ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna
18 Maja 2024
Sobota
Imieniny obchodzą:
Aleksander,
Aleksandra, Alicja,
Edwin, Eryk, Eryka,
Feliks, Irina,
Liboriusz,
Myślibor,
Wenancjusz
Do końca roku zostało 228 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

Komisja Trójstronna -kolejny rok bez porozumienia w sprawie przyrostu płac. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
14.09.2008.
ImagePartnerzy społeczni nie doszli  do porozumienia w sprawie wysokości przyszłorocznego maksymalnego rocznego wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców.

Spotkanie plenarne Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych 10.09.2008r poświęcone przede wszystkim ustaleniu maksymalnego rocznego wskaźnika przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców w 2009 r.

Rząd zaproponował, by maksymalny roczny wskaźnik przyrostu wynagrodzeń zaliczanych w ciężar kosztów u przedsiębiorców na 2009 r. wyniósł 8,0 proc., a w ujęciu realnym 5,0 proc. Przedsiębiorcy chcieli, aby było to 3,9 proc. Przewodniczący NSZZ "S" przypomniał, że "S" podtrzymuje swój postulat dotyczący uchylenia ustaw o negocjacyjnym systemie kształtowania wynagrodzeń u przedsiębiorców.

W sprawie wysokości wskaźnika przyrostu przeciętnego wynagrodzenia u przedsiębiorców partnerzy społeczni nie doszli do porozumienia. Nie pierwszy raz co pozwala powątpiewać w sens ustalania wskaźnika na poziomie Komisji Trójstronnej. Jak widać w tym względzie porozumienie  partnerów społecznych na tym szczeblu jest zbyt trudne do osiagnię

Zgodnie z ustawą o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców, Rada Ministrów, w terminie do 15 czerwca każdego roku, przedstawia Komisji Trójstronnej informację o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok następny oraz proponowany na następny rok maksymalny roczny wskaźnik przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Po otrzymaniu tych informacji, Komisja Trójstronna, w terminie do dnia 10 września każdego roku, ustala, w drodze uchwały, maksymalny roczny wskaźnik przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia oraz orientacyjne wskaźniki przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kolejnych kwartałach roku w stosunku do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z roku poprzedniego. Jeżeli Komisja Trójstronna nie ustali tych wskaźników, Rada Ministrów ustala te wskaźniki, w drodze rozporządzenia, w terminie do dnia 1 grudnia każdego roku.

Wczoraj poruszona została również kwestia prac nad emeryturami pomostowymi. Zgodnie z ustaleniami z posiedzenia Prezydium Komisji, termin zakończenia prac w tym zakresie, prowadzonych na forum Zespołów problemowych Komisji ds. ubezpieczeń społecznych oraz ds. polityki gospodarczej i rynku pracy, zostaje przesunięty do dnia 19 września 2008 r., przy czym strona rządowa będzie równolegle prowadzić w prace, mające na celu skierowanie projektu ustawy do Sejmu.

W Ministerstwie Pracy spotkają się połączone zespoły ds. ubezpieczeń społecznych oraz polityki gospodarczej i rynku pracy. Tematem spotkania będą uprawnienia do emerytur pomostowych oraz szczegółowe zasady dotyczące funkcjonowania emerytur pomostowych.

Na podstawie: „Komisja Trójstronna - bez porozumienia”, Solidarność.org.pl

Zmieniony ( 26.10.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »