ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna arrow Przegląd prasy arrow Trochę lepsza koniunktura w firmach
4 Maja 2024
Sobota
Imieniny obchodzą:
Florian, Grzegorz,
January, Michał,
Monika, Paulin,
Strzeżywoj
Do końca roku zostało 242 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

Trochę lepsza koniunktura w firmach Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
06.04.2009.
ImageW marcu przedsiębiorstwa miały więcej zamówień niż w lutym – wynika z badań SGH. Eksperci podkreślają, że mimo ostrego hamowania w IV kwartale zeszłego roku przedsiębiorcy mają sporo gotówki.
Firmy w marcu miały więcej zamówień z kraju i zagranicy i więcej produkowały – wynika z najnowszego badania koniunktury przygotowanego przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH, na które powołuje się "Rzeczpospolita". Przedsiębiorcy przewidują, że wzrost utrzyma się przez następny kwartał.


Prof. Elżbieta Adamowicz, szef instytutu, przypomina, że drugi kwartał zawsze jest dobrym okresem dla przemysłu. Przyznaje jednak, że obecne ożywienie będzie znacznie słabsze niż w zeszłym roku. – Firmy widzą poprawę, ale jednak większość, bo ponad 80 procent, krytycznie ocenia stan gospodarki – mówi prof. Adamowicz "Rzeczpospolitej".
Z oceną, czy przemysł wpadł w recesję, radzi poczekać dwa miesiące. Tymczasem prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC i były wiceminister finansów, jest przekonany, że przemysł już jest w fazie recesji. Przypomina, że w lutym produkcja obniżyła się w 25 z 34 branż przemysłu. W niektórych branżach nawet o około 30 proc.

Jednak Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z PKPP Lewiatan zwraca uwagę na wskaźniki dające powody do pewnego optymizmu. To wysoka płynność finansowa (33,3 proc.), 63 mld zł zysku za cały rok oraz dobre zarządzanie zapasami i należnościami. – Firmy mają w zapasie sporą ilość gotówki. Gdy tylko sytuacja na rynku zacznie się poprawiać, puszczą ją na rynek – prognozuje w "Rzeczpospolitej" ekspert Lewiatana.
Źródło: wnp,Rzeczpospolita
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »