ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna
19 Maja 2024
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Augustyn, Celestyn,
Iwo, Mikołaj,
Pękosław, Piotr,
Potencjana
Do końca roku zostało 227 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

Związkowcy uważają restrukturyzację PGE za niezgodną z prawem Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
02.06.2009.
ImageZwiązki zawodowe z PGE są zaniepokojone prowadzonym procesem restrukturyzacji Grupy a w szczególności wykluczeniem z prac strony społecznej. Uważają one, że jest to niezgodne z prawem oraz rodzi określone konsekwencje karne w stosunku do poszczególnych członków zarządów spółek.

Związkowcy uważają, że prowadzone bezprawnie i nieudolnie procesy restrukturyzacyjne mogą wpłynac niekorzystnie na uprawnienia pracowników do akcji pracowniczych.

Przypomniają, że rzeczywisty pracodawca, czyli podmiot, który w grupie podejmuje autonomiczne decyzje kształtujące prawa i obowiązki pracowników, nawet w przypadku, gdy ich nie zatrudnia tj. PGE, zobowiązany jest poinformować pracowników o przyczynach zmian, prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach, które wynikają, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania.

- Przekazanie informacji powinno nastąpić, co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę. W przypadku, gdy interesy pracowników, reprezentowane są przez organizacje związkowe lub wspólne reprezentacje tych organizacji, powyższe obowiązki spoczywają na pracodawcy w stosunku do tych organizacji – czytamy w stanowisku ZZZE. Związkowcy argumentują, że również w przypadku gdy dotychczasowy lub nowy pracodawca zamierzają podjąć działania dotyczące warunków zatrudnienia pracowników, są obowiązani do podjęcia negocjacji z zakładowymi organizacjami związkowymi w celu zawarcia porozumienia w tym zakresie, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia przekazania informacji o tych działaniach. Ostrzegają, że w przypadku akcji pracowniczych uchybienie prawom pracowników do akcji, może doprowadzić do wykroczenia przeciw prawom akcjonariuszy, co rodzi odpowiedzialność karną po stronie tychże osób, które niekorzystne decyzje podjęły.

Według związkowców z przekazanych informacji wynika, że procesy restrukturyzacyjne zostały już uruchomione, a poziom, na którym już się znajdują stawia pod znakiem zapytania możliwość ich zatrzymania lub skorygowania. Organizacje związkowe, a także ich reprezentacje nie zostały do tej pory poinformowane o prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach, które z tych zmian wynikają, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania. Nie zostały również przeprowadzone stosowne symulacje pozwalające wykluczyć wszelkie zagrożenia płynące dla uprawnień pracowników do akcji oraz ich konwersji.

Związki podkreślają, że przekazane dotychczas stronie społecznej informacje, w szczególności te, które zostały ujęte w opublikowanej „zielonej książeczce” najistotniejszych dla pracowników informacji nie zawierają. Wyklucza to według nich możliwość sformułowania przez organizacje związkowe postulatów, które miałyby być ujęte w porozumieniach, o których mowa w ustawach.

Zrzeszenie Zwiazków Zawodowych Energetyków stoi na stanowisku, że procesy konsultacyjne i uzgodnieniowe, o których mowa w ustawach; kodeks pracy i ustawie o związkach zawodowych nie zostały jeszcze zainicjowane. Oznacza to niemo_liwosc zgodnego z prawem przeprowadzania procesów restrukturyzacyjnych! – czytamy w stanowisku ZZZE.

Związkowcy ostrzegają, że naruszenie przepisów zbiorowego prawa pracy może stanowić podstawę do wszczęcia sporu zbiorowego, którego koszty finansowe obciążą
pracodawców. Spółkom grozi również odpowiedzialność odszkodowawcza w stosunku do pracowników w przypadku, gdy przeprowadzone zmiany spowodują zmniejszenie ich uprawnień a zostaną dokonane z naruszeniem prawa.

Źródło: CIRE.PL
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »