ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna arrow W PGE i PGE GiEK arrow PGE zamierza podwyższyć kapitał - uwaga na portfele
2 Maja 2024
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Anatol, Atanazy,
Afanazy, Longin,
Longina, Walenty,
Walter, Witomir,
Zygmunt
Do końca roku zostało 244 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

PGE zamierza podwyższyć kapitał - uwaga na portfele Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
03.09.2009.

ImageZarząd PGE S.A.  zamierza  podwyższyć kapitał emitując do 15 proc. akcji. Wpływy z emisji mają wynieść  4 – 6 mld zł. Ponieważ firma starając sie wejść na Giełdę Papierów Wartościowych powinna  wszelkie procesy ważne z punktu widzenia akcjonariusza przeprowadzać w sposób transparentny, dając szanse na ich analizę i ocenę przed podjęciem decyzji o zakupie akcji, ciekawe wydaje sie na tle tych zamiarów przedstawienie sytuacji zwiazanej z wymianą akcji pracowniczych w  PGE S.A.

Nowa emisja spowoduje pojawienie sie mniejszościwego akcjonariusza w PGE S.A warto więc przybliżyć sprawę traktowania mniejszościowych  akcjonariuszy w spółkach wchodzących w skład Grupy PGE.

Skupmy się na sytuacji zwiazanej z wymianą akcji w "obrębie" PGE S.A. a konkretnie jej aktywów pod nazwą PGE GiE S.A. (dawniej BOT S.A.).
Górnictwo i Energetyka działając w uzgodnieniu z Ministrem Skarbu Państwa przystąpi do zamiany akcji spółek konsolidowanych na akcje spółki konsolidującej.
Konsolidowane spółki to: PGE Elektrownia Bełchatów, PGE KWB Bełchatów, PGE Elektrownia Opole, PGE Elektrownia Turów i PGE KWB Turów.
Umowy zamiany akcji  zawierane mają być  od dnia 21 września 2009 r. Zamiana akcji powinna odbywać się, co wydaje się oczywiste każdemu akcjonariuszowi wg parytetu (ceny) określajacego ile oddam swoich walorów za otrzymane, tak aby wartość posiadanego pakietu akcji  nie zmieniła się  ( ma to być tylko zamiana! ) Niestety w PGE (choć  nie tylko) działają inne prawa. Ich żródłem jest Mnisterstwo Skarbu Państwa -  właściciel przyszłego emitenta! Jeśli chcesz wymienić - musisz zapłacić haracz! 

Za prawo do zamiany pobierany ma być haracz w wysokości od 13 do 30 % wartośći akcji pracowniczych.  Zgroza. Inwestorzy i akcjonariusze - pracownicy  przy takich zredukowanych (żeby nie powiedzieć złodziejskich) parytetach  poniosą olbrzymie straty! Oto jak przedstawiają się parytety cenowe i te, które uwzględniają haracz za prawo do wymiany: 

spółka

parytet cenowy

(niezredukowany)

parytet zredukowany
 Haracz %
 
PGE Elektrownia Bełchatów S.A.
 0,88 0,765913,08 
PGE KWB Bełchatów
 1.0142 0,7072 30,77  
PGE Elektrownia Opole S.A
 40,695828,1778 30,76  
PGE Elektrownia Turów S.A.
 1.12030,7767 30,67  
PGE KWB Turów S.A
 0,9925 0,7072 28,74 

Kto wpadł na szatański pomysł uszczuplenia walorów pracowniczych i inwestorów, którzy skupili akcje od pracowników? Kto do czerwoności podgrzał emocje w wyniku tych pomysłów?

Czy dziwi gotowość strajkowa w PGE Elektrowni Bełchatów S.A. , gdzie w referendum strajkowym brało udział prawie 80proc. pracowników z czego prawie 100 proc opowiedziało sie za  możliwością strajku?

I choć nieuczciwa wymiana akcji nie jest  oficjalnym powodem sporu zbiorowego wszyscy zdają sobie sprawę, że miała ona swój duży wkład w podniesienie napięcia, choć może właściwsze byłoby stwierdzenie, że może stać sie powodem spadku tegoż napięcia ...w sieci energetycznej...

Proces konsolidacji skomplikowany i trudny ze względu na skalę i problematykę został dodatkowo utrudniony i to przez... Ministerstwo Skarbu!
Szefem Ministra Skarbu Państwa jest  Premier, który ma ambicje zostać Prezydentem. Jeśli inne procesy mają przebiegać tak jak zapowiadana wymiana akcji pracowniczych w PGE to Boże chroń nasze portfele!

Sprawa prywatyzacji polskich stoczni , czy wymiana akcji pracowniczych to "rodzynki" w dorobku rządu. 

Do wyborów prezydenckich ciągle daleko, choć z każdym dniem coraz bliżej...

Zmieniony ( 09.10.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »