ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna
19 Maja 2024
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Augustyn, Celestyn,
Iwo, Mikołaj,
Pękosław, Piotr,
Potencjana
Do końca roku zostało 227 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

Pracodawcy zadali cios pracownikom a ruchowcom w szczególności! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Szymek Cecotka   
17.07.2009.

ImageDziś dowiedzieliśmy się o wypowiedzeniu PUZP pracy w części dotyczącej czasu pracy, ruchu ciągłego i związanych z tym definicji.Układy zbiorowe są dziś jedynym źródłem prawa precyzującym kwestie dotyczące pracy w  ruchu ciągłym, dlatego są dla  nas bardzo ważne.

 Wypowiedziana część PUZP zawiera między innymi definicję ruchu ciągłego, bez której ruch ciągły tak naprawdę nie istnieje, ale też szczegółowo określa normy czasu pracy, przyznaje pracownikom  tzw. WD i określa sposób udzielania urlopów.

Wypowiadając Układ, pracodawcy tak naprawdę kwestionują wszystkie te zapisy, które dają pracownikom ruchu ciągłego przywileje. Dlatego też jego wypowiedzenie uderza tak naprawdę we wszystkich ruchowców. Działanie to, powoduje niebezpieczny precedens, otwierający drogę do wypowiedzenia w następnej kolejności zakładowych układów zbiorowych pracy.

Wypowiedzenie PUZP jest dla nas dużym zaskoczeniem dlatego, że zanim pracodawcy podjęli uchwałę o jego wypowiedzeniu toczyły się dość intensywne prace mające na celu ustalenia bardziej precyzyjne i korzystne dla pracowników niż te, które gwarantuje Kodeks Pracy. Jednak w pracach tych od pewnego czasu dawało się zauważyć narastającą niechęć pracodawców.

W roku 2007 padł wniosek o wpisanie do PUZP jednego dodatkowego dnia wolnego za każdy przepracowany miesiąc dla wszystkich pracowników objętych Układem, przy czym za miesiąc przepracowany uznawany miał być miesiąc, w którym pracownik przepracował przynajmniej jeden dzień oraz wpisanie definicji dnia wolnego rekomendowany przez związkowców z ZZPRC.

Podczas kolejnego spotkania zespołu roboczego, przedstawiciele Pracodawców w zdecydowany sposób sprzeciwili się temu, głównie wprowadzeniu do Układu definicji „dnia wolnego” . Nie zgodzili się także na zmianę istotną dla pracowników zatrudnionych w „ruchu ciągłym” aby zmienić „miesiąc zatrudnienia” na „miesiąc przepracowany” – rozumiany jak wyżej.


W dniu 13 maja 2009r. Zwyczajne Zgromadzenie Członków Związku Pracodawców
Elektrowni podjęło uchwałę o wyrażeniu zgody na wypowiedzenie PUZP w części dotyczącej czasu pracy, ruchu ciągłego i związanych z tym definicji.
Decyzję dziś wprowadzono w życie!
Zmieniony ( 17.07.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »