ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna arrow Przegląd prasy arrow Rachunki za energię wzrosną o 10 proc.
16 Maja 2024
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Andrzej, Honorat,
Jan Nepomucen,
Jędrzej, Szymon,
Trzebomysł, Ubald,
Wieńczysław,
Wiktorian
Do końca roku zostało 230 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

Rachunki za energię wzrosną o 10 proc. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
03.01.2009.
ImageLada dzień URE zatwierdzi noworoczne taryfy sprzedawców. O 10 proc. wyższych opłat dla odbiorców energii spodziewa się w 2009 r. regulator. Dopilnuje, by biznes nie płacił za drobnych klientów.
Jak podaje "Puls Biznesu", do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły już poprawione wnioski taryfowe od 14 największych w kraju sprzedawców energii. Regulator spodziewa się, że pierwsze taryfy dla obrotu będzie mógł zatwierdzić 2 stycznia. Cały proces powinien się zakończyć w przyszłym tygodniu.

Nieco dłużej na nowe stawki poczekają dystrybutorzy. URE uprzedzał, że zatwierdzanie taryf dla tej grupy firm przedłuży się do połowy stycznia. Nowe cenniki wejdą w życie 2 tygodnie po decyzji regulatora.
Jeszcze przyglądamy się poprawionym wnioskom taryfowym, ale ze wstępnej analizy wynika, że większość spółek obrotu o statusie sprzedawcy z urzędu dostosowała się do naszych wytycznych z 19 grudnia - mówi Marek Woszczyk, wiceprezes URE.

Przed świętami regulator poinformował, że w taryfach dla odbiorców z tzw. grupy G, czyli gospodarstw domowych, będzie skłonny zaakceptować ceny zakupu energii na poziomie nieprzekraczającym 185 zł/MWh z akcyzą. To znacznie więcej niż wcześniej żądał URE (155 zł/MWh z akcyzą), ale mniej niż wynikało z zawartych na 2009 r. kontraktów na rynku hurtowym. Taryfowani sprzedawcy deklarowali, że za energię na przyszły rok muszą płacić w hurcie powyżej 200 zł, a nawet po 230 zł/MWh. Regulator zaapelował do spółek, by renegocjowały podpisane wcześniej umowy.

-Będziemy monitorować, czy ceny w kontraktach faktycznie uległy zmianie. Wcześniejsze umowy były zawierane w zupełnie innych warunkach rynkowych i egzekwowanie ich w obecnej kryzysowej sytuacji łamałoby dobre praktyki kupieckie - uważa Marek Woszczyk.

URE zapowiada również, że przyjrzy się dokładnie cenom energii dla odbiorców biznesowych, które nie podlegają taryfowaniu - czytamy w "Pulsie Biznesu".
Źródło: Puls Biznesu
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »