ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna arrow Przegląd prasy arrow Pierwszy rok straty OFE
16 Maja 2024
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Andrzej, Honorat,
Jan Nepomucen,
Jędrzej, Szymon,
Trzebomysł, Ubald,
Wieńczysław,
Wiktorian
Do końca roku zostało 230 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

Pierwszy rok straty OFE Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
03.01.2009.
ImageNie ma w Polsce funduszu, który w minionym roku zarobiłby dla swoich klientów. Nigdy dotąd nie zdarzyło się, by roczna stopa zwrotu OFE była ujemna. W 2008 r. wyniosła prawie -14 proc.
Jak podaje "Rzeczpospolita", rok temu zarządzający funduszami emerytalnymi oczekiwali, że 2008 r. będzie lepszy od 2007 r., gdy wartość jednostek rozrachunkowych OFE (na nie przeliczane są wpłacane składki) wzrosła zaledwie o kilka procent. Miniony rok przejdzie jednak do historii jako ten, w którym po raz pierwszy stopa zwrotu funduszy była ujemna. Trudno się dziwić. Nieczęsto główne indeksy giełdowe spadają aż tak mocno – od 48 do 62 proc.

Stopa zwrotu funduszy emerytalnych wyniosła w 2008 r. prawie -14 proc. Fundusze straciły prawie tyle samo, ile ZUS im przekazał w 2008 r. – ok. 20 mld zł. W okresie 3-letnim i dłuższym OFE wciąż są jednak na plusie. A w najdłuższym okresie — 9 lat — ich stopa zwrotu wynosi 110 proc.
Co kiepski wynik w 2008 r. oznacza dla osób oszczędzających w OFE? Na szczęście niewiele. Zwłaszcza gdy do końca kariery zawodowej zostało im wiele lat. Gorzej w przypadku osób, które w tym roku będą mogły przejść na emeryturę. Ich świadczenie z II filara przez bessę obniżyło się. Trzeba jednak pamiętać, że dla pierwszych klientów OFE w łącznym świadczeniu część pochodząca z II filara nie będzie duża. Wyniesie zaledwie ok. 7 proc.

Żaden fundusz emerytalny nie był na plusie w 2008 r. Niektórym jednak udało się stracić mniej niż konkurentom. Dlaczego? Miały mało akcji przez cały rok i do tego nie dokonywały znaczących zakupów tych papierów w trakcie roku, a zwłaszcza w I jego połowie - czytamy w "Rzeczpospoltej".
Źródło: WNP, Rzeczpospolita
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »