ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna arrow W Energetyce arrow Nowelizacja przepisów o czasie pracy - opóźniona
5 Maja 2024
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Irena, Ita, Pius,
Teodor, Waldemar,
Zdzibor
Do końca roku zostało 241 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

Nowelizacja przepisów o czasie pracy - opóźniona Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
07.10.2008.
ImageSejm na razie nie zajmie się zmianą przepisów dotyczących czasu pracy. Rząd wycofał z projektu nowelizacji kodeksu pracy przepisy regulujące zasady udzielania pracownikowi odpoczynku oraz wliczania dyżuru, odbywanego w miejscu pracy, do czasu trwania pracy.

We wtorek o projekcie dyskutowała sejmowa Komisja Polityki Społecznej.

Poprawkę, przewidującą wykreślenie tych przepisów, zaproponował rząd. Na posiedzeniu Komisji poinformowano zarazem, że planowana jest kompleksowa nowelizacja przepisów, dotyczących czasu pracy.

Projekt nakładał na pracodawców - w przypadku przerwania 11- godzinnego odpoczynku pracownika - obowiązek udzielenia mu w ciągu dwóch tygodni takiego samego okresu odpoczynku, jaki został przerwany.

Przewidywał także, że "pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (+dyżur+)".

Według projektowanych przepisów czas dyżuru wliczał się do czasu pracy. Jeżeli dyżur był pełniony poza miejscem wykonywania pracy (z wyjątkiem dyżuru w domu), pracownikowi przysługiwał czas wolny w wymiarze dyżuru, a w przypadku braku możliwości udzielenia czasu wolnego - wynagrodzenie.

Jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu wynagradzania - przysługiwałoby 60 proc. wynagrodzenia.

W poniedziałek regulacje Kodeksu pracy były przedmiotem posiedzenia prezydium Komisji Trójstronnej. Dyskutowano m.in. o pracy w godzinach nadliczbowych oraz możliwości stosowania klauzuli opt-out, przewidującej wydłużenie tygodniowego czasu pracy. Według doniesień mediów, czas pracy maksymalnie miałby wynosić 65 godzin.


Źródło:WNP
Strona rządowa przedstawiła projekt jednakowego rekompensowania pracy wykonywanej w niedziele, święta oraz w dni wolne wynikające z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Regulacje, dotyczące czasu pracy, mają na celu wdrożenie do polskiego prawa dyrektyw unijnych i orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Obecnie w Sejmie znajduje się kilka projektów, dotyczących zmian w Kodeksie pracy. Jeden z nich (opracowany przez senacką Komisję Ustawodawczą) dotyczy ubiegania się przez osoby zwalniane z pracy o odszkodowanie cywilne. Inny - opracowywany przez sejmową Komisję ds. zmian w kodyfikacjach - wydłużenia urlopów macierzyńskich. Planowane jest także wprowadzenie 3-letniego okresu gwarantowanego dla osób, które wracają do pracy w niepełnym wymiarze godzin po urlopach macierzyńskich.

Projekt, nad którym we wtorek dyskutowała Komisja, dotyczy zmian w przepisach antydyskryminacyjnych i bezpieczeństwie i higienie pracy.

Źródło: PAP

Zmieniony ( 07.10.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »