ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna
17 Czerwca 2024
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Adolf, Adolfa,
Adolfina, Alf,
Agnieszka,
Drogomysł,
Franciszek, Laura,
Marcjan, Radomił,
Rainer, Wolmar
Do końca roku zostało 198 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

Ostrzeżenie!
Autor: Andrzej Nalepa   
24.05.2013.

Image Walka rządu z bezrobociem przy wsparciu pracodawców, dyrektorów, prezesów z całą pewnością dawno dałaby już  pożądany efekt w postaci wzrostu gospodarczego i dużych zysków, gdyby nie… Pracownicy! Musisz zrozumieć,  drogi Pracowniku, że generujesz za duże koszty, zarabiasz 1600zł brutto, a jak masz szczęście, to jeszcze obiecaną premię i dołujesz wzrost gospodarczy! A gdyby tak jedno euro za dniówkę , a może wręcz tylko za uścisk dłoni Prezesa…

Drogi Pracowniku, zanim podejmiesz pracę w Elbest sp. z o.o.  oddział Rogowiec jako pracownik ochrony wiedz, że musisz być zdrowy a ewentualne chorobowe będzie cię kosztowało utratę premii nawet za cały miesiąc. Tutejszy dyrektor oddziału Pan Tuliszka pozbawi Cię premii nawet jeśli jesteś młodą mamą i otrzymasz L4 ze względu na kłopoty ze swoim maluszkiem. I nie licz za bardzo na przedłużenie umowy jeśli będzieś niezadowolony z takich rozwiązań. 

Elbest jest częścią dużej grupy PGE, której większościowym właścicielem jest Państwo Polskie. Całkiem możliwe, że to nowy wyraz POlityki prorodzinnej Rządu realizowany na poziomie lokalnym.

Panu Dyrektorowi gratulujemy pomysłowości w podnoszeniu efektywności i grabieniu Pracowników a tych ostatnich ostrzegamy, uważaj na tego Dyrektora- specyficznie pojmuje swoją rolę zarządzającego!

Zmieniony ( 27.05.2013. )
 
CBA składa doniesienie ws. niegospodarności w PGE EJ1
Redaktor: Administrator   
20.05.2013.
ImageZawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa niegospodarności w wielkich rozmiarach przez poprzedni zarząd spółki PEG EJ1 skierowało do prokuratury CBA. Biuro badało zamówienia publiczne, udzielane przez spółkę w latach 2010 i 2011.

Jak poinformował PAP rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego Jacek Dobrzyński, w trakcie kontroli weryfikowano zamówienia między innymi na zakup usługi "budowania i propagowania pozytywnych emocji związanych z planowanymi strategicznymi inwestycjami na obszarze Pomorza, w szczególności związanymi z energetyką jądrową".

W wyniku kontroli szef CBA Paweł Wojtunik skierował do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie zawiadomienie dot. możliwości popełnienia przestępstwa niegospodarności w wielkich rozmiarach przez osoby pełniące w okresie objętym kontrolą funkcję prezesa i wiceprezesa spółki - dodał Dobrzyński. Chodzi o możliwe nieprawidłowości w dwóch umowach na ponad 11 mln zł podpisanych w 2010 i 2011 r.

Od lipca 2012 r. spółka ma nowy zarząd. Jak poinformowała PAP PGE EJ1, spółka nie zna treści zawiadomienia, skierowanego do prokuratury przez CBA i wobec tego nie komentuje tych informacji.

PGE EJ1 jest spółką celową Polskiej Grupy Energetycznej, która odpowiada za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
Żródło::  PAP 
 
Nieudolność władzy, pazerność pracodawców.
Redaktor: Administrator   
15.05.2013.
ImagePonad 800 tys. osób w Polsce zarabia jedynie tzw. pensje minimalną, czyli około 1186 zł na rękę (285 euro). Zarobki ok. 70 % pracujących w Polsce znajdują się poniżej kwoty tzw. średniego wynagrodzenia ustalanego przez GUS (obecnie 3740 zł brutto, czyli ok. 2672 zł netto). Aż 56 % Polaków przyznaje, że nie jest w stanie oszczędzać w ogóle, bowiem całe swoje zarobki przeznacza na bieżące potrzeby życiowe. Wg szacunków GUS blisko 2,5 mln Polaków żyje w skrajnej biedzie (brak środków gwarantujących egzystencję). Wg Eurostatu aż 27,8% polskiej populacji (ponad 10 mln osób) żyje na co dzień w warunkach wykluczenia społecznego (spowodowanych niskimi dochodami).

  Są takie regiony w Polsce w których nie ma pracy nawet za takie pieniądze. Na szczęście jest jeszcze Anglia, Irlandia,Niemcy,Holandia. Radości rządzenia nic nie jest w stanie przyćmić. Jeśli ktoś widział w telewizji smutne oblicze członka rządu proszony jest o kontakt z redakcją.
Z.M

zaczerpnięto z niewygodne.info.pl

 
Wyniki PGE za I kwartał 2013r
Redaktor: Administrator   
15.05.2013.
ImageZysk netto PGE w I kw.`13 wyniósł 1,227 mld zł wobec 1,638 mld zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie.
Zysk operacyjny PGE wyniósł w I kwartale 1,548 mld zł wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 1,306 mld zł i wobec 1,96 mld zł przed rokiem.

EBITDA wyniosła 2,282 mld zł. W I kwartale 2012 roku EBITDA wynosiła 2,673 mld zł. EBITDA oczyszczona o KDT (201,4 mln zł) i odpis aktualizujący w związku z zamknięciem realizacji projektu Opole II (- 56,5 mln zł) wyniosła 2,137 mld zł.

Przychody grupy PGE w pierwszym kwartale spadły o 1 proc. rdr do 7,818 mld zł.
Koszt własny sprzedaży w pierwszym kwartale 2013 roku wzrósł o ok. 6 proc. rdr do 5.855,4 mln zł. Łączne koszty sprzedaży i dystrybucji Grupy PGE wyniosły 236,9 mln zł, co stanowiło spadek o 47 proc. rdr, głównie z powodu niższych kosztów umorzenia świadectw pochodzenia. Koszty ogólnego zarządu wyniosły 175,3 mln zł, co oznacza spadek o 2 proc. rdr. CAPEX (wydatki inwestycyjne)  po pierwszym kwartale był wyższy o 8 proc. rdr i wyniósł 795,2 mln zł.

W pierwszym kwartale PGE wyprodukowała 14,67 TWh energii (spadek o 5 proc. rdr).

Grupa sprzedała w tym okresie na rynku hurtowym 17,66 TWh energii elektrycznej wobec 15,85 TWh rok wcześniej (wzrost o 11 proc. rdr). Sprzedaż do odbiorców końcowych wyniosła 8,94 TWh (wzrost o 5 proc. rdr). Wolumen dystrybuowanej energii spadł o 2 proc. do 7,98 TWh. Sprzedaż ciepła wzrosła w grupie PGE o 1,4 proc. rdr do 9,6 mln GJ.
Źródło : PGE S.A.; PAP
 
Wspólna reprezentacja. Informacja
Redaktor: Administrator   
24.04.2013.

 ImageOtrzymaliśmy  "KOMUNIKAT DLA ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH DOTYCZĄCY ZŁOŻENIA POZWU O ODSZKODOWANIE PRZECIWKO SKARBOWI PAŃSTWA"

Komunikat dotyczy złożenia w Sądzie Okręgowym w Warszawie dniu 17 kwietnia 2013r pozwu przeciwko Skarbowi Państwa w imieniu 11 256 akcjonariuszy o odszkodowanie w wysokości 270 milionów złotych. Zamieszczamy go pod poniższym linkiem.

 kliknij aby przeczytać pismo

Zmieniony ( 24.04.2013. )
 
W Bełchatowie powstała "Miedza"
Autor: Andrzej Nalepa   
17.04.2013.

Informujemy, że mając na uwadze konieczność wspólnych działań na rzecz:

 •    ochrony praw pracowników zarówno w sferze indywidualnego jak i  zbiorowego prawa  pracy
 •    ochrony interesów zawodowych i socjalnych pracowników
 •    ochrony interesów materialnych  pracowników
 •    zapobiegania degradacji Regionu Bełchatowskiego

w dniu 16 kwietnia 2013r niżej wymienione Związki Zawodowe powołały Porozumienie Związków Zawodowych Elektrowni i Kopalni Węgla Brunatnego „Miedza”

 •    Międzyzakładowy Związek Zawodowy „Odkrywka” z siedzibą w Rogowcu      
 •    Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Elektrowni Bełchatów 
 •    Związek Zawodowy F1
 •    Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego Elektrowni Bełchatów      
 •    Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80"

kliknij aby zobaczyć dokument

Zmieniony ( 18.04.2013. )
 
PGE i dobre praktyki
Redaktor: Administrator   
10.04.2013.
ImagePGE S.A. jest notowana na GPW. Jak przystało na spółkę giełdową przyjęła do stosowania zasady dobrych praktyk.
Wydawać by się mogło , że zasady te będą stosowane we wszystkich spółkach wchodzących w skład grupy.
Dziwi więc, że Rada Nadzorcza PGE GiEK S.A, którą obsadza dysponująca większością głosów na WZA - PGE S.A., tworzy dokumenty urągające tym zasadom.
Jak już pisaliśmy, pracownicy PGE GiEK S.A .na mocy podpisanego w 2010 roku Porozumienia, (którego gwarantem jest PGE S.A.) mają prawo do wybierania członka Zarządu PGE GiEK S.A.
Rada Nadzorcza uchwałą przyjęła Regulamin Wyborów na mocy którego kandydat… może wybrać się sam! Wystarczy, że pracownicy licznie pójdą do głosowania (frekwencja będzie co najmniej 50-cio procentowa). I choćby nie głosowali na kandydata - zostanie on wybrany. Wystarczy, że  jako jedyny odda głos na siebie! Z całą pewnością nie jest to dobra praktyka, to kpienie z zasad demokracji. Jest "transparentna" – tego doświadczyliśmy. Pomimo nagłośnienia sprawy i złożenia wniosku o unieważnienie wyborów zostały one klepnięte przez Główną Komisję Wyborczą PGE GiEK S.A.
Apelujemy do WZA PGE GIEK S.A., aby przywołało Radę Nadzorczą, (w której obsadza większość)  do porządku. W końcu to ciało obsadzane „mężami zaufania”, którzy jeśli się pomylą (ludzka rzecz), gdy tylko pomyłka ta wyjdzie na jaw powinni szybko naprawić swoje błędy i ich skutki.
Unieważnienie wyborów, zmiana regulaminu i ponowne wybory to sprawa naprawienia błędu ale też uczciwości i rzetelności. Im mniej bubli tym większe podejrzenie o profesjonalizm i fachowość. Ośmieszać się prywatnie to jedno a ośmieszać spółkę i  kpić z  pracowników to drugie.
Zmieniony ( 09.04.2013. )
 
Reklama dźwignią ...PR*
Autor: Andrzej Nalepa   
09.04.2013.

ImageByło trochę po dziewiętnastej. Całą rodziną zasiedliśmy (w najdroższych godzinach reklamowych)  przed telewizorem. Podniecenie rosło z każdą chwilą oczekiwania. Wreszcie się zaczęło! Z zapartym tchem śledziliśmy spot reklamowy PGE.
Nasze zaufanie do firmy rosło z  każdą sekundą emitowanego klipu. Produkujemy energię od początku do końca mruczał ekran. A ja oczami wyobraźni  widziałem jak ogromna koparka wydziera ziemi brunatne złoto, jak zamienia się ono w parę, jak po drutach z generatora płynie prąd, jak wpada on do domów naszych klientów zamieniając się w złotówki. Już już bliscy byliśmy ekstazy, gdy nagle zobaczyliśmy, jak te złotówki marnowane są na bzdurne reklamy. Czar prysł...

Trzeba się z twórcą wszakże zgodzić, w 30 sekund można co najwyżej głupio wywalić sporo kasy, ale na pewno nie da się opowiedzieć o całym procesie produkcji energii.

Ciekawe, czy firma państwowa (większościowy udziałowiec), która tak hojnie wspiera zleceniami kontrahentów może liczyć na ich wdzięczność. Oczywiście nie podejrzewamy, że tym sposobem można zapewnić dobry PR* właścicielowi. Aż tak domyślni nie jesteśmy.
Domyślać się natomiast nie musimy, co usłyszymy, gdy zapytamy o podwyżki dla pracowników.

 

PR*-  Public relations (PR) (z ang. - publiczne relacje, kontakty z otoczeniem) dotyczą kształtowania stosunków publicznie działającego podmiotu z jego otoczeniem. Celem działań Public Relations to dbałość o dobry wizerunek, akceptację i życzliwość wobec działań danej osoby lub firmy. (źródło Wikipedia)

Zmieniony ( 09.04.2013. )
 
Vox populi czyli demokracja
Autor: Andrzej Miętkiewicz   
08.04.2013.

"VOX POPULI, VOX DEI" - Głos ludu głosem Boga    

                                                                           HEZJOD
Image                                                                           
No i po "wyborach". Przedstawiciel "załogi" stoczył zaciętą walkę z cieniami i wygrał w pierwszej turze zdobywając 100% poparcia. Trzeba przyznać, że jest to wynik powalający. Nawet za komuny wygrywano z poparciem poniżej setki, więc czapki z głów. Główna Komisja Wyborcza w odpowiedzi na nasz protest i żądanie unieważnienia wyborów, nie dopatrzyła się nieprawidłowości  tu znajdziesz pełny tekst odpowiedzi kliknij i uznała wybory za ważne.  (tu znajdziesz tekst obwieszczenia)

Może GKW nie pamięta znaczenia słowa "wybory", więc przypominam:

Wybory - proces, w którym obywatele wybierają spośród zgłoszonych kandydatów swoich przedstawicieli do organów władzy.  Jest to podstawowy mechanizm demokracji.

Możliwe, że zwycięzca wygrałby na uczciwych zasadach, ale w tej sytuacji trudno będzie nam uwierzyć w to, że będzie On działał w interesie pracowników. Motto dedykuję wszystkim, którzy decydowali o takiej, a nie innej formie głosowania.

Zmieniony ( 08.04.2013. )
 
PGE rozpoczyna kampanię wizerunkową, czyli gdzie ten kryzys?
Autor: Andrzej Nalepa   
03.04.2013.

ImagePolska Grupa Energetyczna (PGE) zapowiedziała rozpoczęcie kampanii wizerunkowej.

Przytoczę za WNP.pl

Cyt.:"Pierwsza od wielu lat kampania wizerunkowa ma wpłynąć na zwiększenie rozpoznawalności marki PGE na rynku, a tym samym wzbudzić zainteresowanie i zaufanie wśród odbiorców. 30 sekundowy spot reklamowy skupia się przede wszystkim na procesie wytwarzania energii. PGE Polska Grupa Energetyczna przedstawiona jest w nim jako firma duża, stabilna i niezależna – poinformowała PGE".
Równocześnie Zarząd  PGE S.A. próbuje wytłumaczyć pracownikom konieczność zamrożenia płac...
I jeszcze jeden cytat: "Kampania prowadzona będzie w telewizji, prasie oraz internecie. Wykorzystane zostaną też siatki wielkoformatowe, środki transportu miejskiego oraz spoty w kinach. Działania reklamowe potrwają do końca maja".
Pieniądze  mogą być wyrzucone w błoto, bo za chwilę spory zbiorowe i protesty mogą  zniweczyć całą kampanię podnoszenia zaufania do PGE.
Chyba, że nie chodzi o kampanię reklamową a wspierającą! Cel zbożny i zlecający może wyrazić swoje różne życzenia...
W momencie szukania oszczędności wydaje się to bardzo głupio wydany pieniądz. Ale cóż my maluczcy możemy wiedzieć o ukrytych celach możnych tego świata... 
Zmieniony ( 08.04.2013. )
 
ZZPRC oprotestował wybory Członka Zarządu!
Redaktor: Administrator   
28.03.2013.

ImageImageW dniu wczorajszym za pośrednictwem Oddziałowej Komisji Wyborczej w Elektrowni Bełchatóww imieniu Zarządu ZZPRC złożony został wniosek o unieważnienie wyborów Członka Zarzadu PGE GiEK S.A. z wyboru pracowników.

Tu znajdziesz pełny tekst protestu złożonego do Głównej Komisji Wyborczej

Zmieniony ( 28.03.2013. )
 
Błąd czy ustawka? - kuriozalne wybory Członka Zarzadu PGE GiEK S.A.!
Autor: Andrzej Nalepa   
27.03.2013.

ImageZa nami wybory członka Zarzadu PGE GiEK S.A. z wyboru pracownilków. Przypomnijmy, że uprawnienie to wynika z Umowy Gwarancyjnej zawartej na okoliczność utworzenia PGE GiEK S.A.  Wydawać by się mogło , że uprawnienie to służyć powinno wyłonieniu członka Zarzadu z wyboru pracowników - osoby z wiedzą i odpowiednimi kwalifikacjami a równocześnie obdarzonego tzw. wrażliwością społeczną. Wydawać by się mogło, że wystarczy uczciwy regulamin i wola wyborców, aby dokonać wyboru.

Niestety, normalność i uczciwość to bardzo odległe w dzisiejszej rzeczywistości pojęcia.

Kuriozalny Regulamin wyborów na członka Zarządu z wyboru pracowników sprawia, że mamy do czynienia z farsą a nie wyborem.  Nie wiem, czy nie przewidziano takiego przypadku czy też kandydat w wyborach ma się okazać 100% poparciem (ot takie wsPOmnienie czasów sprzed 1990r), ale odnoszę wrażenie , że ten Regulamin wyborów czemuś takiemu właśnie służy ...

Zarząd ZZPRC żąda unieważnienia wyborów, opracowania nowego regulaminu i ponownego przeprowadzenia wyborów. Członkom Rady Nadzorczej podpisanej pod obecnym regulaminem pokazujemy żółtą kartkę - jeśli wszystkie dokumenty są podobnie analizowane, to miej nas boże w opiece - wieje zgrozą (humorystycznie niech zabrzmi informacja, jakoby Wiceprezes PGE , członek Rady Nadzorczej p. Szymanek miał wykształcenie prawnicze...bo zaćmę członków Rady Nadzorczej wybranych na mocy tego samego regulaminu  rozumiem - lepiej siedzieć cicho...)

Przjrzyjmy się Regulaminowi:

 " §40
1.     Głos jest nieważny w przypadku, jeżeli:
1)    wskazuje większą ilość kandydatów niż miejsc do obsadzenia w Organie Spółki w wyborach;
2)    nie wskazuje żadnego kandydata;
3)    znak „x" na karcie do głosowania jest umieszczony poza kratką;
4)    karta do głosowania jest całkowicie przedarta;
5)    niemożliwe jest odczytanie sposobu oddania głosu, w szczególności wskutek zamazania kratki, przekreślenia znaku „x" w kratce lub uszkodzenia karty do głosowania;
6)    oddano głos na karcie innej niż wydana przez Okręgową Komisję Wyborczą lub na karcie nie ostemplowanej pieczęcią Oddziałowej Komisji Wyborczej.
2.    Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych nazwisk lub umieszczenie na niej innych dopisków lub przekreśleń poza wnętrzem kratki nie powoduje unieważnienia głosu.
3.    Uznaje się, że znak „x" na karcie do głosowania znajduje się poza kratką jeżeli przecięcie odcinków w znaku „x" znajduje się poza wnętrzem kratki. Ustalenie, czy znak „x" postawiony jest wewnątrz kratki, czy poza nim, należy do Okręgowej Komisji Wyborczej.

§46
1.    W przypadku wyboru jednego Członka Organu Spółki, za kandydata wybranego przez pracowników uznaje się osobę, która w pierwszej turze wyborów uzyskała największą liczbę ważnie oddanych głosów, a w przypadku wyboru dwóch Członków Rady Nadzorczej za wybranych uważa się dwóch kandydatów, z największymi liczbami ważnie oddanych głosów, o ile liczba głosów uzyskanych przez każdego z tych kandydatów w obu ww. przypadkach, przewyższa 50% ogółu ważnie oddanych głosów. Wynik wyborów jest wiążący pod warunkiem udziału w nich co najmniej 50% wszystkich pracowników.

Kuriozalność regulaminu polega na tym, że przy jednym kandydacie głosujący oddają głos ważny tylko wtedy, gdy oddają głos na jedynego kandydata! Brak wskazania na karcie do głosowania powoduje , że głos jest nieważny! (patrz karta do głosowania)
W skrajnym przypadku jeden głos (jedyny ważny) za kandydatem powoduje , że wygrywa on wybory. Na dodatek dostanie on 100% ważnie oddanych głosów!
Nie dziwi więc zapał, jaki wykazała wyższa kadra w "dbałości o frekwencję" i "pomaganiu demokracji".
Swoją drogą jakiś czas temu w prasie  zamieszczona była wiadomość o wyborze członka Zarządu z ramienia pracowników, który uzyskał.... 100% ważnych głosow....ciekawe..bo w PGE GiEK zdarzył się identyczny przypadek!
Żeby inni  mogli skorzystać z doświadczeń PGE GiEK S.A.  lub się pośmiać, jak kto woli, zamieszczamy Regulamin pod poniższym linkiem.
 
 
Zarząd ZZPRC złoży w dniu dzisiejszym oficjalny protest do Głównej Komisji Wyborczej.  W końcu PGE GiEK S.A. jest w Grupie PGE S.A. a ta jako spólka notowana na giełdzie powinna działać transparentnie i zgodnie z dobrymi praktykami , że o logice i etyce nie wspomnę.
Zmieniony ( 27.03.2013. )
 
Porównaj i wyciągnij wnioski
Redaktor: Administrator   
26.03.2013.

Poniżej porównanie statystyk z lat 2007 i 2013. Komentarz wydaje się być zbędny...

                              

zagadnienie 2007 2013
Dług publiczny 527,4 mld zł 866,2 mld zł *
Ludność Polski 38,5 mln 37,8 mln
Wzrost PKB 6,7% 1,1%
Bezrobocie 11,2% 14,4%
Liczba urzędników w adm. centralnej 167 tys. 182 tys. *
Podatek VAT 22% 23%
Cena paliwa 4,10 zł 5,70 zł
Cena chleba 1,80 zł 2,80 zł
Wiek emerytalny 65 lat 67 lat
Zyski banków 13,7 mld zł 16,2 mld zł *

* Dane za 2012 rok

 

Źródło: niewygodne.info.pl

Zmieniony ( 26.03.2013. )
 
Protest
Redaktor: Administrator   
26.03.2013.
Image26.03.2013r. przed Urzędem Wojewódzkim w Łodzi w godz. 15 - 17 odbyła się pikieta, podczas  której związkowcy wyrażali swoje niezadowalenie ze sposobu prowadzenia dialogu społecznego (a w zasadzie jego braku) skandalicznie niskim płacom, głodowej płacy minimalnej, fatalnej polityce prorodzinnej, bezrobociu szczególnie wśród młodzieży i ludzi po 50 roku życia, domagali się  utrzymania przepisów o emeryturach pomostowych dla pracowników pracujących w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze. Podobne manifestacje odbyły sie we wszystkich miastach wojewódzkich. Pikiety były organizowane przez cztery  centrale związkowe. Pracowników naszej elektrowni z ramienia Forum reprezentował Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego.
Zmieniony ( 27.03.2013. )
 
Patologii ciąg dalszy czyli Krezusi branży bankowej
Autor: Andrzej Nalepa   
25.03.2013.

ImageWedług doniesień prasowych najlepiej opłacany prezes polskiego banku zarobił w 2012 roku ponad 4,5 mln zł a  średnia płaca top menedżera w branży bankowej wzrosła w ubiegłym roku o 10,5 proc., do ponad 2,3 mln zł!.

Przysłowiowy Kowalski na takie wynagrodzenie musiałby pracować ponad 47 lat.

Najlepiej zarabiał prezes Banku Pekao. Zainkasował w 2012r  ponad 4,5 mln zł. Z kolei  szef BRE Banku, razem z 2 mln zł premii za 2011 rok w ubiegłym zarobił prawie 4,3 mln zł. W czołówce jest też prezes Banku Handlowego, z 3,8 mln zł.

Co więcej, że ci Panowie mogą czuć kompleksy wobec zarobków ich kolegów z tzw. "europy zachodniej" ( slogan  sprzed wstąpienia Polski do EU - nadal aktualny), którzy inkasują średnio po 2–3 mln euro.

Nic nie uzasadnia takich zarobków, zwłaszcza w czasie gdy w bankach przprowadzane są redukcje zatrudnienia!

Na podastawie informacji PAP

Zmieniony ( 25.03.2013. )
 
Za Pawlaka sukces płacimy słono czyli...
Autor: Z.M.   
25.03.2013.

Rząd dba o bilans handlowy i nasze kieszenie.. czyli o tym jak Polska pod rządami PO stała się najlepszym klientem Gazpromu.

Rosyjska gazeta "Izwiestia" ujawniła, że spośród europejskich odbiorców Gazpromu Polska i Macedonia płacą najwyższe stawki za gaz.
Według danych gazety średnia stawka dla państw Europy otrzymywana przez Gazprom w roku 2013 wyniesie niespełna 360 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu.
Oczekiwany jest dalszy spadek cen o 14 procent.
A ile płaci Polska?
Według danych "Izwiestii" wraz z Macedonią płacimy najwyższą stawkę w Europie - 525,50 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu!

Komentarz: ludzie nic nie rozumieją , czepiaja się - a to właśnie przez te horrendalne ceny wreszcie nauczymy się oszczędzać i racjonalnie wykorzystywać surowce naturalne....no i szczaw będzie smakował lepiej...

źródło: niewygodne info.pl

 

Zmieniony ( 25.03.2013. )
 
Będziemy walczyć o każde miejsce pracy powiedział Wódz i walczą...
Redaktor: Administrator   
24.03.2013.
Rośnie liczba bezrobotnych. W lutym 2013 przybyło 41 tysięcy
W drugim miesiącu roku przybyło osób bez pracy, i to zarówno względem lutego ubiegłego roku jak i tegorocznego stycznia - podał w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Pod koniec lutego 2013 roku bez pracy pozostawało ponad 2 miliony 336 tysięcy Polaków, co oznacza stopę bezrobocia wysokości 14,4 procent, wobec 14,2 proc. miesiąc wcześniej i 13,4 proc w lutym 2012 roku.
Dane GUS wskazują, że w ciągu miesiąca pracę straciło aż 41 tysięcy Polaków. W ciągu roku liczba bezrobotnych zwiększyła się zaś o 168,5 tysiąca.

W lutym 2013 roku bezrobotnych przybyło w każdym województwie. Najszybciej przybywało osób bez pracy w woj. wielkopolskim, w którym w ciągu zaledwie miesiąca liczba osób bez pracy zwiększyła się o 2,8 proc., małopolskim (przyrost liczby bezrobotnych względem stycznia 2013 o 2,5 proc.) oraz dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim i pomorskim, w których w ciągu miesiąca liczba osób bez pracy zwiększyła się o 2,2 procent. W porównaniu z lutym 2012 roku bezrobotnych przybyło również we wszystkich województwach, najwięcej w małopolskim - o 11,8 procent, mazowieckim (11 proc.), śląskim (przyrost liczby bezrobotnych względem lutego o 10 proc.), wielkopolskim (o 9,6 proc.) i dolnośląskim (o 9 procent).

Wyższy wzrost bezrobocia zanotowano w województwach z dużymi aglomeracjami miejskimi, co jest skutkiem usytuowania w większych miastach przedsiębiorstw, które w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej decydują się na zwolnienia pracowników.

Mapa największego bezrobocia nie zmieniła się i nadal najwyższe bezrobocie występuje w województwie warmińsko-mazurskim, w którym bez pracy jest niemal co czwarta osoba (stopa bezrobocia w wysokości 22,5 proc.), zachodnio-pomorskim (19,3 proc. mieszkańców bez pracy), kujawsko-pomorskim (19,1 proc.), podkarpackim (17,1 procent), lubuskim (17 proc.). Najlepsza sytuacja panuje w województwie wielkopolskim, w którym pracy nie ma zaledwie co dziewiąta osoba (stopa bezrobocia wysokości 10,9 proc.), mazowieckim (11,6 proc.), śląskie (12,1%) oraz małopolskim (12,6 proc.).
Zmieniony ( 25.03.2013. )
 
Czy dojdzie do protestu w Elbest sp. z o.o.?
Autor: Andrzej Nalepa   
22.03.2013.
ImageElbest do podziału. 26 lutego 2013r organizacje związkowe działające u pracodawców w grupie Elbest sp. z o.o. otrzymały zawiadomienie o zamiarze transferu pracowników do MegaServis sp. z o.o.
W związku z tym Zarząd Elbestu przedłożył projekt Umowy Transferowej. Ponieważ projekt ten stoi w sprzeczności z obowiązującym Umowami i Porozumieniami będącymi źródłem Prawa Pracy przedłożyliśmy własną propozycję transferówki. Ponieważ do 26 marca (do tego dnia powinna być podpisana Umowa Transferowa) pozostało bardzo niewiele czasu, w dniu wczorajszym- 21marca 2013r Zarząd ZZPRC przekazał Zarządowi Elbest sp. z o.o. pismo, w którym pisze m.in. cyt.:
„W związku z informacją wynikającą z treści art. 261 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991r. o związkach zawodowych dotyczących planowanego przez Spółkę przejścia z dniem 1 kwietnia 2013r. pracowników świadczących pracę w obszarze usług serwisowych w „Elbest” Sp. z o.o. do nowego pracodawcy – MegaSerwis Sp. z o.o. wyrażamy stanowczy sprzeciw takim działaniom. Proponowane warunki transferu w sposób bezpardonowy naruszają podstawowe prawa pracowników, którzy mają być transferowani zarówno w sferze zbiorowego prawa pracy, jak i indywidualnych uprawnień pracowniczych. Działania te naruszają również wcześniejsze ustalenia ze stroną społeczną gwarantujące transferowanym pracownikom, zarówno gwarancje zatrudnienia, jak i inne uprawnienia w sferze stosunku pracy. Metody, jak i warunki  transferu świadczą o braku szacunku, jak i dobrej woli ze strony Spółki w zakresie dotrzymania wcześniejszych zobowiązań podjętych wobec pracowników. Takie metody działania absolutnie nie mogą zasługiwać na aprobatę z naszej strony. Działania podejmowane przez zarząd w naszej ocenie stanowią rażące naruszenie gwarancji pracowniczych i braku szacunku, zarówno dla pracowników transferowanych, jak i strony społecznej. W związku z powyższym wzywamy Spółkę do niezwłocznego podpisania porozumienia transferowego gwarantującego pracownikom ich prawa nabyte. W przypadku braku reakcji Spółki zmuszeni będziemy podjąć działania przewidziane prawem do wyegzekwowania  należnych pracownikom gwarancji, w tym w ostateczności podjęcia akcji strajkowej."
(kliknij na link aby przeczytać pełną treść pisma)
Informujemy Członków Związku , że w przypadku braku porozumienia, od 27 marca rozpoczniemy przeprowadzanie referendum strajkowego oraz akcje protestacyjne. Formy i zakres określi Zarząd ZZPRC (mamy nadzieję , że w porozumieniu z innymi Związkami Zawodowym)i.
Pismo otrzymał również Zarząd PGE GIEK S.A., który jest gwarantem Umowy Gwarancyjnej podpisanej w 2011r w związku z konsolidacją działalności hotelarskiej, ochroniarskiej i serwisowej w Elbest sp. z o.o. Trwają również analizy, czy możliwa jest akcja protestacyjna w innych podmiotach Gwaranta, jeśli doszłoby do naruszenia Umowy Gwarancyjnej.
Jednocześnie Zarząd Związku pozostaje otwarty na negocjacje i deklaruje dołożenie wszelkich starań, aby doszło do podpisania stosownego porozumienia.
Zmieniony ( 22.03.2013. )
 
Rekordowy rok dla Kopalni i Elektrowni Bełchatów
Autor: Andrzej Nalepa   
15.03.2013.

ImageRok 2012 był dla elektrowni i kopalni Bełcgatów rekordowy. Padł rekord wydobycia węgla brunatnego w Kopalni Bełchatów - wydobyto łącznie 40,161 mln ton węgla z czego z Pola Szczerców 10,974 mln ton, a z Pola Bełchatów 29,187 mln ton. Do Elektrowni Bełchatów trafiło blisko 39,645 mln ton co pozwoliło na wyprodukowanie ponad 32,7 TWh energii elektrycznej. Również i tu rekord z roku 2011 został pobity o ponad 1,7 TWh*.

Zagłębie bełchatowskie nieustannie się rozwija i zwiększa swoją produkcję dowodząc tym samym o wspaniałej kondycji bełchatowskich gigantów. Wzrost produkcji energii elektrycznej przekłada się na zwiększenie wydobycia oraz sprzedaży węgla brunatnego, co utwierdza pozycję PGE GiEK SA jako lidera w branży energetycznej i wydobywczej.

Wyniki te z całą pewnością cieszą pracowników kopalni i elektrowni. Doskonałe osiągnięcia to niewątpliwie przyczynek do realizacji zapisów umów i porozumień dotyczących wzrostu wynagrodzeń w tych organizmach gospodarczych.

* dane z oficjalnej strony  PGE GiEK S.A.  - pgegiek.pl

 

Zmieniony ( 15.03.2013. )
 
26 marca na Śląsku 4-godzinny strajk generalny
Redaktor: Administrator   
14.03.2013.
We wtorek 26 marca na Śląsku w godzinach 6-10 ma odbyć się czterogodzinny strajk generalny. Takie decyzje podjął w czwartek wieczorem Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy po rozmowach z rządem w Katowicach. Związki mogą zawiesić strajk, jeśli rząd wycofa się z niektórych projektów.

Nazywane przez związkowców rozmowami "ostatniej szansy" spotkanie delegacji rządowej z powołanym na Śląsku Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym rozpoczęło się w czwartek przed południem. Wcześniej związkowe postulaty omawiało pięć zespołów roboczych.
 
W Europie wrze!
Redaktor: Administrator   
04.03.2013.

ImageBułgaria: zablokują parlament?

Kilkadziesiąt tysięcy Bułgarów wyszło na ulice miast, domagając się wyższych wynagrodzeń i nowej ordynacji wyborczej. W Sofii demonstrujący zagrozili okupacją parlamentu do czasu spełnienia ich żądań.

Protesty odbyły się w ponad 10 miastach, m.in. Płowdiwie, Burgas, Błagojewgradzie, Ruse i Sliwen. W samej Sofii było kilka demonstracji. Najwięcej uczestników - 50 000 - zgromadził protest w Warnie nad Morzem Czarnym.
Sprzeciw społeczeństwa budzi przede wszystkim fakt, że przedterminowe wybory parlamentarne, rozpisane na 12 maja, mają odbyć się według obecnej ordynacji wyborczej. Jej krytycy wskazują, że kandydaci organizacji obywatelskich są dopuszczani do startu w wyborach tylko pod warunkiem, że startują z list którejś z partii. Bułgarzy mają dość obecnych elit politycznych!
Żądają nowej ordynacji wyborczej.

Demonstrujący domagali się również podniesienia wynagrodzeń i ogólnej poprawy warunków życia. Tylko w ten sposób Bułgarzy nie będą zmuszeni do emigracji zarobkowej - podkreślali.
Trwający od kilku tygodni kryzys polityczny w Bułgarii zaczął się od serii ulicznych protestów spowodowanych wysokimi rachunkami za energię. Żądania protestujących z ekonomicznych zmieniły się w polityczne, przede wszystkim w postulat dymisji rządu. Centroprawicowy gabinet Bojko Borysowa podał się do dymisji 20 lutego.

Portugalczycy wyszli na ulice!


Milionowy protest w Portugalii
Co najmniej milion osób uczestniczyło w Lizbonie i w trzydziestu innych miastach Portugalii w demonstracjach przeciwko polityce oszczędnościowej rządu, która według liderów związkowych doprowadziła do zapaści gospodarczej .

Komentatorzy portugalskich stacji radiowych i telewizyjnych ocenili, że fala demonstracji zorganizowanych pod hasłem "Niech spada trojka!", była najbardziej masowym od dwóch lat wystąpieniem przeciwko realizacji antykryzysowych zaleceń Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego realizowanych w Portugalii.
Liczba "17,6 proc." - tyle wynosiło pod koniec lutego bezrobocie w Portugalii - wymalowana była na wielu transparentach niesionych przez demonstrantów.

Oprócz masowych redukcji etatów, zwolnień i obniżek płac, rząd zapowiedział na bieżący rok generalne podniesienie podatków, dalsze posunięcia prywatyzacyjne i ogólną "reformę państwa", która ma przynieść w sumie 4 miliardy euro oszczędności budżetowych.

Demonstracje poparcia dla portugalskiego ruchu organizowanego pod hasłem "Niech spada trojka!" zapowiedzieli również związkowcy w Londynie, Bostonie, Paryżu, Madrycie i Barcelonie.
Źródło: niezależna.pl

Zmieniony ( 04.03.2013. )
 
PGE nie ma problemów finansowych - związki występują o podwyżki
Autor: Andrzej Nalepa   
03.03.2013.

PGE spokojna o finansowanie swoich inwestycji energetycznych

Nie sądzę, żebyśmy mieli jakiekolwiek problemy z pozyskaniem finansowania dla tych inwestycji, które planujemy w najbliższych 5-7 latach - powiedział w rozmowie z portalem wnp.pl Wojciech Ostrowski, wiceprezes ds. finansowych PGE.
Zdaniem Ostrowskiego, sektor energetyczny w Polsce jest obecnie niewiele zadłużony i przez najbliższe kilka lat nie będzie miał problemów z pozyskaniem finansowania dłużnego w bankach.

- Oczywiście każda z firm równolegle będzie wychodziła na rynek obligacji, co już zrobiły PGNiG oraz Energa. Poza rynkiem obligacji polskich jest jeszcze rynek europejski i amerykański - wskazał Ostrowski.

- Dodatkowo sądzę, że duże inwestycje - gazowe czy też w energetykę odnawialną oraz dystrybucję - będą miały możliwość pozyskania finansowania z takich źródeł jak EBOiR czy EBI. Myślę, że dotyczy to wszystkich firm energetycznych w Polsce, również PGE - dodał.
Źródło: (Czytaj całość)  wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)  14-02-2013

To fragment wypowiedzi członka Zarzadu PGE S.A. dla mediów (czytaj akcjonariuszy).

Ponieważ do końca lutego powinno być zawarte porozumienie o wzroście wynagrodzeń w 2013r a dyrekcja nie podjęła rokowań, wystąpiliśmy  z odpowiednim pismem.

Już na "wejściu" w negocjacje nie ma wspólnie uzgodnionego stanowiska związków zawodowych. Cóż bywa i tak..

Kliknij tu aby przeczytać nasze pismo do Dyrektora w sprawie rozpoczęcia negocjacji .

Zmieniony ( 03.03.2013. )
 
POpatrz co narobili!
Autor: Andrzej Nalepa   
03.03.2013.

ImageNieudolność rządu sięga zenitu, również w kwestii energetyki. Sześć lat rządzenia i pogłębiający się stan patologicznej sytuacji, który może niedługo być groźny dla bezpieczeństwa energetycznego.

Przyjęcie paktu klimatycznego w 2007r i jego skutki doprowadziły do sytuacji , w której konwencjonalna energetyka balansuje na pograniczu opłacalności. O nowych blokach można mówić tylko w sferze planów, ponieważ brak ekonomicznego uzasadnienia dla ich budowania. Stawia się na wiatraki i fotovoltanikę – źródła drogie i mało sprawne -nieuzasadnione ekonomicznie bez dopłat.

Mały trójpak*, duży trójpak, to hasła  gładko wypowiadane co i rusz przez wierchuszki partyjne i na tym koniec. Decyzji brak.  Dodajmy do tego dywidendowy drenaż spółek, który wobec potrzeb inwestycyjnych jest na takim poziomie, że można wręcz mówić o polityce rabunkowej wobec spółek, w których większościowym udziałowcem jest skarb państwa.

Doszło do tego, że Zarządy spółek zaczęły wręcz szantażować możliwym trwałym wyłączaniem nierentownych bloków.

I słusznie, bo w końcu albo biznes na jasno określonych zasadach,  albo polityczny folwark, w którym jedni odpowiadają za spółki a inni bawią się w rządzenie.

Wmawia nam się , że czasy się zmieniły – a tak naprawdę po prostu dajemy rozwalić sobie następną branże w przemyśle , którego za wiele w Polsce nie pozostało. A produkcja w konwencjonalnej energetyce to miejsca pracy przy wykorzystaniu własnych zasobów naturalnych.

Jeśli rząd, ze swoją większością sejmową nie potrafi wypić piwa, które sam nawarzył  to może pora na przedterminowe wybory?

* projekty ustaw Prawo energetyczne, Prawo gazowe oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE).

Zmieniony ( 25.03.2013. )
 
NWZD ZZ Pracowników Ruchu Ciągłego Elektrowni Bełchatów
Redaktor: Administrator   
24.02.2013.
ImageW czwartek 21 lutego odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie Delegatów Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego Elektrowni Bełchatów.
Walne wybrało dodatkowego Wiceprzewodniczącego Związku oraz dwóch nowych Członków Zarządu.
Wiceprzewodniczącym Związku został kolega Andrzej Miętkiewicz, członkami Zarządu zostali kol. Jan Dzieciątkowski z działu NS Elbest sp. z o.o. oraz kol. Dariusz Frączkowski  z działu TWN Elektrowni Bełchatów.
Po zakończeniu NWZD delegaci otrzymali szeroką informację o bieżących działaniach Związku jak również o zagrożeniach i wyzwaniach przed jakimi mogą stanąć pracownicy, Członkowie Związku oraz sam Związek. Całej trójce życzę owocnej i skutecznej pracy na rzecz tych, którzy obdarzyli ich zaufaniem.
Zmieniony ( 24.02.2013. )
 
PGE będzie miała stratę za czwarty kwartał 2012 roku?
Redaktor: Administrator   
21.02.2013.

ImageCzy Polska Grupa Energetyczna (PGE) będzie miała kilkusetmilinową stratę za czwarty kwartał 2012 r.?

PGE poinformowała, że w czwartym kwartale 2012 r. ujmie w wynikach zdarzenia jednorazowe, na które składają się przychody z ponownego przeliczenia modelu rekompensat KDT w wysokości 1,2 mld zł, odpisanie wartości Elektrowni Dolna Odra na kwotę 1,5 mld zł oraz wzrost wysokości rezerwy rekultywacyjnej 0,9mld, z tytułu świadczeń pracowniczych 0,45mld i instalacji CCS na kwotę 0,15 mld zł. Łączny wpływ na wynik EBIDTA wynosi ok.1,5 mld zł a na zysk netto 1,2 mld zł.

Zdaniem analityków w całym 2012 r. EBITDA może wynieść 6,73 mld zł (bez zmian rdr), EBIT 3,8 mld zł (spadek o 3,9 proc. rdr), a zysk netto 3,33 mld zł (spadek o 32,8 proc. rdr, gdyż na wyniki 2011 roku pozytywny wpływ miała sprzedaż Polkomtela).

Po tych informacjach kurs PGE na GPW spadł dziś prawie o 6%.

Nie przeszkodziła temu informacja o tym, że PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Energa Hydro (spółka z grupy Energa) podpisały 19 lutego umowę z Dong Energy Wind Power, na mocy której przejmą od duńskiej spółki portfel farm wiatrowych Dong w Polsce. Wartość całej transakcji wyniesie około 1 mld zł.

Źródło: wnp, pge

Zmieniony ( 21.02.2013. )
 
Jak się liczy średnie zarobki?
Autor: Zbyszek Michalski   
21.02.2013.
Średnie miesięczne  zarobki w Polsce kształtują się na poziomie bardzo przyzwoitym.
Oto przykład jak  wylicza się taką średnią.
Do wyliczeń potrzebujemy:
Sześciu prezesów + 1000 pracowników „Tesco” i 1000 pracowników „Elbestu”
Prezes Comarchu  -  1 000 000 zł
Prezes TU Europa -     750 000 zł
Prezes TVN                  610 000 zł
Prezes PEKAO             525 000 zł
Prezes Ciemna City      400 000 zł
Prezes Wawelu             320 000 zł  
1000 pracowników „Tesco” i 1000 pracowników „Elbestu” razem zarabia miesięcznie 3 200 000 zł
ŁĄCZNIE:       6 780 000 zł
ŚREDNIA:      6 780 000 / 2006    =   ok.   3 400 zł
Kolejny cud !!!!     Tym razem matematyczny.
Zmieniony ( 24.02.2013. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 211 - 240 z 1002