30)=301 zł To nie pomyłka, to jedynie 300 zł. – tyle pozostaje pracownikowi na przeżycie całego miesiąca!
W ciągu tego miesiąca usłyszy jeszcze niejednokrotnie, że jak mu się nie podoba to może się zwolnić! Włączając okupowane prze tzw. liberałów media usłyszy dodatkowo, jakież to olbrzymie koszty pracownicze ponosi biedny pracodawca!
Przy rosnącym już ok. 13% bezrobociu (manipulacja statystyką) to Państwo powinno chronić najsłabszych czyli pracobiorców. Niestety tak nie jest. Świadczy o tym między innymi poziom płacy minimalnej.
Jak przy takich płacach ma wzrosnąć przyrost naturalny w Polsce? Prędzej nastąpi bunt społeczeństwa, które powoli ma dość takich cudownych (cuda, cuda)  rządów.
Gdzie znikają nasze pieniądze?
Często słyszymy, że płace nie mogą rosnąć, bo nas (Polaków) nie stać na wyższe płace. Jest to dość często lansowany pogląd mający uciąć dyskusję nad niskimi płacami w Polsce. Ot kraj za biedny, żeby płacić więcej.
Jak racjonalnie określić to nasze wspólne bogactwo? Wydaje się, że dobrą miarą mogłaby być tu wysokość PKB (produktu krajowego brutto) przypadająca na statystycznego obywatela.
Wielkość tą można łatwo znaleźć choćby w danych Eurostatu. Tylko jak określić, czy to dużo czy mało?
Pomocnym do porównania mógłby być średni poziom PKB w UE.
Polski PKB na osobę stanowi ok 64% średniego europejskiego PKB na osobę (eurostat dane z EU27 za 2011). Daje to pewien obraz zarówno bogactwa jak i wydajności na tle średniej europejskiej.
A jak na tym tle wyglądają średnie wynagrodzenia Polaków? Czy musimy być tak nisko opłacani, czy też jesteśmy po prostu okradani?
Zmieniony ( 23.01.2013. )
 
Elbest ciężkie chwile - Kolejny Poseł na Sejm wystąpił do NIK o kontrolę
Autor: Andrzej Nalepa   
28.11.2012.
ImageOtrzymaliśmy informację,  od Pana  Posła na Sejm RP  Michała Pacholskiego, że wystąpił do Prezesa NIK Jacka Jezierskiego o przeprowadzenie kontroli procesu sprzedaży spółek ELBEST I MEGAMED oraz złożył interpelację w tej sprawie do Ministra Skarbu Mikołaja Budzanowskiego.
 

 
Zmieniony ( 28.11.2012. )
 
Elbest -ciężkie chwile cd1.
Autor: Andrzej Nalepa   
28.11.2012.

Elbest sp. z o.o. z siedzibą w Bełchatowie powstał na bazie wyłączenia z Elektrowni Bełchatów działalności ochroniarskiej, serwisowej i hotelarskiej. Spółka nie tylko przejęła działalność, ale również w tym zakresie  Pracowników elektrowni. Była to jedna z praktykowanych w tamtym okresie metod restrukturyzacji elektrowni (pozbywania się działalności nie związanych bezpośrednio z działalnością podstawową elektrowni). Inną metodą było wyłączanie takiej działalności z pozostawianiem Pracowników w dawnym podmiocie (pozostawali oni nadal pracownikami np. kopalni). Obie te formy maja oczywiście swoje zalety i wady.

Elbest w ciągu kilku lat rozwinął się zwiększając skalę działania min. wychodząc  naprzeciw wyzwaniom tamtego okresu inwestował, mocno powiększając i unowocześniając swoją bazę hotelarską (budowa hotelu w Krynicy, rozbudowa hotelu Wodnik, rozbudowa i modernizacja hotelu Wolin). Zwiększając przychody i zyski stał się jednym z największych pracodawców w rejonie.

Z tego co nam wiadomo, do dziś są to perełki w działalności spółki. Niestety,  dla spółki w międzyczasie nastąpiła konsolidacja PGE i zmiana podejścia do spółek tzw. zaplecza. Nagle zaczęto się spieszyć. Doktrynalne podejście do wyzbywania się  wszystkiego, co nie jest związane z podstawową działalnością  w zetknięciu z realnymi uwarunkowaniami zakończyło się podjęciem konsolidacji podobnej działalności w całej Grupie PGE. To co w jednych podmiotach zakończyło się sukcesem ( np. MegaMed sp. z o.o.) w innych okazało się …dużo trudniejsze.

Przedstawione ostatnio uzasadnienie dla nowej koncepcji przetrwania jest powrotem do przeszłości czyli… podziału Spółki.

Niejako pod prąd trendom (polączoną działalność z obu tych dziedzin prowadzi kilka spółek notowanych na GPW) – działalność ochroniarska i serwisowa mają być oddzielone. Tworzenie trzech odrębnych Spółek to oczywiście potencjalne miejsca pracy w Zarządach czy Radach Nadzorczych, ale to także koszty…   

Zmieniony ( 28.11.2012. )
 
Elbest - ciężkie chwile
Autor: Zbigniew Michalski   
28.11.2012.

ImageZarząd „Elbest” sp.z o.o. przedstawił stronie społecznej projekt nowej koncepcji funkcjonowania spółki.

Projekt ma być ratunkiem dla firmy, gdyż jej kondycja jest (jak twierdzi zarząd) katastrofalna. Główne elementy projektu mające poprawić istniejący stan to:

  1. Podział „ELBEST” sp. z o.o. na trzy wyspecjalizowane spółki prawa handlowego (3 pracodawców).
  2. Urynkowienie (czytaj obniżenie) kosztów pracy warunkujących możliwość konkurowania i rozwoju wyspecjalizowanych spółek prawa handlowego powstałych w wyniku podziału.
  3. Optymalizację linii biznesowej hotele, w tym zmianę struktury aktywów hotelarskich (sprzedaż aktywów trwale nierentownych).

Wsparcie Partnerów Społecznych w realizacji koncepcji reorganizacji „ELBEST” sp. z o.o. wymaga podpisania Porozumienia w nowym kształcie, co rodzi konieczność:

  • Negocjacji dotyczących zmiany/rozwiązania za porozumieniem Stron Umowy Gwarancyjnej, w tym przede wszystkim:
  1. likwidacji odrębnych pracodawców,
  2. uspójnienia i urynkowienia wewnątrzzakładowych regulacji (ZUZP, PUZP, Regulaminy) określających zasady  wynagradzania pracowników.
  • Negocjacji i zawarcia porozumień, z pracownikami nie objętymi gwarancjami zatrudnienia i wynagrodzeniem odbiegającym od rynkowego, o zmianie warunków wynagradzania.
  • Wdrożenia projektu PDO (Program Dobrowolnych Odejść) dedykowanego pracownikom posiadającym gwarancje zatrudnienia.

Odbyły się kolejne spotkania ze stroną społeczną, których celem było podpisanie listu intencyjnego, którego  podstawowym celem było uzyskanie zgody Związków Zawodowych na obniżanie zarobków i renegocjacji umów.

Część związkowców dała przyzwolenie. Inni wyraźnie określili że na tym etapie wiedzy jaką posiadają, nie będzie zgody na takie działanie podkreślajac  że oszczędności należy pokazać u siebie , a dopiero potem zacząć szukać ich wśród tych najsłabszych. Traktując jednak poważnie sytuację, i chcąc racjonalnie ją ocenić, skierowaliśmy do Zarządu Elbestu pytania. Odpowiedź na nie mogłaby być pomocna Zarządowi ZZPRC w podjęciu trudnych decyzji, których oczekują od nas władze Elbestu. Niestety. Do dziś brak na te pytania odpowiedzi.

 

 

 

Zmieniony ( 29.11.2012. )
 
Zmiany w Społecznej Radzie Konsultacyjnej Wytwarzania
Redaktor: Administrator   
23.11.2012.
Image W dniu dziesiejszym z pełnienia funkcji Przewodniczącego Społecznej Rady Konsultacyjnej  Wytwarzania zrezygnował kol. Andrzej Nalepa. Na nowego Przewodniczącego wybrano kol. Romana Michalskiego, który będzie łączył tę funkcję z przewodniczeniem Ogólnokrajowemu Zrzeszenieniu Związków Zawodowych Pracowników Ruchu Ciągłego. Z funkcji Członka Prezydium i Sekretarza Rady zrezygnował również Janusz Mańko. Nowym Sekretarzam został Andrzej Piłat.
Zmieniony ( 23.11.2012. )
 
Toast z morałem.
Autor: Andrzej Miętkiewicz   
08.11.2012.
Witam wszystkich serdecznie
Zbliża się czas Świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku i karnawału, a co za tym idzie czas wielkiego biesiadowania ( co jest nieodłączną cechą spotkań Polaków). Pięknym, choć zapomnianym zwyczajem jest wznoszenie toastów. Niedościgłymi mistrzami krasomówczych wystąpień są podobno Gruzini. Nie marząc nawet o zbliżeniu się do ich poziomu   przedstawiam moja propozycję toastu.
Dawno temu w pięknej dolinie mieszkały liczne zwierzęta nad którymi władzę sprawował potężny Niedźwiedź. Zwierzęta żyły skromnie, ale miały jednakowy dostęp do wodopoju i łąk. Niedźwiedź na reprezentanta zwierząt wyznaczył Łasicę. Łasica jak to Łasica zawsze miała zdanie takie jak wódz i tak naprawdę reprezentowała interesy Niedźwiedzia, a nie zwierząt. Wreszcie nastał pamiętny rok i wiatr historii zmiótł Niedźwiedzia, a jego miejsce zajął Żubr. Szczęśliwe zwierzęta postanowiły same wybrać ze swojego grona tego, który będzie ich reprezentował. Miał być ostry i waleczny, a takie jak wiadomo są wilki. Niestety nie mogły się zdecydować na którego przedstawiciela watahy głosować. Postanowiono, że każdą  grupa zwierząt będzie reprezentował inny wilk. Żubr  z radości aż zacierał kopyta.  Mijały lata. Wilkom stępiały pazury i powypadały kły i coraz częściej zamiast Żubra podgryzać łasiły się do niego. Nie bez znaczenia był też fakt,  że młodym wilczkom  mądry Żubr powierzał różne funkcje. Któregoś dnia jednej grupie zwierząt udało się wymienić starego wilka na zadziornego koguta. Oburzył się Żubr, oburzyły się niektóre wilki, ale zwierzęta szybko zauważyły ,że skończyło się głaskanie Żubra, a zaczęło dziobanie. Morał z tej historii jest taki: czasami szybciej się o Ciebie upomni  mały ale zadziorny kogut, niż całe stado bezzębnych wilków.
Zdrowie wszystkich związkowców.
Wszystkie podobieństwa do miejsc i zdarzeń są zupełnie przypadkowe.
Zmieniony ( 08.11.2012. )
 
Czy pracodawca lekceważy nasze zdrowie?
Autor: Andrzej Nalepa   
30.10.2012.

ImageW Elektrowni Bełchatów trwają  przygotowania do próby współspalania osadów z oczyszczalni ścieków . Osady te zawierają bakterie co wiąże się z koniecznością odpowiedniego zabezpieczenia pracowników w środki ochrony , środki odkażające czy też dysponowania odpowiednią szatnią.

Z informacji jakie do nas docierają w dniu dzisiejszym rozpoczęło się napełnianie zasobników na bloku nr1 mieszanką osadów i węgla.

Jak na razie obchodowi  nawęglania pracują bez szczególnych zabezpieczeń. Może nikomu nic się nie stanie, tym niemniej czy jest to zgodne z wymogami rozporządzenia dotyczącymi postępowania z substancjami o 2 stopniu zagrożenia tj. Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 22 kwietnia 2005r(Dz. U. Nr 81 poz. 716 załącznik nr 5 kolumna II?

A powinno być,  zgodnie z opinią Powiatowego Inspektora  Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bełchatowie.

Przewidując taką sytuację poprosiliśmy o kontrolę Okręgową Inspekcję Pracy pod kątem spełnienia ww. wymogów.
Zmieniony ( 30.10.2012. )
 
ZZPRC wystąpi do NIK o kontolę Elbestu
Autor: Andrzej Nalepa   
29.10.2012.

ImageZarząd ZZPRC na posiedzeniu w dniu 24.10.2012r przyjął stanowisko w sprawie propozycji podpisania listu intencyjnego dotyczącego renegocjacji dokumentów obowiązującego w Spółce prawa pracy.

"Zarząd ZZPRC nie widzi na dzień dzisiejszy możliwości podpisania listu intencyjnego ponieważ:

·      przedstawiona koncepcja budzi wątpliwości i wymaga doprecyzowania informacji w niej zawartych

·      podpisanie jakichkolwiek dokumentów związanych ze zmianą warunków Umowy Gwarancyjnej  powinno odbywać się w jednym miejscu i czasie, oraz z udziałem wszystkich Stron Umowy Gwarancyjnej, po uzyskaniu konsensusu co do proponowanych zmian.

Ponadto Zarząd Związku zobowiązuje Przewodniczącego Związku do wystąpienia o kontrolę Elbest sp. z o.o. przez NIK.

Podjęcie inicjatywy o kontrolę procesu zbywania spółki Elbest podjętą przez Posła na Sejm RP Pana Dariusza Seligę, proponujemy poszerzyć o kompleksową kontrolę Spółki w związku z zagrożeniem dla jej istnienia  i co za tym idzie ryzykiem utraty wielu miejsc pracy."

 

Zmieniony ( 30.10.2012. )
 
Poseł RP o pisze o kontrolę sprzedaży spółek Elbest i MegaMed
Redaktor: Administrator   
29.10.2012.

W ubiegłym tygodniu odebraliśmy list od Posła na sejm RP Pana Dariusza Seligii. List zawiera pismo do Związku, w którym informuje iż wnosi interpelację do Ministra  Skarbu Państwa w sprawie sprzedaży spółek Elbest oraz MegaMed. Ponadto list zawiera równiż wystąpienie do NIK o kontrolę procesu sprzedaży  ww.  firm, wyraża przy tym zaniepokojenie możliwością utraty pracy przez ok. 2000pracowników.

Tu znajdziesz skany pism Posła RP Dariusza Seligi

Zmieniony ( 30.10.2012. )
 
Poznajmy prawdę o CCS
Redaktor: Administrator   
19.10.2012.

W jednym z ostatnich numerów bełchatowskich Faktów ukazała się oczom mieszkańców gminy Bełchatów mapka z prawdopodobnym przebiegiem rury, mającej  przesyłać sprężony CO2. Gaz byłby przesyłany w celu zatłaczania po 2015 r do podziemnego składowiska w struktury  Budziszewice-Zaosie. Zatłaczanie CO2 byłoby prowadzone  w ilości 1,8 mln ton/rok przez okres co najmniej 25 lat.

Instalacja CCS (wychwytywania i składowania dwutlenku węgla), której częścią będzie owa rura powinna powstać do końca 2014r.

Ponieważ wytyczono prawdopodobną trasę rury, można z dużym prawdopodobieństwem określić , które tereny będą potencjalnie najbardziej zagrożone wyciekiem.

Wycieki się zdarzają , przesyłane chemikalia w odpowiednim stężeniu są śmiertelne, mówią o tym dotychczasowe zdarzenia na świecie.

CO2 jako gaz cięższy od powietrza ścieli się przy ziemi i w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia utworzy przesuwającą się chmurę śmiertelnego gazu (w stężeniu powyżej 30% śmierć jest natychmiastowa).

Ponieważ chmura może przesuwać się w każdym kierunku zagrożenie będzie przesuwało się razem z nią.

Nie spałbym spokojnie mając świadomość, że śpię w pobliżu tykającej bomby.

Ponieważ realizacja projektu przebiega w nieświadomości mieszkańców naszej gminy, być może ten artykuł wywoła dyskusję na temat zagrożeń i być może okaże się, że mieszkańcy nie będą zachwyceni tą „inwestycją”

Być może inwestor a jest nim PGE GiE S.A. rozpocznie kampanię informacyjną , co pozwoliłoby mieszkańcom gminy, w tym wielu pracownikom PGE GiEK i jej oddziałów, uzyskać  pełną wiedzę o ewentualnych zagrożeniach związanych z realizacją programu CCS.

I jeszcze jedna uwaga. Oczekujemy od władz gminy, która przecież pochodzi z naszego wyboru, rzetelnego podejścia do konsultacji i liczenia się z głosem mieszkańców.

Zmieniony ( 22.10.2012. )
 
Nowy Protokół do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.
Redaktor: Administrator   
11.10.2012.

ImageZwiązki zawodowe i pracodawca podpisały protokół dodatkowy do ZUZP, na mocy którego na lata 2012 -13 wejdą w życie nowe regulacje dotyczące urlopu wypoczynkowego i odpisu na ZFŚS.

Aby obowiązywały po roku 2014 potrzebna jest zgoda na  wprowadzenie nowego mechanizmu zwrostu wynagrodzeń. Zarząd ZZPRC przedstawił swoją propozycję takiego mechanizmu na lata 2014-2017, ale nie zyskała ona akceptacji pracodawcy. 

Zmieniony ( 11.10.2012. )
 
PO arbitrażu
Redaktor: Administrator   
05.10.2012.
W Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Tryb. V Wydz. Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 1 października 2012r odbyło się  posiedzeniu Sądu, w sprawie z wniosku Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego Elektrowni Bełchatów S.A.
z udziałem PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów S.A. o rozstrzygnięcie sporu zakładowego dotyczącego wzrostu wynagrodzeń w 2012r.

Przewodnicząca Kolegium odczytała wyrok, po czym oddaliła wniosek za względu na to, iż uczestnik arbitrażu: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów, odmówła "poddania się rozstrzygnięciu kolegium arbitrażu jako mającego charakter wiążący".

Tym samym spór nie znalazł rozstrzygnięcia w arbitrażu.
Więcej informacji zamieścimy po uzyskaniu materiałów pisemnych z rozprawy a chyba będzie o czym pisać.
 
List Otwarty do Prazesa PGE S.A.
Redaktor: Administrator   
30.09.2012.
Szanowny Panie Prezesie.

Zwracamy się do Pana w związku z trwającym procesem zbywania MegaMed sp. z o.o. Będąc stroną umowy gwarancyjnej dla Pracowników MegaMedu, chcemy zapytać czy dotrzymana będzie ww. Umowa , a szczególności, jak widzi pan możliwość utrzymania roli gwaranta, którym w myśl ww. Umowy jest PGE GiEK S.A.?
Podnosiliśmy tą kwestię na spotkaniach związanych z procesem zbywania MegaMedu, ale jak dotąd nie otrzymaliśmy satysfakcjonującej odpowiedzi. Uważamy, że ewentualne rozwiązanie powinno uzyskać akceptację Stron Umowy.
Chcemy podtrzymać również dotychczasowe nasze propozycje, tj. udział pracowników PGE GiEK S.A., w tym Pracowników MegaMedu w procesie zbywania aktywów. Mamy tu na myśli zarówno możliwość dokonania tego przez spółkę MegaBest, jak również alternatywnie jako zbycie aktywów bezpośrednio Pracownikom. Analiza szans na podstawie ogólnie dostępnych informacji pozwala spojrzeć na proces jako dający szansę na sukces. Szczegółowa analiza jest oczywiście możliwa przy udziale Zarządu spółki, jako że to właśnie on dysponuje szczegółowymi danymi. Możliwość takiego rozwiązania wymagałaby jednak przychylnego podejścia z Państwa strony.

Obecnie prowadzony proces budzi od początku nasz duży niepokój.
Rozpoczął się on od przedstawienia oferty do „wybrańców". Spółce MegaBest udało się włączyć niemalże w ostatniej chwili do tego procesu. Wyzwoliliśmy olbrzymi kapitał społeczny angażując w proces znaczną liczbę pracowników PGE GIEK S.A., a szczególnie spółki MegaBest.
Kapitał ten został przez Państwa zlekceważony. Zmiana warunków w trakcje gry jest naszym zdaniem nie tylko mało transparentna, ale wręcz może rodzić dziwne podejrzenia o faworyzowanie innego uczestnika procesu.
Ponadto chcemy zapytać, czy to standard w PGE S.A. ,aby już po badaniu spółki będącej przedmiotem procesu zbywania dokonywać działań mających znaczący wpływ na cenę i cały proces. Być może informacje, które dotarły do nas o zawieraniu znaczących dla wyceny spółki umów w trakcie jej zbywania , gdy przy stole negocjacyjnym pozostała według naszej wiedzy jedna spółka, nie znajdują uzasadnienia w faktach, ale gdyby się one potwierdziły, czy Pana zdaniem świadczyłoby to o uczciwości i transparentności całego procesu godnego spółki notowanej na GPW?
Spółka PGE S.A z całym swoim majątkiem, a wiec także swoimi spółkami i ich aktywami jest majątkiem z większościowym udziałem Skarbu Państwa, czy w takim razie, gdyby przedstawione tu zastrzeżenia się potwierdziły, uważałby Pan cały proces związany z ofertą zbycia MegaMed sp. z o.o za nie budzący wątpliwości?    
 
 
 
 
Zmieniony ( 05.10.2012. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 241 - 270 z 1002