ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna
19 Maja 2024
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Augustyn, Celestyn,
Iwo, Mikołaj,
Pękosław, Piotr,
Potencjana
Do końca roku zostało 227 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

PGE zbuduje dwa bloki w Elektrowni Opole Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
15.06.2009.
ImageW dniu 9 czerwca br. Zarząd PGE podjął decyzję o kontynuowaniu prac nad projektem inwestycyjnym Opole 5 i 6. Decyzja ta otwiera drogę do ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy, a następnie realizacji inwestycji. Ogłoszenie przetargu powinno nastąpić w przeciągu kilku tygodni. Jak podał dodatek Gazety Wyborczej w Opolu, inwestycja szacowana jest na 11 mld zł.

- Inwestycja w połowie pokryta będzie z zysków grupy. Resztę chcemy pozyskać z rynku kapitałowego, w czwartym kwartale planujemy debiut na warszawskiej giełdzie - powiedział Wojciech Topolnicki, wiceprezes PGE ds. rozwoju i finansów.

Przetarg na budowę kolejnych bloków ma zostać ogłoszony w ciągu dwóch miesięcy. PGE planuje, że na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2010 r. zostanie wybrany wykonawca, a pod koniec roku ruszy budowa. Harmonogram zakłada oddanie bloków do eksploatacji w 2015 roku.

Projekt Inwestycyjny Opole 5&6 zakłada budowę na terenie Elektrowni Opole dwóch nowych bloków energetycznych o mocy 800-900 MW każdy, z kotłami pyłowymi na parametry ultranadkrytyczne. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych dostępnych technologii sprawność bloków wyniesie min. 45% netto. Wysoka sprawność pozwoli emitować ok. 20% mniej CO2 na MWh w porównaniu do bloków eksploatowanych obecnie. Bloki będą przystosowane do zabudowy w przyszłości instalacji wychwytywania CO2, a następnie jego transportu i składowania (Elektrownia CCS Ready). Bloki będą wyposażone w instalacje umożliwiające redukcję emisji tlenków siarki, azotu i pyłu do poziomu znacznie poniżej obecnych i spodziewanych norm.

Źródło:Gazeta Wyborcza Opole, CIRE.PL
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »