ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna arrow W Elektrowni arrow Posłowie dyskutowali w Bełchatowie
14 Maja 2024
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Bonifacy, Bończa,
Dobiesław,
Jeremiasz, Jeremi,
Wiktor, Wiktoriusz
Do końca roku zostało 232 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

Posłowie dyskutowali w Bełchatowie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
07.03.2009.
ImageW piątek Bełchatowie na wyjazdowym posiedzeniu posłowie z komisji gospodarki dyskutowali w Bełchatowie o czystych technologiach węglowych. Zapoznali się z trzema polskimi projektami czystych technologii węglowych, a we wtorek ZAK i PGE Elektrownia Bełchatów zaprezentują swoje projekty Europejskiej Platformie Zeroemisyjnej.
W Bełchatowie swoje plany zaprezentowały Południowy Koncern Energetyczny i Zakładu Azotowe Kędzierzyn, Zakłady Azotowe Puławy oraz PGE Elektrownia Bełchatów Cytowany przez „Rzeczpospolitą” prezes PGE Elektrowni Bełchatów wyjaśniał, że instalacja demonstracyjna, która w 2011 roku ma powstać przy jednym z już istniejących bloków będzie wychwytywać 100 tys. ton CO2 rocznie. Natomiast później w instalację CCS ma być również wyposażony obecnie budowany blok 858 MW. Wychwyci ona już 2,1 mln ton CO2 rocznie.

Nieco inne rozwiązanie planują zrealizować PKE oraz ZAK. CO2 ma być tam nie tylko składowane, ale 30 proc. będzie zużywane do produkcji metanolu na potrzeby kędzierzyńskich zakładów. Projekt zakłada, że przy zużyciu 2 mln ton węgla i 0,23 mln ton biomasy rocznie zostanie wyprodukowane 840 tys. metanolu z CO2, a 2,5 mln ton CO2 będzie zmagazynowane.

Projekt czystych technologii węglowych przedstawiły też ZA Puławy, które też chcą ubiegać się o unijne wsparcie. Dzięki zagazowaniu węgla zakłady z Puław chcą ograniczyć o połowę zużycie gazu ziemnego. "Rz" dowiedziała się, że partnerem ZA Puławy w tym projekcie może być Vattenfall.

Dziennik przypomina, że rząd już w 2007 r. zgłosił w UE do dofinansowania projekty Bełchatowa i Kędzierzyna. Według „Rzeczpospolitej” przedstawiciele PKE i ZAK oraz PGE Elektrowni Bełchatów pojadą we wtorek do Brukseli, by zaprezentować swe instalacje Europejskiej Platformie Zeroemisyjnej, która będzie decydowała o przyznaniu dofinansowania dla projektów. Cytowany przez „Rz” europoseł prof. Jerzy Buzek wyjaśnia, że firmy mogą otrzymać na instalacje do 1 mld euro jeśli tona CO2 będzie kosztowała ok. 40 euro, natomiast przy cenie 30 euro projekty dostaną po ok. 700 mln euro.

Natomiast dr Andrzej Siemaszko, rządowy delegat do Europejskiej Platformy Zeroemisyjnej podczas spotkania w Bełchatowie podkreślał, że jeśli Polska chce utrzymać energetykę opartą na węglu musi zainwestować ok. 50 mld euro. Według niego potrzebny jest Polski Program Flagowy Czystych Technologii Węglowych, w którym nasz kraj wesprze 5-6 takich instalacji. W jego ocenie posłowie muszą przekonać społeczeństwo do racji CCS i zadbać o odpowiednie regulacje prawne.

źródło: Rzeczpospolita, Cire
Zmieniony ( 21.03.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »