ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna arrow Przegląd prasy arrow Pracodawcy i pracownicy przyjęli Pakiet Antykryzysowy
8 Maja 2024
Środa
Imieniny obchodzą:
Dezyderia, Ilza,
Marek, Michał,
Piotr, Stanisław
Do końca roku zostało 238 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

Pracodawcy i pracownicy przyjęli Pakiet Antykryzysowy Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
15.03.2009.
ImageZniesienie opodatkowania zapomóg i bonów towarowych dla pracowników, ruchomy czas pracy, ograniczenie umów na czas określony - to niektóre zapisy Pakietu Antykryzysowego, przyjętego w piątek przez pracodawców i związki zawodowe.
Pracodawcy i związkowcy spotkali się w ramach Komisji Trójstronnej. Jak stwierdziły na piątkowej konferencji prasowej obie strony, "rozmowy nie były łatwe". Ostatecznie jednak ustalono 13 obszarów z dziedziny prawa pracy, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych oraz polityki gospodarczej, w których mają toczyć się rozmowy z udziałem rządu.

Jedno z uzgodnień dotyczyło 12-miesiącznego okresu rozliczania czasu pracy. Zmiany polegałyby na tym, że w okresie kryzysu gospodarczego pracownicy pracowaliby krócej, a gdy kryzys minie - dłużej. Czas pracy byłby rozliczany po upływie 12 miesięcy, a pensja pracowników przez cały czas pozostawałaby taka sama.
Inne z ustaleń dotyczyło subsydiów, jakie otrzymywaliby pracownicy, którym pracodawca zmniejszyłby czas pracy co najmniej o połowę, a w efekcie także pensję.

"Konkretne rozwiązania, w tym dotyczące wysokości subsydiów, wymagają teraz opracowania przez rząd ustaw lub rozporządzeń, a jeszcze wcześniej wyliczeń finansowych" - powiedział na piątkowej konferencji prasowej Adam Ambrozik z PKPP Lewiatan.

Zdaniem przewodniczącego OPZZ Jana Guza, "dla związków zawodowych najważniejsze jest, aby w przepisach prawa pracy zapisać, że wszelkie ustalenia dotyczące czasu pracy i obniżek wynagrodzeń mają być negocjowane w poszczególnych zakładach pracy ze związkami zawodowymi".

"Przepisy jedynie nie powinny w tym przeszkadzać" - powiedział Guz.

Pracodawcy i związkowcy opracowali wspólny list, który razem z wykazem obszarów działań antykryzysowych, w których są gotowi do dalszych rozmów z rządem, przesłali premierowi.
Źródło: PAP
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »