ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna
14 Lipca 2024
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Bonawentura, Damian,
Dobrogost,
Franciszek, Izabela,
Kosma, Marceli,
Marcelin, Marcelina,
Stella, Ulryk,
Ulrych, Ulryka
Do końca roku zostało 171 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

Negocjacje
Autor: Andrzej Nalepa   
11.06.2019.

W dniu dzisiejszym (18 czerwca) odbyło się kolejne  kolejne spotkanie negocjacyjne Związków Zawodwych z Dyrekcją Elektrowni Bełchatów. Nie doszło do porozumienia . Następne spotkanie zaplanowano na 24.06.2019r

 

Zmieniony ( 18.06.2019. )
 
Walne Zebranie Delegatów
Redaktor: Administrator   
11.06.2019.

W dniu 14.06.2019r. odbyło się Walne  Zebranie  Delegatów Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego Elektrowni Bełchatów.

WZD wybrało władze Związku na nową kadencję. Poniżej przdstawiamy skład nowego Zarządu i Komisji rewizyjnej:

Skład Zarządu

 1. Nalepa Andrzej                     -   przewodniczący
 2. Sionkowski Jacek                -   v-ce przewodniczący
 3. Wojnar Piotr                         -   v-ce przewodniczący
 4. Dzieciątkowski Jan          -  Elbest
 5. Krawczyk Ewa                  -  MegaSerwis
 6. Krysiak Janusz                -  Epore
 7. Kuśmirek Ewa                 -  TWL
 8. Leszczyński Piotr            -  TWB
 9. Marciniak Arkadiusz       -  TWK
 10. Michalak Tomasz            -  Betrans
 11. Orsicz Marek                   -  TWR
 12. Pieles Krzysztof              -  TWR
 13. Sadurska Beata               -  MegaSerwis
 14. Strzałkowski Marek        -  TAB
 15. Wierzbicki Jarosław       -  TWG
 16. Włodarczyk Grzegorz    - TWB
 17. Wypych Paweł               - TWN
 18. Zawadzki Radosław      -  WWG

Skład Komisji Rewizyjnej :

 • Woźniak Grzegorz                TWR   - przewodniczący
 • Walęcka Małgorzata             TWL   - wiceprzewodnicząca
 • Gutowski Witold                  TWB   - członek

 

Zmieniony ( 18.06.2019. )
 
Komunikat Zarządu ZZPRC Lista Delegatów na Walne Zebranie
Redaktor: Administrator   
14.05.2019.

Zakończyły sie wybory Delegatów na Walne Zebranie Delegatów ZZPRC.

Zamieszczamy listę Kolegów, którzy będą pełnić tą funkcję przez następną  kadencję, aby ją zobaczyć kliknij na link

 

Zmieniony ( 14.05.2019. )
 
Ogłoszenie Zarządu - lista kandydatów na dlegatów na WZD 2019
Autor: Andrzej Nalepa   
15.04.2019.
Zgodnie z harmonogramem wyborów delegatów na WZD 2019 Zarząd ZZPRC publikuje listę kandydatów na Delegatów kliknij na link aby zobaczyć listę
Zmieniony ( 15.04.2019. )
 
Ogłoszenie Zarządu ZZPRC o przyjęciu okręgów wyborczych
Autor: Andrzej Nalepa   
25.03.2019.

Rogowiec 25 marca 2019r
Zarząd ZZPRC na posiedzeniu  w dniu 14 marca 2019r określił Okręgi Wyborcze oraz ilość wybieranych w danym Okręgu Delegatów na Walne Zebranie Delegatów ZZPRC. Aby zobaczyć szczegóły kliknij na link

Tu znajdziesz wzór zgłoszenia  (kliknij na link)

Zmieniony ( 26.03.2019. )
 
JAK TO DZIAŁA
Autor: Andrzej Nalepa   
26.02.2019.

Odbieramy liczne  sygnały od załogi dotyczące pojawiających się w elektrowni nowych pracowników pomimo braku oficjalnych naborów.

Proszę Państwa, w PGE S.A. od kilku już lat funkcjonuje Kodeks etyki oraz struktura Compliance powołana m.in. do nadzorowania jego przestrzegania. Swego czasu przetestowaliśmy jej działanie zgłaszając podejrzenie zatrudniania pracowników z pominięciem obowiązujących w spółce procedur.

Okazało się , że po zgłoszeniu „Wa-wa” „zasięga języka” u swojego przedstawiciela zatrudnionego przez pracodawcę, u którego wydawało się, że dostrzegliśmy problem. Tenże pracownik (zależny jak rozumiem od pracodawcy na temat którego miałby się wypowiedzieć) udziela informacji o zgłoszonym problemie. Po takiej informacji „Wa-wa” ze spokojem już nie dostrzega problemu. (lub dostrzega ;). Ponieważ tenże przedstawiciel Compliance pracuje w Oddziale Elektrownia Bełchatów cały czas należy przypuszczać , że wszelkie zatrudnienia odbywają się z zachowaniem przewidzianych zasad i procedur.

Należy domniemywać wobec tego ,że zatrudniani byli prezesi, wiceprezesi odwołani w spółkach nadzorowanych oraz pozostali zatrudniani z pominięciem oficjalnego naboru to osoby szczególnie potrzebne w naszej elektrowni i ich kompetencje z cała pewnością są należycie wykorzystywane. Wszelkie wobec tego przypuszczenia , że są to osoby przyjmowane po znajomości oraz że jest to prywatny folwark kilku osób traktujemy jako niemożliwe wobec tego co powyżej napisałem.

 


Zmieniony ( 26.02.2019. )
 
Najpierw pilnujmy swoich...
Autor: Andrzej Nalepa   
06.02.2019.

Bardzo mi się podobały słowa wypowiedziane przez szefa partii rządzącej cyt. ”Musimy pilnować najpierw swoich” wypowiedziane na kongresie 1 lipca 2017. Niestety mądrość zawarta w tych słowach powinna być wyłuszczona nieco dokładniej . Odnieść można wrażenie , że na niższych szczeblach zrozumiano ją jakby przewrotnie…i owo  dbanie o swoich zyskało wymiar wręcz  dosłowny a przez to humorystyczny . Mam spore poczucie humoru ale żeby kpić z Prezesa...no nie wiem.

Zarząd ZZPRC ELEKTROWNI BEŁCHATÓW zwrócił się do Dyrektora elektrowni o informacje n/t etatyzacji.

Poniżej zamieszczamy linki do tych pism.

Zmieniony ( 06.02.2019. )
 
Grafik
Redaktor: Administrator   
20.01.2019.
Informujemy, że w zakładce "O Nas" zamieściliśmy "Grafik" pracy w systemie 4-brygadowym na 2019r w dużym formacie.
Zmieniony ( 20.01.2019. )
 
Fundusz socjalny
Redaktor: Administrator   
15.01.2019.
Pod koniec ubiegłego tygodnia  związki zawodowe uzgodniły z dyrekcją Elektrowni Bełchatów nowy Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz preliminarz na 2019r. Zmiany są niewielkie, głównie dostosowujące Regulamin do aktualnych wymogów prawnych.
Zmieniony ( 15.01.2019. )
 
Zjazd darmozjadów
Autor: Andrzej Nalepa   
08.12.2018.

W Polsce odbywa się właśnie kongres darmozjadów pod tytułem COP24. Większość z nich sprawia wrażenie, jakby nie miała pojęcia o czym mówi.* Zakładam, że są jedynie niedokształceni, ale uczciwi i nie lobbują w interesie producentów nowych technologii i wielkich korporacji. COP24 to kontynuacja darmowej wyżerki po Kioto (CMP14) oraz Konferencji sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego (CMA1).
Średnio wykształcony człowiek słyszał o odchyleniu osi Ziemi i Cyklach Milankovicia oraz wie o cykliczności zmian klimatycznych na naszej planecie. Ich  wyrazem były różne epoki geologiczne oraz pokłady złóż minerałów i osadów, z których powszechnie korzystamy. Węgiel, ropa , gaz ziemny,  jeziora polodowcowe, pokłady soli, wydmy śródlądowe, góry wapienne z dawnych osadów to wszystko pozostałości po zmianach klimatycznych przebiegających na długo zanim grupy darmozjadów pojawiły się na Ziemi.

Jak to możliwe, że nie było „działalności człowieka”, dymiących kominów elektrowni węglowych a cyklicznie klimat się ocieplał ,ochładzał , morza podnosiły i obniżały poziom, lodowce topiły się, aby  po jakimś czasie ponownie powrócić.

Działo się to wszystko pod wpływem sił natury. I pewnie działoby się tak nadal, gdyby grupa cwaniaków nie zechciała zrobić na tym super interesu. Obwieścili oni wszem i wobec koniec przyczyn naturalnych tychże zmian. Każą dziś płacić biedakom haracz dla siebie pod płaszczykiem ochrony klimatu Ziemi.
Ta prymitywna inżynieria społeczna ma nas omamić , spowodować abyśmy pod szczytnymi hasłami „czystego powietrza dla naszych dzieci”  dali korporacjom zarobić biliony dolarów i euro, zmuszając nas do kupna narzuconych rozwiązań i ich technologii. Polski Rząd mówi o setkach miliardów, które  musi zainwestować, aby spełnić wymogi darmozjadów.  Mamy wydawać na to krocie zamiast np. poprawić jakość naszego życia, dostępność świadczeń medycznych, obniżyć podatki czy zadłużenie. Zysk społeczeństwa byłby oczywisty, tyle że te 5 % bogaczy posiadających ponad 80% majątku świata nie dostałoby swojego haraczu.
Pytanie do Prezydenta i Premiera RP, kto Was wybrał , czyje interesy macie obowiązek reprezentować i realizować?  Fundusz zdrowia permanentnie „robi bokami” a Was stać na głupotę pod tytułem walki ze zmianami klimatu? Te miliardy „srebrników” które wpadły do budżetu państwa ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 odbiją się za chwilę wszystkim czkawką. Nie pisałem się do UE która chce zlikwidować w Polsce przemysł, zubożyć społeczeństwo , odebrać suwerenność.
UE idzie jeszcze dalej w swym przesłaniu bycia liderem w narzucaniu tej fałszywej doktryny.
Być może jako związkowiec powiem to, czego boją się powiedzieć politycy: Unia zaczyna Polsce ciążyć, jest zbiurokratyzowanym potworem, który już zżera własny ogon. Jeśli uwzględnicie w strategiach dla Polski również możliwość wyczerpania się formuły dzisiejszej UE (rozpadu UE), to może nie warto być za bardzo wyrywnym w likwidowaniu węglowej Polski i choćby tak na wszelki wypadek stawiać nadal bloki węglowe. Nasze zamknijmy po ostatnim zamkniętym bloku w Niemczech i Rosji. Na koniec zadam pytanie: jaki gaz powstaje ze spalania  gazu ziemnego i ropy? I drugie: ile energii produkują z węgla, gazu i ropy Rosja i Niemcy?
Darmozjady z COP 24 rozjadą się do domów a my działajmy dla interesu Polski. Uniknijmy sytuacji, że potrzebny będzie KOP 19 i wymiana elit  władzy w Polsce.


*W lipcu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na organizację szczytu klimatycznego w Katowicach przeznaczył 252 mln zł. Ile dołożyć musiały jeszcze Katowice?

Zmieniony ( 10.12.2018. )
 
Kodeks Pracy a ZUZP
Redaktor: Administrator   
08.12.2018.

Ponieważ odbieramy mnóstwo telefonów z pytaniami dotyczącymi niektórych naszych uprawnień, postanowiłem przybliżyć zasady regulujące uprawnienia pracowników.
Podstawowym dokumentem określającym minimum uprawnień pracowniczych jest Ustawa Kodeks Pracy. Można znaleźć pod adresem:  http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19740240141/U/D19740141Lj.pdf
Związki zawodowe mogą wynegocjować z pracodawcą warunki lepsze od tych z Kodeksu pracy.Spisuje się je w Regulamie pracy lub Zakładowym Układzie zbiorowym Pracy.(ZUZP)
Jest to dobrowolne porozumienie regulujące wzajemne prawa i obowiązki stron w tym warunki pracy i płacy oraz inne świadczenia związane z pracą.

ZUZP zawiera się dla wszystkich pracowników bez względu na ich przynależność związkową, zatrudnionych przez pracodawcę.
Oprócz układów zawieranych przez pracodawcę i zakładową organizację związkową mogą być zawierane układy ponadzakładowe. Są one podpisywane przez ponadzakładowe organizacje związkowe z organizacjami pracodawców.

Pracownicy mogą być objęci jednocześnie zakładowym i ponadzakładowym układem zbiorowym pracy.

Postanowienia ZUZP nie mogą być mniej korzystne od postanowień układu ponadzakładowego. Pracowników naszej elektrowni obowiązują postanowienia PZUZP dla pracowników energetyki. Ponieważ najistotniejsze elementy wpisane są do ZUZP nawet niepewność co do stanu PUZP jest póki co dla nas mało ryzykowna.
Ponieważ wiele pytań dotyczy poszczególnych elementów układu przypominamy, że wypowiedzieć układu częściowo nie można. Pracowników Elektrowni obowiązują nadal wszystkie jego elementy.

Zmieniony ( 10.12.2018. )
 
Odpowiedzialni pilnie poszukiwani...
Autor: Andrzej Nalepa   
04.12.2018.

Zmroziły mnie wczoraj przytaczane przez portale * słowa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz o "otwarciu granic Polski na energię z zagranicy". Choć wypowiedziane zostały jako przyczynek do dyskusji, dla mnie stanowią one wyraz klęski polityki energetycznej i kompromitacji polityków wszelkiej maści, jacy rządzili Polską w ostatnich kilkudziesięciu latach. Pokazują równocześnie jak  długofalowa i  skuteczna jest polityka Niemiec.

Z kraju dysponującego nadwyżką produkcji energii elektrycznej po atrakcyjnej cenie staniemy się krajem importującym i uzależnionym od dostaw z zagranicy! Sprawnie funkcjonująca energetyka została rozczłonkowana (lansowano hasło „małe jest piękne” , następnie częściowo rozprzedana. Podjęto częściowo udaną próbę konsolidacji (tym razem „wielkie było piękne”) a po drodze wszędzie koszty ,koszty, koszty .

Impotencja decyzyjna na poziomie właścicielskim /ministerialnym spowodowała, że przez kilkadziesiąt lat poziom inwestycji był skrajnie niedostateczny. Ostatnie duże inwestycje w Turowie, Opolu były bardziej wymuszone oddolnie na politykach, niż wynikały z planów i strategii. Ba, były jak widać tej strategii w poprzek – przecież polskie władze poddały się dyktatowi Brukseli i zgodziły się, aby po 2050 r odejść od energetyki węglowej.
Dziś ta bezkarna nieudolność zbiera żniwo. Poddajemy pod dyskusję (czytaj oswajamy społeczeństwo) z możliwością , a za chwilę z koniecznością zakupów energii za granicą!
A ja przed tą dyskusją chciałbym Trybunału Stanu dla tych, co doprowadzili do takiej sytuacji!

 


* 1) https://fakty.interia.pl/polska/news-emilewicz-energetyka-najwiekszym-wyzwaniem-dla-rzadu,nId,2709486#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
  2) https://www.cire.pl/item,172483,1,0,0,0,0,0,emilewicz-energetyka-najwiekszym-wyzwaniem-dla-rzadu.html

Zmieniony ( 05.12.2018. )
 
Komunizm, liberalizm, ocieplenie klimatu
Autor: Andrzej Nalepa   
03.12.2018.

Komunizm, liberalizm, ocieplenie klimatu - miały być dobre dla wszystkich okazały się przydatne dla jednostek w zniewalaniu całych społeczeństw.

We Francji i Belgii ruch żółtych kamizelek pokazuje nie tylko niezadowolenie i desperację, ale również to, do czego prowadzi oderwanie się elit politycznych od społeczeństwa. Ruch ten to dopiero początek emanacji wielkich napięć, jakie drzemią pod przykrywką poprawności politycznej w wielu krajach europejskich.
Nie da się gładką gadką i kosmetycznym maskowaniem usunąć faktycznych problemów sprowadzonych przez polityczne elity na swoje społeczeństwa. Brak odpowiedzialności za złe rządy, rozpasanie elit, przerzucanie wszelkich kosztów za oderwane od realiów pomysły polityków i grup interesu na barki społeczeństwa musi w końcu się skończyć. Jeśli nie, w perspektywie zawsze były rewolucje lub wojny. A zaczynało się podobnie . Katalizatorem wybuchów była bieda, drożyzna i brak chęci rzeczywistego rozwiązania problemów przez rządzących. Chciałbym tu wyraźnie zaznaczyć, że  odsuwanie problemów ze względów wyborczych, w żaden sposób ich nie rozwiązuje. Podwyżki cen energii  zwłaszcza w społeczeństwie, które zarabia średnio 3 razy mniej niż we Francji przy praktycznie nieporównywalnie uboższym tzw. socjalu może być płonąca zapałką podłożoną pod stos nierozwiązanych problemów społecznych.
Już dziś wielu Polaków dotyka problem ubóstwa energetycznego.
Wg. Instytutu Badań Strukturalnych, dotyczy on  4,6 mln osób w Polsce, głównie mieszkańców wsi i małych miast. Co ósmy mieszkaniec Polski ma problem z ogrzaniem mieszkania w zimie.*1
Podwyżki cen energii elektrycznej są wywołane utopijną tezą, że za ociepleniem klimatu stoją działania człowieka. Moim zdaniem jest to nowy rodzaj wojny gospodarczej prowadzonej w celu utrzymania dalszej postkolonialnej zależności krajów biedniejszych od bogatych. Żeby było śmieszniej poprzez inżynierię (czytaj manipulację) społeczną i straszenie skutkami ocieplenia uzyskuje się poparcie tych biedniejszych dla działań pogłębiających dysproporcje w poziomie życia pomiędzy krajami najbogatszymi i biednymi. Polacy do najbogatszych nie należą, ale poziom wykształcenia i wiedzy powinien pomóc w zastopowaniu tych szaleńczych pomysłów, które mogą cofnąć nas w poziomie życia o kilkanaście lat.

Źródło:
*1 http://gramwzielone.pl/trendy/29672/ilu-polakow-dotyka-ubostwo-energetyczne

Zmieniony ( 03.12.2018. )
 
Już 2007 roku ostrzegaliśmy
Autor: Andrzej Nalepa   
30.11.2018.
Już 2007 roku ostrzegaliśmy, że to się źle skończy!
Sytuacja, z jaką mamy do czynienia w energetyce: z brakiem mocy wytwórczych i nierzadko jazdą „ po krawędzi” nie jest spowodowana przyczynami obiektywnymi, lecz nieudolnością rządzących Polską i to bez względu na to, czy byli to „liberałowie Tuska” czy „prawicowcy PIS”. Wożenie się z decyzją o budowie elektrowni atomowej, pomimo znanych konsekwencji wynikających z podpisanych umów dotyczących emisji CO2, przez tyle lat, można nazwać głupotą, dywersją czy zdradą, tyle że nie zmieni to obrazu polskiej energetyki. Za ich zaniechania i brak odpowiedzialności zapłacimy wszyscy. Dobrze by było, żeby ci, którzy odpowiadają za ten stan rzeczy odpowiedzieli osobiście.
A teraz mamy tego konsekwencje.  Spodziewany gwałtowny wzrost cen energii pociągnie za sobą wzrost cen wszystkich produkowanych w Polsce towarów, może również spowodować ucieczkę części producentów za granicę. Niski poziom płac może spowodować , że społeczeństwo tego nie wytrzyma i wyjdzie na ulice rozliczyć tych, którzy rządzą niefrasobliwie Polską przez ostatnie dziesięciolecia. Minister energii bajdurzący o zrekompensowaniu wszystkim wzrostu cen energii powyżej 5% albo nie ogarnia problemu albo myśli, że ma głupców przed sobą. Panie ministrze, wzrost energii to wzrost cen wszystkich towarów, przy produkcji których używa się energii. Od chleba po ciepło do mieszkań. Jeśli Pan tego nie rozumie to obawiam się, że niebawem protestujący na ulicach  Pana dokształcą.
Zmieniony ( 30.11.2018. )
 
Propozycja prawie świąteczna...
Autor: Andrzej Nalepa   
26.11.2018.
Witam po długiej przerwie spowodowanej sprawami zdrowotnymi.
Ledwie wróciłem i „od ręki” mamy propozycję naruszenia stałego elementu wynagrodzenia - premii miesięcznej. Pan dyrektor zaproponował obniżenie wynagrodzeń w listopadzie/grudniu ponieważ nie zgadza mu się bilans roczny funduszu płac.
Obawiamy się , że to tylko przygrywka do tego aby zrobić ruchomą premię z elementu, który był przez kilkadziesiąt lat na poziomie nie niższym niż 15 %. Przedstawiciele związków zawodowych obecnych na sali wyrazili zdecydowany sprzeciw takim próbom. Nie rozumiem dlaczego potrzebne jest znowu zamieszanie i niepokój ?
Zmieniony ( 28.11.2018. )
 
Gdzie są pieniądze na uzgodnione podwyżki? cd
Autor: Andrzej Nalepa   
09.07.2018.

W piątek odbyło się kolejne spotkanie Związków Zawodowych z Dyrekcją Elektrowni Bełchatów. Pan Dyrektor nadal nie udostępnił dokumentów, o które wystąpiła strona społeczna. Jest to o tyle dziwne , że Dyrektor przywołuje dane dotyczące zaangażowania funduszu płac skutkami przeniesionymi  (wysokość podawaną przez dyrekcją kwestionujemy , ale wątpliwości budzi też sposób liczenia).

Wygląda na to,że odpowiedź Pana Dyrektora „a na co wam to?” zamiast dokumentów, niestety nie wystarczy.

Przypuszczam również , że taka forma przekazywania Związkom Zawodowym dokumentów, o jakie występują w trybie Ustawy o związkach zawodowych, nie jest zgodna z Art.28.tej Ustawy. Cyt:

„Pracodawca  jest  obowiązany  udzielić  na  żądanie  związku zawodowego informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji dotyczących warunków pracy i zasad wynagradzania.” .Nie dziwi to o tyle, że tym razem zabrakło na spotkaniu prawników PGE GiEK…

Wysokość wzrostu płac nadal dalece odbiega od naszych propozycji. Podkreślam - mieszczą się one w zakresie porozumienia. Póki co związki zawodowe prezentują wobec Dyrekcji wspólną linię.
Zmieniony ( 09.07.2018. )
 
Gdzie są pieniądze na uzgodnione podwyżki?
Autor: Andrzej Nalepa   
02.07.2018.

W związku z brakiem realizacji Umowy z zarządem PGE i GiEK S.A  w  dniu dzisiejszym Związki Zawodowe zwróciły się do Dyrektora Elektrowni o wyjaśnienie, co według niego kryje się pod sformułowaniem  „skutki przeniesione” z roku 2017 do funduszu na 2018r. oraz szczegółowe rozliczenie tych środków. Dyrektor pokazuje jakieś wygórowane wysokości wypłacenia w 2018 r. środków dla pracowników z tytułów tylko jak widać jemu znanych.  Łamie również poprzez jednostronną interpretacją zawarte w maju Porozumienie płacowe. Jest to w naszym przekonaniu narracja narzucona przez Zarząd PGE GiEK S.A.

Próba  wspólnej interpretacji jak na razie była niemożliwa, bo wygodniejsza i oszczędniejsza jest jednostronna interpretacja Dyrektora przy wsparciu Prezesa Zawady.

Nasze próby spotkania się natrafiają jak na razie na uniki ze strony Prezesa PGE GiEK. Miał być dialog, jest symulacja dialogu.

Liczymy na reakcję ze strony Prezesa PGE Pana Baranowskiego, którego podpis również widnieje pod ww. Porozumieniem. Jego prawa ręka w prowadzeniu dialogu społecznego, Pani Czarnecka wydaje się być przychylna rozwiązaniu konfliktu w jego początkowej fazie, ale jak na razie lokalnie zdaje się on nabrzmiewać.

Minął termin zawarcia porozumienia na szczeblu Oddziału.Czujemy się oszukani. Ktoś tu leci w gumy jak mówi jeden z członków Zarządu ZZPRC i skłonny jestem przyznać mu rację. Może czas spallić te gumy przed budynkiem GiEK?

Zmieniony ( 09.07.2018. )
 
Pieniądze na podwyżki wyparowały?
Autor: Andrzej Nalepa   
28.06.2018.

Tak przynajmniej wynika z obecnego poziomu propozycji dyrektora. Porozumienie jest,  podwyżek – nie ma. Proponowane 120 zł wzrostu stawek zasadniczych to wielkość dalece odbiegająca od treści porozumienia. Dyrekcja twierdzi, że pieniądze już do pracowników poszły i to w kwocie równej tej zaproponowanej.

Zaufanie buduje się długo, traci szybko.  Nie o takim poziomie wzrostu rozmawialiśmy w Warszawie. Ponieważ porozumienie jest dość proste w swojej treści, jedyne  co nasuwa się na myśl to zła wola i premedytacja. Konsekwencją takiego podejrzenia byłaby myśl, że Zarząd PGE  GiEK wiedział jakimi środkami jeszcze dysponuje i nas najzwyczajniej w świecie oszukał.

Do końca miesiąca pozostało jeszcze kilka dni, wierzę więc ,że jeszcze uda się znaleźć konsensus. Na dziś porozumienie jest dla nas nie do podpisania, bo czujemy się oszukani. A jak mówił jeden z Prezesów PGE GiEK cyt: „Cygan przez wieś idzie raz”  (nie mylić z Romami, na których nic złego powiedzieć nie mam podstaw). Dziś mamy dopiero 28 czerwca a jak pokazał wczoraj Polski Rząd, czasem trzeba się cofnąć , żeby pójść dalej…

Nie oczekujemy więcej niż to  wynika z porozumienia , ale jednostronna interpretacja to już wyraz złej woli , a wypaczanie Porozumienia tą interpretacją naraża na szwank wiarygodność strony  dialogu społecznego. Jest to dla nas sytuacja niezrozumiała i nie do przyjęcia.

Zmieniony ( 29.06.2018. )
 
Szansa na dialog ciągle jest.
Autor: Andrzej Nalepa   
18.06.2018.

Nadal brak realizacji porozumienia płacowego w Elektrowni Bełchatów. Podpisując w Warszawie porozumienie z Zarządem PGE S.A. strony jednakowo rozumiały ideę, jaka temu przyświecała. W ogólnokrajowych mediach ogłoszono sukces i zamiast oczekiwanej realizacji porozumienia mamy rozczarowanie. Pojawiło się jakieś niespotykanie duże, w porównaniu do poprzednich lat, wykorzystanie funduszu płac i zamiast sukcesu mamy zgrzyt. Dialog społeczny to nie tylko hasło w mediach, ale przede wszystkim znajdowanie rozwiązań oraz wspólnego języka w interesie obu stron,  pracowników i firmy.

Nie wiem czy przyjęto zbyt wielu wysokopłatnych pracowników, czy asekuracyjnie przeznaczono zbyt wiele środków na nadgodziny dla pracowników pracujących na budowach w Opolu i Turowie, ale w porozumieniu nie ma mowy o jakimś zaangażowaniu środków.. Jeśli dodamy, że strony miały interpretować je wspólnie a tak nie jest .to wyraźnie widać , że mamy problem.

Oczekujemy zmiany podejścia i powrotu optymistycznego ducha rozmów, jaki odczuliśmy w Warszawie.

Możemy oczywiście kontaktować się z Prezesem  Zawadą, czy Dyrektorem HR Panem Szydłowskim,  kontaktować się przez prawników Spółki (jak odbywa się to obecnie) , ale te uniki nie poprawiają relacji i dialogu społecznego a wręcz przeciwnie. Jeśli celem był tylko krótkookresowy sukces  medialny to przełkniemy tę gorzką pigułkę. Apeluję o dłuższą perspektywę myślenia, np. z horyzontem jesieni roku 2018, 2019, 2020…

Zmieniony ( 18.06.2018. )
 
500+ dla pracowników? cd.
Autor: Andrzej Nalepa   
17.03.2018.

Wszystkie Związki Zawodowe działające u Pracodawcy PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów przedłożyły Dyrekcji wspólne stanowisko w kwestii wzrostu wynagrodzeń w 2018r.

         Związki Zawodowe  oczekują w 2018r wzrostu średniej płacy u Pracodawcy na poziomie co najmniej 500zł na pracownika, poprzez odpowiedni wzrost płacy zasadniczej.

Olbrzymie zyski PGE S.A., uzyskane dzięki ciężkiej pracy Pracowników pozwalają na taki wzrost .

Oczekiwane podniesienie wynagrodzeń zmniejszyłoby różnicę jaka istnieje w Polsce pomiędzy wydajnością pracy a płacami. (wg. Eurostatu)

Dynamika wzrostu płac, z jaką mamy obecnie do czynienia na rynku, jest dodatkowym czynnikiem wzmagającym te oczekiwania.W odpowiedzi na pismo Związków Zawodowych Pracodawca przywołał obowiązujący w ZUZP zapis dotyczący wzrostu płac ( tzw. mechanizm ebidta).  Regulacja ta została wprowadzona pod presją pracowników oczekujących przedłużenia indywidualnych gwarancji zatrudnienia. I tak, w zamian za gwarancje do końca 2017r wprowadzono hamulec wzrostu wynagrodzeń na okres … bezterminowy.(kliknij aby przeczytać odpowiedź dyrekcji)

Kilka lat funkcjonowania "mechanizmu ebidty" w pełni pokazało jego destrukcyjny charakter. 

Mechanizm pozwala na zaledwie 0,005 (pół procentowy) wzrost średnich wynagrodzeń i to tylko w przypadku, gdy rok do roku rośnie ebidta. Zapis ten wymaga natychmiastowej zmiany!

Niedostrzeganie tego problemu przez władze PGE będzie zarzewiem dużego konfliktu w największej spółce energetycznej w kraju.

Pomimo olbrzymich zysków PGE obecnie jest hamulcowym w zakresie wzrostu średniej płacy  w Polsce co stoi w sprzeczności z deklarowanymi oczekiwaniami  polskiego Rządu

Zmieniony ( 17.03.2018. )
 
Miał być nie do przyjęcia - został podpisany
Redaktor: Administrator   
19.12.2017.

Po informacji o podpisaniu przez Rząd pakietu zimowego w necie cisza. Większość dziennikarzy chyba jeszcze nie wyszła z szoku!

Jeszcze chwilę temu słyszało się ze strony praktyków , że proponowany przez Unię europejską pakiet zimowy zawiera limity emisji , zarzynające polską energetykę .

Fachowcy z branży energetycznej zgodnie podkreślali, że limit emisji CO2 na jedną kilowatogodzinę (kWh) w wysokości 550 g CO2, na obecnym poziomie rozwoju techniki wyklucza elektrownie węglowe.

Polska jeszcze nie tak dawno wyraźnie szukała sojuszników do odparcia tych propozycji.

Zawarte porozumienie zakłada, że ten limit będzie obowiązywał, ale wobec istniejących elektrowni dopiero od 2031 r. Polska, jak poinformowała PAP w nocy przedstawicielka estońskiej prezydencji, poparła te zapisy.

Szokujące wydaje się być nie tyle podpisanie tego pakietu eliminującego w perspektywie energetykę węglową, ile fakt szokującej zmiany narracji polskiego rządu.

Nie wiem, czy w szufladach możnych tego świata leżą technologie zimnej syntezy lub inne wynalazki o czym wie Rząd  czy też planujemy wyjście z Unii w horyzoncie 2030-35 r., albo popłynie do nas prąd „europejski” a energetyka będzie następną ofiarą jaką złożymy w ramach jednoczenia się z  Unią europejską.

Pytanie oczywiście, jak branży górniczej i energetycznej Rząd wytłumaczy tę woltę.

Nie chce mi się wierzyć , że deal o jakim się tu i tam mówi o tym, że zgoda na pakiet przez Polskę w zamian za odpuszczenie nacisków w sprawie reformy sądownictwa przez Unię jest prawdą.

Z niepokojem czekam na wyjaśnienie tej niespodziewanej zmiany stanowiska.

Wybory niebawem , energetyka i górnictwo to znaczący, także ilością wyborczych głosów sektor. Oczekuję , że wyjaśnienie będzie szybko oraz ze będzie sensowne i wiarygodne. Miły uśmiech nowego Premiera może nie wystarczyć…

Zmieniony ( 04.12.2018. )
 
Nie ma jak CUW :)
Autor: Andrzej Nalepa   
12.12.2017.

Projekt konsolidacji służb informatycznych w PGE S.A. realizowany w spółce PGE Systemy zaczyna dawać efekty – nie wiemy, czy zgodnie z planem, ale zawsze…

Zgodnie z procedurą zgłaszamy usterkę pod nr w PGE Systemy.

"Treść Zgłoszenia:

seria 491-7927
konica minolta c3350
lokalizacja: ELB XX, pokój XX
Użytkownik zgłasza uszkodzenie drukarki, Brak możliwości xerowania.
Prośba o dostarczenie innego urządzenia do xero na czas naprawy drukarki."

Dodatkowo zgłosiliśmy prośbę o wgranie softu, aby z PDF-a nie drukowały się „krzaczki” zamiast tekstu (nie było z tym problemów, ale administrator musiał chyba coś "poprawić").

Poniżej zamieszczamy odpowiedź od ServiceDesk w sprawie realizacji zgłoszenia:

"Prace nad Pani/Pana Zgłoszeniem XXXXX zostały zakończone.

Aktualna polityka napraw prowadzona przez kierownictwo nie pozwala na naprawę starszych drukarek na terenie ELB: brak serwisantów i narzędzi oraz całkowicie zablokowana możliwość zakupu części wymiennych. Jedyną ścieżką naprawy starych drukarek jest wysyłka do serwisu zewnętrznego w Koninie - pytania o możliwość takiej naprawy należy kierować do pracownika ELB - dział TMA.

Dodatkowo LWI PGE Systemów nie dysponuje obecnie ani jedną drukarką zastępczą."

Można?, można. Usterka usunięta. Pogratulować. Podejrzewam, ze podobny wynik dadzą, jeśliby doszły do skutku, konsolidacje innych sektorów działalności!

Usterkę zgłosiliśmy ponownie, drukarka nie przyjęła tego do wiadomości i dalej nie kseruje ani nie drukuje PDF-ów...

Zmieniony ( 13.12.2017. )
 
Socrates o bieżacym stanie spraw
Redaktor: Administrator   
23.11.2017.
W ostatnich dniach otrzymaliśmy od firmy SOCRATES informację o bieżącym stanie spraw dotyczących członków Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego Elektrowni Bełchatów a dotyczącym dochodzenia przed sądami …(kliknij aby przeczytać całość)
Zmieniony ( 05.12.2017. )
 
Wydzielaniu bez uzgodnień związki zawodowe mówią NIE!
Autor: Andrzej Nalepa   
03.11.2017.

W PGE  trwają prace nad koncepcjami , które doprowadzić mogą do wyłączania części struktur z obszaru dzisiejszej działalności pracodawców. W związku z tym na ostatnim posiedzeniu PZZ „Miedza” poinformowaliśmy Zarząd PGE GiEK S.A. o stanie prawnym w tym zakresie.

Otóż w Elektrowni Bełchatów mamy stan po referendum strajkowym w związku ze sporem wszczętym o nieprzestrzeganie podpisanych Umów i Porozumień. W przypadku prób wydzielania części przedsiębiorstwa pracodawcy bez uzgodnienia tego ze związkami zawodowymi może być podjęty strajk.

Porozumienie podpisane w dniu 10 grudnia 2013 roku w Rogowcu kończące ówczesny spór zbiorowy jest konkretne w tym zakresie, cyt:

„§9

Pracodawca i Spółka zobowiązują się uzgadniać ze Związkiem Zawodowym wszelkie działania mające za przedmiot wydzielenie części przedsiębiorstwa Pracodawcy, w szczególności Służb Remontowych. Pracodawca i Spółka, w przypadku braku uzgodnień ze Stroną Związkową, zobowiązują się nie dokonywać żadnych czynności prawnych w wyżej wymienionym zakresie.

§10

Strony zgodnie oświadczają, że podpisanie niniejszego Porozumienia skutkuje zakończeniem wszystkich istniejących na dzień podpisania niniejszego Porozumienia sporów zbiorowych z Pracodawcą.

§12

Pkt 9. Niniejsze Porozumienie jest źródłem prawa pracy w rozumieniu art. 9 Kodeksu pracy. Implementacja postanowień Porozumienia do wewnętrznych aktów prawa pracy nie skutkuje utratą jego charakteru jako samoistnego źródła prawa pracy.”

Prezes Zawada podszedł do sprawy poważnie deklarując, że w przypadku zamiaru działań , po okresie analiz , podjęte będą ze związkami konieczne rozmowy w tym zakresie. Zupełnie inaczej zachował się Dyrektor Elektrowni podważając istniejące zapisy, jakby konieczność uzgadniania była mu nie na rękę. Powstaje oczywiście pytanie, czy dyrektor będąc stroną zacytowanego powyżej dokumentu zamierza go przestrzegać, czy też planuje wojenną ścieżkę w tym zakresie a deklaracja , że pracownicy są największą wartością jest dla niego tylko czczą gadaniną?

Dodam, że porozumieniem tym wprowadzony był równocześnie niekorzystny dla pracowników mechanizm wzrostu wynagrodzeń. Oddanie części uprawnień było więc obustronne.
Daje się przy tym zauważyć, że pracodawca jest w swoim twierdzeniu niespójny z wcześniejszym postępowaniem.
 
Przypomnę , że 30.06.2014 roku zawarł w oparciu o ww. Dokument Umowę transferową przy przekazywaniu pracowników służb obszarów zakupów Oddziału Elektrownia Bełchatów do PGE GiEK S.A. 
 Zacytujmy §7 pkt1 z tejże Umowy:
„Mając na uwadze fakt, iż w toku rokowań i mediacji Pracodawca dotychczasowy i Spółka zwrócili się o zgodę na czynności przewidziane w §9 Porozumienia z dnia 10 grudnia 2013r., Strony dopuszczają transfer Pracowników w ramach obszarów zakupów i skarbu będący konsekwencją zakończenia procesu konsolidacji organizacyjno - prawnej Spółki, przy zachowaniu dotychczas nabytych uprawnień pracowniczych i związkowych, w zakresie przedmiotowym, podmiotowym i czasowym.”
Obawiam się , że czas zatarł Dyrektorowi precyzję widzenia podpisywanych kilka lat temu umów i porozumień. Dlatego też, aby uniknąć niepotrzebnych napięć i nieporozumień zalecamy na długie jesienne wieczory lekturę owych dokumentów.
Zmieniony ( 03.11.2017. )
 
500+ dla pracowników?
Autor: Andrzej Nalepa   
12.10.2017.

PGE jest spółką z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Nic więc dziwnego, że po rządowym programie 500+ dla rodzin z dziećmi, 500+ dla emerytów, dodatkowych darmowych ubezpieczeń z deficytowego KRUS, także pracownicy oczekują 500+ dla zarabiających na te rządowe programy.

Kilka lat temu w PGE wprowadzono porozumienie blokujące wzrost wynagrodzeń . W zamian pracownicy otrzymali gwarancje zatrudnienia do końca 2017r. Ponieważ okres gwarancji właśnie się kończy, skończyć powinien się również okres blokowania wzrostu wynagrodzeń w grupie PGE.

Za zgodą PGE Zarząd  PGE GiEK S.A. prowadzi rozmowy ze związkami zawodowymi celem modyfikacji dzisiejszej regulacji. Że nowy mechanizm jest pilnie potrzebny najlepiej dowodzi coraz większe niezadowolenie społeczne z dotychczasowego rozwiązania, jak również desperacja części organizacji związkowych, które wypowiedziały pracodawcy ten element Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.(Oddział Bydgoszcz).

Ponieważ rozmowy trwają, nie będziemy na razie ich oceniać. Jednak ich dynamika jak na razie sprawia wrażenie gry na zwłokę, co przy stałym narastaniu niezadowolenia pracowników, nie nastraja optymistycznie.

 

Zmieniony ( 12.10.2017. )
 
Pismo członka Rady Nadzorczej PGE GiEK S.A. do Prezesa Zawady
Autor: Andrzej Nalepa   
31.07.2017.

Na prośbę członka Rady Nadzorczej PGE GiEK S.A.  Pana Krzysztofa Rybaka zamieszczamy pismo jakie skierował on do Prezesa Spółki Pana Sławomira Zawady. Krzysztof Rybak zasiada w radzie nadzorczej po wybraniu go na to stanowisko przez pracowników PGE GiEK S.A.

Pan
Sławomir Zawada
Prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA

Niniejszym proszę o podjęcie działań w następujących sprawach:

1)    Przyznania dodatkowego dnia wolnego płatnego tym pracownikom PGE GiEK SA, którzy nie otrzymali takiego wolnego w dniu 05.12.2016 r. Jako termin dodatko­wego dnia wolnego proponuję 16.08.2017 r.

Wnoszę przy tym o przyjęcie zasady, że jeżeli Dzień Energetyka, czy Dzień Górnika przypadnie w dniu wolnym od pracy, to aby taki dzień był „oddany” pracownikom Spółki w jednym z wcześniejszych lub późniejszych dni roboczych w danym roku.

2)    Podwyższenia stawek zasadniczych wszystkim pracownikom Spółki w 2017 r.

UZASADNIENIE
    (Kliknij aby przeczytać całość
)

 

Zmieniony ( 01.08.2017. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 30 z 1002