ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna arrow Przegląd prasy arrow CBOS: związki zawodowe cieszą się społecznym poparciem Polaków
17 Maja 2024
Piątek
Imieniny obchodzą:
Bruno, Herakliusz,
Paschalis,
Sławomir, Torpet,
Weronika, Wiktor,
Wiktoriusz
Do końca roku zostało 229 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

CBOS: związki zawodowe cieszą się społecznym poparciem Polaków Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
06.01.2009.
ImageChoć związki zawodowe w Polsce nie są liczne (należy do nich około 16 proc. pracowników najemnych), to cieszą się społecznym poparciem - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Ponad dwie piąte respondentów (44 proc.) uważa, że obecna działalność organizacji związkowych jest dla kraju korzystna, przeciwnego zdania jest 33 proc. badanych.

Stosunkowo niska jest natomiast w opinii publicznej ocena skuteczności związków. Jedna trzecia dorosłych (33 proc.) sądzi, że działają one efektywnie, natomiast połowa (49 proc.) jest przeciwnego zdania.

CBOS zapytał też Polaków, czy ich zdaniem związki zawodowe, organizując protesty przeciwko rządowemu projektowi ustawy o emeryturach pomostowych, wyrażają ich interesy. Twierdząco odpowiedziała jedna trzecia dorosłych Polaków (34 proc.), przeciwnego zdania było 46 proc. respondentów.

Jednocześnie poparcie dla protestów przeciw projektowi emerytur pomostowych wyraża 50 proc. dorosłych badanych, natomiast jedna trzecia (32 proc.) ich nie popiera.

Z protestami przeciw reformie systemu emerytalnego najczęściej identyfikują się osoby mające od 45 do 54 lat. W grupach społeczno- zawodowych z żądaniami związkowców utożsamiają się przede wszystkim robotnicy.

Polacy zwykle chcieliby zwiększenia roli związków zawodowych w rządzeniu krajem, jednak w ostatnich latach zmalała liczba osób wyrażających takie oczekiwania - ocenia CBOS.

Ponad dwie piąte dorosłych (44 proc.) jest zdania, że związki mają zbyt mały wpływ na decyzje władz w naszym kraju. Jedna piąta (22 proc.) sądzi, że jest on odpowiedni, a co szósty respondent (16 proc.) uznaje rolę związków za zbyt dużą. W ostatnich latach systematycznie maleje liczebność osób oczekujących zwiększenia roli organizacji związkowych - z 65 proc. w roku 2001 do 44 proc. obecnie.

Wizerunek dwóch największych central związkowych niemal się nie zmienił w minionych miesiącach. Obecnie działalność "Solidarności" uzyskuje dobre oceny u 31 proc. badanych, a złe - u 33 proc.. Ponad jedna trzecia ankietowanych (37 proc.) nie ma wyrobionej opinii na temat tego związku. O działaniach OPZZ dobre zdanie ma 24 proc. respondentów, a złe - 29 proc.

Niewielka jest wiedza Polaków o Komisji Trójstronnej. Jedynie 14 proc. ankietowanych orientuje się w jej pracach (w tym 2 proc. dobrze), a jedna trzecia (33 proc.) słyszała o Komisji, ale niewiele wie o jej działalności. Połowa dorosłych (49 proc.) nigdy nie słyszała o Komisji Trójstronnej.

Badanie zrealizowano w dniach 4-10 grudnia 2008 roku na liczącej 1011 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: PAP
Zmieniony ( 06.01.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »