ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna
17 Czerwca 2024
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Adolf, Adolfa,
Adolfina, Alf,
Agnieszka,
Drogomysł,
Franciszek, Laura,
Marcjan, Radomił,
Rainer, Wolmar
Do końca roku zostało 198 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

Jak nasze pieniądze wydaje PGE ?
Redaktor: Administrator   
07.10.2013.
ImageAleksander Grad, prezes Zarządu PGE EJ 1 sp. z o.o. (spółka odpowiedzialna za budowę elektrowni atomowej w Polsce – która jeszcze nic nie zrobiła) powiedział swego czasu, że wybór spółki WorleyParsons jako wykonawcy badań lokalizacyjnych i środowiskowych dla elektrowni to "kolejny krok w projekcie, który z pewnością przyczyni się do umocnienia poziomu wiarygodności polskiego programu jądrowego". Wiarygodność ta stanęła jednak pod znakiem zapytania. Okazało się bowiem, że według ujawnionej przez Wikileaks depeszy amerykańskiego wywiadu firma WorleyParsons miała zdobyć podobny do polskiego kontrakt w Bułgarii w kontrowersyjnych okolicznościach (z wolnej ręki bez przetargu), a w zarządzie spółki znajdują się osoby ściśle powiązane z Rosją i tamtejszymi lobbystami. Przeciek określa ich dosadnie mianem "bułgarskiej mafii energetycznej" i oskarża o działanie wbrew interesom Bułgarii przy projekcie budowy elektrowni atomowej Belene (197 mln euro strat po stronie bułgarskiego skarbu państwa)

 

Ćwierć miliarda złotych za konsulting i badania "lokalizacyjno-środowiskowe"

Jakby tego było mało kontrowersje wywołuje także kwestia ceny, za którą spółka WorleyParsons ma wykonać dla PGE EJ 1 badania lokalizacyjno-środowiskowe. WorleyParsons wygrało przetarg oferując wykonanie badania za kwotę 252 mln zł, czyli ponad dwa razy więcej niż zakładały pierwotne szacunki.


Elektrowni atomowej i tak w najbliższych 15 latach nie będzie.

Jeśli uwzględnimy wypowiedzi prezesa PGE Krzysztofa Kiliana oraz byłego ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Ten pierwszy w 2012 roku powiedział, że albo inwestujemy w wydobycie gazu łupkowego albo w energię jądrową. Nie starczy pieniędzy na obie inwestycje na raz. Ten drugi w lutym bieżącego roku, w wywiadzie dla gazety "Parkiet" stwierdził, że w dzisiejszych warunkach nie jest możliwe, by rząd wspierał budowę polskiej elektrowni jądrowej.

W takim razie pytamy w jakim celu wydawane są tak duże pieniądze?

Czy nie chodzi tutaj o napchanie kieszeni?

 

   źródło: niewygodne.info.pl

 
Mediacje trwają
Autor: Andrzej Nalepa   
07.10.2013.

W Elektrowni Bełchatów trwają mediacje w sporze zbiorowym na tle płacowym. 23 października odbędzie się następne spotkanie  z udziałem mediatora Pana Piotra Śmigielskiego.

„Na stole mediacyjnym” leżą wszystkie najważniejsze dla pracowników sprawy z gwarancjami zatrudnienia włącznie.

Ponieważ mediacje są w trudnym momencie  nie będziemy ujawniać szczegółów. Jeśli dojdzie do porozumienia przedstawimy końcowy wynik mediacji.  

Zmieniony ( 09.10.2013. )
 
Inne spojrzenie. Związki Zawodowe nie powinny mieszać się do polityki.
Autor: Zbigniew Michalski   
05.10.2013.
ImageTo słyszymy już od co najmniej 5 lat i pewnie gdyby status przeciętnego Polaka poprawiał się choćby troszeczkę z roku na rok pewnie do dziś stalibyśmy z boku, ale cóż nie mamy wyboru.
Polityka to świat obłudy i zakłamania, a ta władza jest najlepszym tego przykładem.
 
Rząd całkowicie utracił kontakt z rzeczywistością i z problemami dnia codziennego milionów Polaków. Platforma Obywatelska nie udźwignie zbliżających się problemów, zwłaszcza tych gospodarczych związanych z rozpoczynającym się w Polsce kryzysem.
 
Od samego początku czyli od blisko 6-ciu lat rząd PO-PSL był pozbawiony prawdziwych profesjonalistów zwłaszcza w sferze gospodarki i finansów. Był za to pełen magików, zaklinaczy rzeczywistości, propagandystów, marketingowców, PR-owców i medialnych celebrytów. Rząd premiera D.Tuska niczego już nie rozwiąże i niczemu zwłaszcza w sferze gospodarczej i przeciwdziałania kryzysowi nie podoła. I żadna rekonstrukcja czy wybory przewodniczącego niczego tu nie zmienią.
 
Członkowie gabinetu D.Tuska są sami zadłużeni łącznie na ponad 9 mln zł, a ich roczne dochody to tylko 3 mln zł. Polskie państwo, ci sami „fachowcy” zadłużyli od 2007 r. na blisko 400 mld zł nowych długów i już wkrótce dług publiczny zbliży się do 1 bln zł. Rządzić niestety trzeba umieć i trzeba mieć do tego prawdziwych fachowców, a nie wyłącznie potakiwaczy, PR-owców ulubieńców mediów i lobbystów.
 
Tego rządu, choć ciągle on jeszcze jest, to tak naprawdę już go nie ma. Chlebem powszednim dzisiejszej ekipy rządowej jest totalna wręcz bezradność wobec wyzwań i zagrożeń kryzysowych, kompletny brak koncepcji i pomysłu co dalej, moralny upadek, pycha i arogancja, oraz słabnąca wiara we własne obietnice i zwykłe kłamstwa.
Przez ostatnie 6 lat z Polski wyjechało prawie 3 mln młodych Polaków. Wyjechali i prawdopodobnie większość z nich już do Polski nie wróci.
Kiedy któryś z jaśnie panów ministrów zmartwił się tym zjawiskiem? Co w tej sprawie robi premier? Może to jest im na rękę, bo przecież dzięki temu bezrobotnych byśmy mieli co najmniej 2 razy więcej.
Nie ma w słowniku wyrazów określenia, które wystarczająco trafnie określałoby indolencję tej władzy.
Nie tak sobie wyobrażałem wolną, demokratyczną Polskę.
Z.M.
 
 
 
Zmieniony ( 09.10.2013. )
 
Ubezpieczenia Antybiotyk - odbierz swoją kartę!
Redaktor: Administrator   
30.09.2013.

Koleżanki i Koledzy! Przypominamy , że w od 15 września  w biurach  Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego oraz Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Elektrowni wydawane są dla Członków Naszych Związków karty magnetyczne w ramach  Grupowego ubezpieczenia PZU Antybiotyk, które zostało wykupione przez Zarządy ww. Zwiazków Zawodowych dla swoich Członków. Prosimy o zgłaszanie się po ich odbiór.

Działanie Ubezpieczenia rozpocznie się od 1 października 2013r.  

O szczegółach przeczytasz klikając na link Grupowe ubezpieczenie PZU Antybiotyk

Zmieniony ( 27.11.2013. )
 
Likwidacja miejsc pracy w Elektrowni Bełchatów!
Autor: Andrzej Nalepa   
24.09.2013.

ImageImageWszysko dla maksymalizacji zysku!

Najpierw była blokada przyjęć nowych pracowników, pod hasłem przerostów zatrudnienia. Następnie PDO - pod tym samym tytułem! Teraz jest likwidacja miejsc pracy z powodu braku ludzi! Nie wiem czy więcej jast w tym obłudy czy kpiny z pracowników? Na pewno jest to totalne lekceważenie zwiazków zawodowych. Sytuacji tej nie poprzedziły żadne konsultacje ze stronami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy i Umowy Gwarancyjnej! A przecież bonzowie PGE wszystkich szczebli na każdym kroku deklarują potrzebę i chęć dialogu społecznego! Ładnie to brzmi w mediach ale  obraz dnia codziennego dalece odbiega od tej sielanki.

Boisz sie , że twoje miejsce pracy może być zlikwidowane popieraj spór zbiorowy o gwarancje zatrudnienia - te gwarancje to większa pewność zachowania pracy i zarobków.

(kliknij na link aby przeczytać tekst pisma)

Zmieniony ( 09.10.2013. )
 
Komunikat !
Autor: Andrzej Nalepa   
24.09.2013.
 

Rogowiec 24.09.2013r

Komunikat

Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego!


W związku z brakiem zgody na uwzględnienie naszych propozycji dotyczących gwarancji zatrudnienia i płac w mediacjach dotyczących wzrostu wynagrodzeń w Elektrowni Bełchatów, Zarząd Związku uchwałą ZZPRC/2013/09/0x  żąda od Pracodawcy podpisania porozumienia dotyczącego gwarancji zatrudnienia co najmniej do końca 2017r. dla wszystkich Pracowników zatrudnionych u Pracodawcy na dzień podpisania porozumienia. Nie zrealizowanie tego żądania w terminie trzech dni oznaczać będzie wejście w spór zbiorowy.

Związek zastrzega sobie prawo, w przypadku braku porozumienia do przeprowadzenia wszelkich działań do strajku włącznie.

Jako jedyny oddział w PGE GIEK S.A. na dzień dzisiejszy nie mamy podpisanego stosownego porozumienia dotyczącego ww. gwarancji.

Pracodawca realizuje w ostatnich latach swoje zobowiązania płacowe wobec pracowników Elektrowni wynikające z ZUZP oraz Umów i Porozumień dopiero po sporach zbiorowych, wielomiesięcznych negocjacjach i mediacjach.

Inne oddziały otrzymały gwarancje zatrudnienia bez odbierania im dotychczasowych uprawnień (np. Opole), bądź otrzymują duże wzrosty wynagrodzeń (KWB Bełchatów 2013 7%) bez żadnych warunków dodatkowych.

Pracownicy Elektrowni Bełchatów choć przysparzają firmie miliardowych zysków są traktowani po  macoszemu. Dlatego też wchodzimy w ten spór zbiorowy.

Żądamy gwarancji zatrudnienia podobnych jakie mają  Pracownicy w innych oddziałach. Liczymy, że w obliczu zagrożeń jakie pojawiają się przed pracownikami – możliwością wydzielania do spółek, likwidacją miejsc pracy oraz redukcjami zatrudnienia Pracownicy poprą nasze działania. Ponieważ sprawa ciągnie się już od 2007 roku, jest znana, oczekujemy konkretnych rozwiązań.

W przypadku protestów liczymy na wsparcie naszych kolegów z Porozumienia  Związków Zawodowych „Miedza” .

Dość lekceważenia Pracowników i Związków Zawodowych w Elektrowni Bełchatów - największej Elektrowni w Grupie PGE!

Dość symulowanego dialogu społecznego!

Zmieniony ( 25.09.2013. )
 
Żądamy gwarancji zatrudnienia!
Autor: Andrzej Nalepa   
24.09.2013.

ImageW dniu dzisiejszym  Zarząd Zwiazku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego zażądał od pracodawcy podpisania porozumienia  gwarantującego wszystkim pracownikom Elektrowni Bełchatów gwarancji zartudnienia co najmniej do końca 2017r.

Nie zrealizowanie tego żadania w ciągu trzech dni będzie oznaczełało wejście w spór zbiorowy. (kliknik tu aby przeczytać tekst pisma).

Zmieniony ( 25.09.2013. )
Czytaj całość
 
Czas się obudzić!
Autor: Andrzej Nalepa   
15.09.2013.

ImageImageImageW dniach 11-14 września odbywały się w Warszawie zorganizowane przez trzy centrale związkowe Solidarność,  OPZZ oraz Forum ZZ dni protestu.

Kulminacyjna manifestacja w ostatnim dniu protestów zgromadziła ponad 200tys uczestników. Była to największa od dziesięcioleci manifestacja.

Ilość uczestników jak i masowość organizacji , których członkowie zdecydowali się na przyjazd do Warszawy, dobitnie pokazuje ślepy zaułek, w jaki obecna ekipa rządowa wprowadziła w Polsce dialog społeczny a równocześnie rosnącą świadomość pracowników , którzy po wielu latach przerzucania na ich barki wszelkich kosztów: błędów rządzących, kryzysów czy zwyczajnego niepohamowanego wyzysku zaczynają się burzyć przeciwko takiemu stanowi rzeczy.

Bezrobocie. głodowa pensja minimalna, umowy śmieciowe i wyzysk są powszechnym zjawiskiem w dzisiejszej Polsce.

Małe wysepki normalności – miejsca gdzie jeszcze działają związki zawodowe , gdzie pozostały Układy Zbiorowe Pracy próbuje się osłabić , rozdrobnić i sprowadzić jak najbliżej rozwiązań kodeksowych (opartych o Kodeks Pracy). Praca na umowach- zleceniach po kilka, do kilkunastu  razy (umowy te mają wszelkie znamiona umów o pracę),  karanie utratą premii za przebywanie na opiece nad dzieckiem czy chorobowym, próby wymuszania pracy bez 11 godzinnej przerwy to sytuacje, które mają już dziś miejsce nawet w SPÓŁKACH GRUPY PGE  S.A.. Korporacji bogatej, corocznie wypracowującej miliardy zysku.

Błędy rządzących także i tu przerzucane są na barki pracowników. Najpierw stwarza się fatalne otoczenie dla energetyki opartej na dostępnym w Polsce surowcu (dopłacając krocie do politycznie przyjętych założeń) a następnie uzasadniając trudnościami redukuje się zatrudnienie , czy próbuje zamrozić płace.

Nie dziwi więc fakt , że nawet tu pracownicy mają się czego obawiać.

Hasło „albo dacie sobie zamrozić płace na lata co, albo będziemy zwalniać”  już padło i wyznacza ono poziom dialogu w dzisiejszym PGE. Nie dziwi więc masowy udział pracowników grupy w protestach w Warszawie. Brali oni udział w dniach protestu  jako poszczególne organizacje ale również pod szyldem Porozumienia Związków Zawodowych Kopalni i Elektrowni Bełchatów „Miedza”.

Zmieniony ( 16.09.2013. )
 
Informacja
Redaktor: Administrator   
12.09.2013.

ImageW imieniu Zarządu ZZPRC dziękuję osobom , które zadeklarowały udział w sobotniej manifestacji, równocześnie informujemy , że w związku z tym, że liczba osób zdeklarowanych przekracza już zaplanowaną ilość kończymy zapisy na wyjazd.

Wyjeżdżających z nami proszę o zabranie ze sobą kanapek, ciepłych napojów i okryć przeciwdeszczowych (na wszelki wypadek).

Zmieniony ( 12.09.2013. )
 
Ogólnopolskie Dni Protestu Warszawa 11-14 września 2013r.
Autor: Andrzej Nalepa   
07.09.2013.

Image
W związku z organizowanymi przez trzy Ogólnopolskie Centrale Związkowe - Dniami Protestu w dniach 11-14 września br. w Warszawie, Porozumienie Związków Zawodowych Pracowników Elektrowni i Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów "MIEDZA", informuje pracowników bełchatowskich zakładów pracy oraz mieszkańców regionu bełchatowskiego, że w dniu 14 września br. organizuje wyjazd do Warszawy. Wszystkim tym, którzy mają dość zaciskania pasa, którzy przeciwstawiają się antypracowniczej polityce koalicji rządzącej PO-PSL, którzy nie godzą się z wprowadzeniem niewolniczych zapisów do Kodeksu Pracy, którzy nie chcą pracy aż do śmierci, zapraszamy do wzięcia udziału w manifestacji. Wyjazd autobusów (dla ZZ KWB) nastąpi 14 września br. (sobota) z parkingu przy Hali Sportowej o godz. 6.00. Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w organizowanych Dniach Protestu pod hasłem DOŚĆ LEKCEWAŻENIA SPOŁECZEŃSTWA. Szczegółowych informacji udzielamy w siedzibach związków, łub pod związkowymi numerami telefonów:
•    MZZ "ODKRYWKA" w siedzibą w Rogowcu KWB Bełchatów   tel. 44 737-42-09
•    MK WZZ „SIERPIEŃ 80" KWB Bełchatów                                     tel. 44 737-49-98
•    ZZ "FI" KWB                                                                                  tel. 44 737-48-99
•    MZZ Pracowników Elektrowni Bełchatów                                   tel. 44 735-10-45
•    ZZPRC Elektrowni Bełchatów                                                      tel.  44 735-10-14

Kliknij aby przeczytać całość

Zmieniony ( 09.09.2013. )
 
Walcz o swoje prawa
Autor: Andrzej Nalepa   
03.09.2013.
 
Zmieniony ( 06.09.2013. )
 
Posiedzenie Zarządu ZZPRC
Redaktor: Administrator   
02.09.2013.

ImageInformuję iż w dniu 09 września  2013r o godzinie 10.00 w biurze Związku odbędzie sie posiedzenie zarządu ZZPRC.

Andrzej Nalepa

Zmieniony ( 02.09.2013. )
 
14 września protestujemy w Warszawie!
Redaktor: Administrator   
02.09.2013.
ImageImageImageW związku z załamaniem się w Polsce dialogu społecznego trzy ogólnokrajowe centrale związkowe Forum, OPZZ oraz Solidarność organizują w Warszawie w dniach 11 - 14 września 2013r manifestacje,  których kulminacja ma nastąpić 14 września. Odpowiadając na wezwanie Centrali Zarząd ZZPRC organizuje wyjazd na manifestację.
Będziemy protestować w Warszawie 14 września.

Od wtorku tj. 2 września w biurze Związku przyjmowane będą zgłoszenia chętnych na wyjazd.

Związek pokryje koszty transportu, ubezpieczenie  oraz koszt posiłku.

Andrzej Nalepa

 

Image 

Zmieniony ( 02.09.2013. )
 
ZZPRC Elektrowni Bełchatów negocjuje nadal..
Redaktor: Administrator   
30.08.2013.

ImageW dniu 26 sierpnia odbyło się w Elektrowni Bełchatów kolejne spotkanie mediacyjne w ramach toczonego sporu zbiorowego pomiędzy Związkiem Zawodowym

Pracowników Ruchu Ciągłego a Dyrekcją. Na spotkaniu Zarząd ZZPRC przedstawił na piśmie zgłoszone wcześniej propozycje mediacyjne. Jak podkreślił Mediator propozycje ZZPRC i stanowisko Dyrekcji dzieli wyraźnie mniej niż na początku sporu, jednakże są to nadal różnice znaczące.

Strony umówiły się na następne spotkanie 5 września 2013r, do tego dnia powinno być już znane stanowisko Dyrekcji do naszych postulatów.

Szczegółowo poinformujemy o mediacjach po tym spotkaniu.

Zmieniony ( 30.08.2013. )
 
DLACZEGO ZWIĄZKI ZAWODOWE ORGANIZUJĄ PROTEST?
Redaktor: Administrator   
30.08.2013.

ImageImageImageDOMAGAMY SIĘ RZECZYWISTEGO A NIE POZOROWANEGO DIALOGU SPOŁECZNEGO:
Przypomnijmy! W założeniach Trójstronna Komisja miała być miejscem prezentacji propozycji pracodawców, rządu i związków zawodowych ich negocjacji i poszukiwania wspólnego stanowiska.
Obecnie dialog to fikcja!
Rząd wykorzystuje Trójstronną Komisję do firmowania swoich rozwiązań bez jakichkolwiek negocjacji. Nie podejmowane są prace nad postulatami zgłaszanymi przez związki zawodowe.


ŻĄDAMY:
•    wycofania antypracowniczych zmian w Kodeksie Pracy,
•    przyjęcia ustawy wymuszającej szybszy wzrost płacy minimalnej,
•    wycofania się z wprowadzonego podwyższenia wieku emerytalnego,
•    pełnego wykorzystania środków finansowych przewidzianych na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu,
•    podniesienia progów dochodowych upoważniających do świadczeń rodzinnych i socjalnych,
•    ograniczenia stosowania „śmieciowych" umów o pracę,
•    pakietu zmian poprawiających funkcjonowanie ochrony zdrowia oraz dostępu do bezpłatnej edukacji,
•    pełnej realizacji pakietu antykryzysowego z 2009r, rząd nie podjął spraw korzystnych dla pracowników.

Zmieniony ( 02.09.2013. )
 
Polska tonie w długach, a Rząd PO i PSL rozdaje sobie nagrody
Redaktor: Administrator   
31.07.2013.
ImageW ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku rząd wydał na nagrody 21,6 mln zł publicznych pieniędzy. Zrobił to mimo, że cały czas w swoim dyskursie powtarza o konieczności cięć i oszczędzania z uwagi na kryzys. Jak widać słowa te są kierowane jedynie do społeczeństwa. Władzy one nie dotyczą...

Poniżej lista ministerstw usystematyzowana wg kwot przeznaczonych na nagrody w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2013 roku:

1. Ministerstwo Spraw Zagranicznych - 9.271.000,00 zł
2. Ministerstwo Obrony Narodowej - 2.947.000,00 zł
3. Ministerstwo Finansów - 2.403.000,00 zł.
4. Ministerstwo spraw wewnętrznych - 1.959.000,00 zł
5. Ministerstwo pracy - 1.489.000,00 zł
6. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - 657.000,00 zł
7. Ministerstwo Sprawiedliwości - 574.000,00 zł
8. Ministerstwo Gospodarki - 527.000,00 zł
9. Ministerstwo Transportu - 465.000,00 zł
10. Ministerstwo Sportu i Turystyki - 383.000,00 zł
11. Ministerstwo Skarbu Państwa - 302.000,00 zł
12. Ministerstwo Edukacji Narodowej - 237.000,00 zł
13. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego - 209.000,00 zł
14. Ministerstwo Zdrowia - 90.000,00 zł
15. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - 66.000,00 zł
16. Ministerstwo Kultury i Szkolnictwa - 15.000,00 zł
17. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - 14.000,00 zł
18. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji - 0 zł

Łącznie na nagrody w okresie styczeń-czerwiec 2013 rząd przeznaczył 21.608.000,00 zł!
żródło:niewygodne.info.pl
Zmieniony ( 31.07.2013. )
 
PGE Rezygnacja Wiceprezesa Zarządu
Redaktor: Administrator   
17.07.2013.
ImageZarząd spółki PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. ("Spółka") informuje, że w dniu dzisiejszym Pan Paweł Smoleń, Wiceprezes Zarządu Spółki ds. Operacyjnych złożył rezygnację z pełnienia funkcji Wiceprezesa Zarządu z dniem 19 lipca 2013 roku, z powodów osobistych.
 
Podsumowanie
Autor: Zbigniew Michalski   
03.07.2013.
Pomimo konsekwentnego utrudniania nam organizacji protestu przez pracodawców, oraz niektóre „związki zawodowe”?!?!  działające w  Elektrowni, udział w manifestacji wzięła bardzo liczna bo ok. 1500 osobowa rzesza pracowników Elektrowni, Kopalni i Spółek, dodatkowo wsparta przez mieszkańców miasta. Jesteśmy zaskoczeni, że nie było ani jednej flagi  NSZZ„Solidarność”,
„Solidarność 80” , Związku Zawodowego Elektryków  czy Związku Zawodowego Remontów Energetyki.
Czyżby miejscowi „przywódcy” nie zgadzali się z oficjalnym stanowiskiem Przewodniczących „Solidarności” Pana Piotra Dudy  i  OPZZ Pana Jana Guza ???
Na szczęście byli tacy członkowie tych Związków  którzy sprzeciwili się „wodzom”
 i przyszli na manifestację.
Wagę protestu docenili swoim udziałem:
 Przewodniczący WZZ SIERPIEŃ 80 Bogusław Ziętek, Wiceprzewodniczący OPZZ Franciszek Bobrowski, Wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski, Rada OPZZ województwa łódzkiego, KZ WZZ Sierpień 80 Elektrociepłowni Bydgoszcz, Związek Zawodowy Budowlani okręg Łódź, Poseł na Sejm RP ziemi łódzkiej Artur Ostrowski, oraz niektórzy odważni Radni Bełchatowa.
Manifestacja miała swój początek o godz. 12.00 przed Urzędem Miasta
z przemarszem pod Hotel Sport, gdzie odbywało się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGE GiEK S.A. i zakończyła się przed siedzibą PGE Górnictwo
i Energetyka Konwencjonalna S.A. Tam chcieliśmy przekazać petycję przygotowaną przez Związki Zawodowe zrzeszone w porozumieniu „MIEDZA” adresowaną do Prezesa PGE S.A. Krzysztofa Kiliana, na ręce Prezesa PGE GiEK S.A.
Jacka Kaczorowskiego. Niestety petycję musieliśmy przekazać ochronie, która zabezpieczała budynek PGE GiEK S.A., gdyż nikt z zarządzających spółką do nas nie wyszedł (pomimo obecności niektórych). Zaskakującym nas wszystkich był widok roześmianych do łez, wykonujących zdjęcia telefonami komórkowymi niektórych pracowników „Gieksy”, którzy zrobili sobie przerwę w pracy by upamiętnić widok zza ich okien.         
Takie zachowanie może świadczyć o braku kultury osobistej i szacunku dla tych, którzy przyczynili się swoją pracą do tego, by oni  mogli w tym budynku pracować. Żenującym jest fakt, że ci ludzie do niedawna byli pracownikami Elektrowni i Kopalni Bełchatów.
Manifestacja miała na celu pokazanie pracownikom, oraz mieszkańcom miasta, że jesteśmy przeciwko:
  • bezrobociu,
  • niskim płacom,
  • umowom śmieciowym
  • redukcji zatrudnienia
  • degradacji regionu Bełchatowskiego
  • niekorzystnym zmianom w Kodeksie Pracy
 Nasze obawy zostały potwierdzone słowami Prezesa PGE GiEK S.A. Jacka Kaczorowskiego wyrażonymi w wywiadzie do Dziennika Łódzkiego  z dn. 28 czerwca 2013 r. oraz w „Faktach” z dn. 3.07.2013r
cyt. „ – żeby ten biznes prowadzić rentownie, z możliwością inwestowania, musimy się restrukturyzować. Chcemy utrzymać miejsca pracy, nawet jeśli za mniejsze pieniądze, ale  z pełnymi świadczeniami dla pracowników.”

My nie zamierzamy przyglądać się tak prowadzonej przez PGE S.A. polityce optymalizacji zatrudnienia, poprzez wydzielanie pracowników Elektrowni do Oddziałów Spółki, czy transferowaniu ich do Spółek zależnych. Nie ma też naszego przyzwolenia na obniżanie, czy zamrażanie wynagrodzeń w Grupie Kapitałowej PGE GiEK S.A. Zwracamy się również z apelem do pozostałych związków zawodowych działających w Elektrowni, aby nas nie krytykowali i nie zaciemniali prowadzonej wspólnie z Zarządem  „Gieksy” polityki PGE.
 Manifestacja pokazała jak  rozbieżna może być polityka związkowa niekoniecznie związana z ideą Związku Zawodowego i jego celami statutowymi.
Cele te zostały sprowadzone do prywatnych partykularnych interesików.
Zmieniony ( 03.07.2013. )
 
Dziękujemy
Autor: Andrzej Nalepa   
01.07.2013.

W czwartek 27 czerwca odbyła się w Bełchatowie zorganizowana przez Związki Zawodowe skupione w Porozumieniu Związków Zawodowych „Miedza” zapowiadana wcześniej  manifestacja.  Wzięło w niej udział ok. 1500 uczestników. Chciałbym podziękować Koleżankom i Kolegom, którzy pomimo przeciwności i obaw wzięli udział w  niej udział.

Szczególnie dziękuję za poparcie, Koleżankom i Kolegom z organizacji , których lokalni szefowie związków byli przeciw lub nie poparli protestu. Dziękuję w imieniu organizatorów także tym Uczestnikom protestu, którzy przyjechali do nas z innych miast, pomimo odległości widać bliskie są Im nasze wspólne postulaty.

Tylko wspólnie tworzymy siłę , która może obronić nasze interesy. Wielkie dzięki dla tych wszystkich , którzy to rozumieją i wzięli czynny udział w proteście.

Kliknij aby przejść do oglądania zdjęć z manifestacji

Zmieniony ( 01.07.2013. )
 
Związki Zawodowe Zapraszają
Redaktor: Administrator   
27.06.2013.
 

Związki Zawodowe Zapraszają

Czwartek 27 czerwca 2013r godz. 12.00

Początek pod Urzędem Miasta

Jeśli jesteś przeciwko:

·        bezrobociu

·        niskim płacom

·        redukcji zatrudnienia

·        niekorzystnym zmianom w Kodeksie pracy

nie stój z boku przyłącz się !

·         jeśli chcesz godnej płacy za ciężką pracę

·         jeśli nie chcesz umów śmieciowych

·         jeśli nie chcesz degradacji regionu

·         jeśli nie chcesz aby Twoje dzieci emigrowały „za chlebem”

nie stój z boku przyłącz się !

Weź udział w manifestacji

„Miedza” broni                     „Miedza” chroni

 

Koleżanki i Koledzy, Mieszkańcy Bełchatowa

Ziemia Obiecana. Czyli „Zielona Wyspa” Premiera Tuska  tonie. Gwałtownie spadająca produkcja, utrzymujące się wysokie bezrobocie i niskie płace, oraz zapowiadające się zwolnienia  grupowe w firmach naszego regionu powodują coraz częstsze obawy mieszkańców naszego województwa. Bełchatowskie kolosy energetyczne - Kopalnia i Elektrownia Bełchatów oraz Spółki zależne długo stabilizowały sytuację gospodarczą naszego regionu. Duży ośrodek przemysłowy dzięki stabilnemu zatrudnieniu i solidnym płacom pozwalał funkcjonować  i rozwijać się wielu mniejszym firmom i małym przedsiębiorstwom. Niestety nieudolne, a być może celowe działania Rządu RP, oraz polityka Unii Europejskiej spowodowały to że Region Bełchatowski ma się czego obawiać. Pojawiające się w nim wysokie bezrobocie, szczególnie wśród młodzieży oraz osób w wieku produkcyjnym powoduje coraz częstszą emigrację społeczeństwa do wyjazdu za granice w poszukiwaniu pracy. Młodzież bełchatowska pozbawiona jest możliwości i perspektyw zakładania rodzin i osiedlania się w naszym województwie.

Ta manifestacja ma na celu otworzenia oczu wszystkim tym którym w tym Kraju nie żyje się najlepiej. „CHCEMY PRACY I GODNEJ PŁACY” , „ NIE CHCEMY EMIGROWAĆ, TU SIĘ KSZTAŁCILIŚMY I TU CHCEMY PRACOWAĆ.  Te i inne hasła przyświecać nam będą w trakcie protestu. „WYŚLIJMY TEN RZĄD NA SZCZAW!” Ten Kraj zasługuje na więcej, nasz region węglem stoi, dlatego tym bardziej nie rozumiemy polityki rządzących, którzy swoimi decyzjami z pozycji  warszawskich foteli rujnują Polski Przemysł Energetyczny. Nie chcemy skończyć jak Stoczniowcy, Hutnicy,  czy jak Górnicy ze Śląska, których również chce się pozbawić miejsc pracy a ich rodziny egzystencji.

Obniżki płac lub zwolnienia grupowe to jedyna alternatywa tego Rządu, która jest nam przedstawiana jako lekarstwo na kryzys. Kryzys, którego sprawcy odeszli       z milionowymi odprawami a my mamy być jego ofiarami.

Nie dopuścimy do degradacji Bełchatowa i całego Regionu!!!

 

 

 
Manifestacja czwartek 27 czerwca godz. 12.00 cd.
Autor: Andrzej Nalepa   
26.06.2013.
W czwartek 27 czerwca o godzinie 12.00 przed siedzibą Urzędu Miasta rozpocznie się organizowana przez Porozumienie Związków Zawodowych „Miedza” manifestacja przeciwko:
•    bezrobociu
•    niskim płacom
•    redukcji zatrudnienia
•    niekorzystnym zmianom w Kodeksie Pracy
Największe centrale związkowe - Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych - powołały ogólnopolski komitet protestacyjno-strajkowy.  A u nas?
Tylko 5 związków zawodowych z Kopalni i Elektrowni postanowiło głośno podnieść problemy ludzi pracy, z niepokojem obserwując dokonujące się zmiany i odkrywane plany na przyszłość.
Apele o udział i wspólne zamanifestowanie sprzeciwu wobec niekorzystnych zmian mają jeszcze jeden wymiar. Jak pokazuje doświadczenie innych, zgoda na taki kierunek zmian doprowadzi do ekonomicznego pogrążenia całego regionu bełchatowskiego. Jak najszerszy udział społeczny w manifestacji może być sygnałem , że jest tu duża zorganizowana grupa sprzeciwu, z którą trzeba się liczyć.
Oczywiście jak zawsze nie brakuje malkontentów. A to godzina nie pasuje, a to Centrale nie wydały dyrektyw. Znajdą się i tacy przewodniczący Związków, którym Prezes czy Dyrektor nie pozwolił…
Wielu z tych , którym dziś zabraknie decyzji o poświęceniu trzech godzin z dnia urlopu już za chwilę może zdziwić się, jak to jest, że nikt nie walczy o ich prawa. Ale tak to już jest – ze słabymi nie bardzo się liczą.
Związki zawodowe nie szafują wezwaniami do udziału w pikietach, protestach czy strajkach. W naszym przypadku to drugie w ciągu ostatnich lat wezwanie do wzięcia udziału, a tym samym poparcia postulatów wiążących się z potrzebą skorzystania z dnia wolnego lub przepustki!
Pamiętaj, manifestacja jest dużo łatwiejszą formą protestu od Strajku!
Jeśli  nas tu zabraknie, to jak liczyć na poparcie w innym wypadku?
Zapraszamy do wzięcia udziału w manifestacji w imieniu Zarządu Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego Elektrowni Bełchatów oraz Porozumienia Związków Zawodowych „Miedza”.
Andrzej Nalepa
Zmieniony ( 26.06.2013. )
 
Manifestacja - początek - 27 czerwca godz. 12 pod Urządem Miasta
Redaktor: Administrator   
24.06.2013.

Image KOMUNIKAT - MANIFESTACJA

W dniu 17 czerwca 2013 roku w Hotelu Wodnik odbyło się spotkanie wszystkich organizacji związkowych, działających w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. z Panią Bogusławą Matuszewską Wiceprezesem PGE S.A., Prezesem PGE GiEK S.A. Panem Jackiem Kaczorowskim, oraz Dyrektorami wszystkich Oddziałów. Spotkanie jak nas poinformował Prezes Kaczorowski miało charakter informacyjno sondażowy. Pani Prezes poinformowała stronę społeczną o sytuacji w Grupie Kapitałowej PGE i omówiła sytuację Kompleksu Turów gdzie zakończono prace nad projektem połączenia Kopalni i Elektrowni Turów. Doświadczenie jakie tam zdobyto zostanie wdrożone i zastosowane w Kompleksie Bełchatów (połączenie Kopalni i Elektrowni w jeden podmiot).
Z informacji jakimi sie z nami podzielono wynika jasno ! To będzie początek końca Bełchatowskich Gigantów Mocy ! Zarząd PGE nie widzi możliwości wzrostu plac dla pracowników Kopalni i Elektrowni, a wręcz przeciwnie, wnosi o wyrażenie zgody na obniżanie wynagrodzeń i ewentualnie redukcje zatrudnienia. Propozycja nie do odrzucenia – ale nie dla Związków Zawodowych Pracowników zrzeszonych w Porozumieniu „MIEDZA”....

Kliknij aby przeczytać całość

Zmieniony ( 24.06.2013. )
 
I dlatego pójdę na manifestację...
Autor: Andrzej Nalepa   
19.06.2013.

ImageW poniedziałek 17 czerwca miało miejsce spotkanie informacyjno-sondażowe (określenie Prezesa Kaczorowskiego) Zarządu PGE S.A. oraz PGE GiEK S.A. oraz pracodawców z przedstawicielami Związków Zawodowych. Pani Prezes Matuszewska poinformowała iż  dobiegają końca  prace nad połączeniem Kopalni i Elektrowni Turów (Kompleks Turów). Zdobyte tam doświadczenia mają być zastosowane w Bełchatowie.

Można powiedzieć, że obecna sytuacja w grupie w stosunku do pracowników sprowadza się w zasadzie do stanu redukcji.  Redukcja zatrudnienia albo redukcja  płac. Potrzebę oszczędzania podkreślały licznie zaparkowane na hotelowym parkingu „nówki” Volvo S80 i Hyundai i40 świeżo zakupione dla PGE GiEK S.A.

Niewątpliwie oszczędnościom sprzyja również istnienie PGE Energetyka Jądrowa wydająca ponad 100 milionów na coś nie do końca określonego z punktu widzenia biznesowego, ale dającego nieźle żyć kilku wybrańcom, na co również zwrócili uwagę przedstawiciele strony społecznej.

Podjęto również temat, który z całą pewnością będzie miał kontynuację .Jak możliwy jest do pogodzenia fakt redukcji zatrudnienia w firmie, której właścicielem jest Rząd Polski, jeśli równocześnie tenże deklaruje walkę z bezrobociem?  Realizując fatalną w skutkach politykę energetyczną walnie przyczynia się do redukcji zatrudnienia, a być może do zagrożenia całego sektora energetycznego i węglowego. Drenując spółki z pieniędzy zdecydowanie ten stan pogłębia.

Tego typu komentarze były określane jako polityczne, kolidujące z KSH (Kodeks Spółek Handlowych), którym kierują się zarządy spółek . Natomiast powoływanie się przez Panią Wiceprezes na obietnice pomocy w realizacji inwestycji w Opolu składane przez Premiera Tuska były już jak najbardziej racjonalne i dalekie od polityki…

PGE rozrzucona jest po całej Polsce. Zwołano ludzi  do Bełchatowa, spojrzeliśmy sobie głęboko w oczy, zjedliśmy obiad i tyle było szczegółowych informacji, co nas czeka dalej.

Zmieniony ( 19.06.2013. )
 
Protest! Bełchatów 27 czerwca godz 12.00
Autor: Andrzej Nalepa   
14.06.2013.

Manifestacja nasza jest formą protestu przeciwko polityce Rządu. Po pięciu latach Rządów Donalda Tuska i jego kompanii Skarb Państwa świeci pustkami, a zadłużenie sięga 1 biliona zł. Te kredyty spłacać będą jeszcze nasze wnuki i prawnuki, przeklinając rozrzutność swoich dziadów i pytając, na co poszła ta kasa. Na dodatek większość majątku narodowego, albo została już sprzedana, albo doprowadzona do bankructwa. Tanie państwo rozkwita w pełni. Wraz z nim rosną podatki i ceny. Spadają natomiast zarobki i kurczą się miejsca pracy. A przecież, gdy parę lat temu pojawiły się pierwsze symptomy kryzysu gospodarczego, premier Donald Tusk zapowiedział czas zaciskania pasa. Z wielkim przekonaniem mówił o konieczności zamrożenia pensji w budżetówce, o redukcji administracji i niezbędnych oszczędnościach we wszystkich urzędach państwowych. Trzeba przyznać – mądrze mówił. Problem jednak w tym, że zrobił dokładnie odwrotnie.
W administracji publicznej zatrudnienie w latach 2007-2012 zwiększyło się o 100 000 urzędników! Urzędnicy tworzą już półmilionową armię. Zapewne w ten właśnie sposób Platforma Obywatelska buduje swoje zaplecze wyborcze. Za to wszystko rząd hojną ręką rozdaje różnego rodzaju premie i nagrody. W 2012 roku z tego tytułu wypłacono ponad 0,5 mld zł. Jest to o 11 mln zł więcej aniżeli w rekordowym – jak do tej pory – 2011 roku. W Ministerstwie Finansów – 94 mln zł, w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego – 68 mln zł, w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – 36 mln zł, w Kancelarii Premiera – 17 mln zł. Sprawiedliwie trzeba jednak przyznać, że ten rząd ma szeroki gest nie tylko w stosunku do pracowników ministerstw. Dla ludzi Platformy również spółki Skarbu Państwa mogą być prawdziwą kopalnią żyłą złota. Jak widać „diamenty z PO” muszą mieć złotą oprawę!

Zmieniony ( 26.06.2013. )
 
Niekorzystne zmiany w Kodeksie pracy
Redaktor: Administrator   
10.06.2013.

ImageZwiązki zawodowe grożą masowymi protestami, jeśli parlament przyjmie projekty nowelizacji kodeksu pracy, które obniżają wysokość wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach i wydłużają okres rozliczeniowy czasu pracy. Koalicja rządowa te groźby ignoruje, bo sprawa nowelizacji kodeksu pracy znalazła się w porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu.
Proponowanym przez rządzących zmianom zapisów kodeksu pracy stanowczo sprzeciwiają się związki zawodowe żądające wycofania projektów z Sejmu i grożące – w razie niespełnienia oczekiwań – protestami na wielką skalę.
Rządowy projekt przewiduje m.in. wydłużenie okresów rozliczeniowych pracy z 4 miesięcy do 12 miesięcy oraz stosowanie tzw. ruchomego czasu pracy. Przedłużenie okresu rozliczeniowego maksymalnie do 12 miesięcy byłoby możliwe w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi bądź w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników.
Zapisy dotyczące ruchomego czasu pracy przewidują natomiast m.in., że pracodawca mógłby wyznaczać pracownikom różne godziny rozpoczynania pracy w poszczególne dni np. w ten sposób, iż w kolejnym dniu pracownik rozpoczynałby pracę o godzinie wcześniejszej niż w dniu poprzednim – taka praca nie byłaby uznawana za wykonaną w godzinach nadliczbowych.
Projekt posłów Platformy Obywatelskiej zakłada z kolei m.in. obniżenie dodatkowej stawki za pracę po godzinach: ze 100 proc. do 80 proc. w niedziele i święta, oraz z 50 do 30 proc. w dzień powszedni. Projekt przewiduje również, że pracodawca mógłby oddać dzień wolny pracownikowi nie tylko w aktualnym, ale także w kolejnym okresie rozliczeniowym.
Propozycje rządzących dotyczące zmian w kodeksie pracy uzasadniane są chęcią wpłynięcia na zwiększenie konkurencyjności firm, a poprzez to ułatwienie zachowania dotychczasowych i tworzenia nowych miejsc pracy.
Korzystanie z ruchomego czasu pracy ma natomiast na celu – jak próbuje się przekonywać o tym w uzasadnieniu do projektu – „łatwiejsze godzenie życia zawodowego z osobistym” oraz „zwiększenie przestrzeni porozumień zawieranych przez pracodawców i reprezentację pracowników”.

Jeśli zmiany zostaną uchwalone POprawi Ci sie na pewno!

Źródło:naszdziennik.pl

Zmieniony ( 10.06.2013. )
 
12 czerwca 2013r Walne Zebranie Delegatów ZZPRC
Autor: Andrzej nalepa   
05.06.2013.

Zarząd Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego uprzejmie informuje , że w dniu 12 czerwca 2013r oddbędzie sie Walne Zebranie Delegatów. Zebranie odbędzie sie w sali konferencyjnej w budynku U09, początek zaplanowany jest na godzinę 8.00.

Dokumentacja na WZD została przekazana na poszczególne wydziały w celu przekazania Delegatom.

Zmieniony ( 05.06.2013. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 181 - 210 z 1002