ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna arrow W Elektrowni arrow Kodeks Pracy a ZUZP
14 Lipca 2024
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Bonawentura, Damian,
Dobrogost,
Franciszek, Izabela,
Kosma, Marceli,
Marcelin, Marcelina,
Stella, Ulryk,
Ulrych, Ulryka
Do końca roku zostało 171 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

Kodeks Pracy a ZUZP Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
08.12.2018.

Ponieważ odbieramy mnóstwo telefonów z pytaniami dotyczącymi niektórych naszych uprawnień, postanowiłem przybliżyć zasady regulujące uprawnienia pracowników.
Podstawowym dokumentem określającym minimum uprawnień pracowniczych jest Ustawa Kodeks Pracy. Można znaleźć pod adresem:  http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19740240141/U/D19740141Lj.pdf
Związki zawodowe mogą wynegocjować z pracodawcą warunki lepsze od tych z Kodeksu pracy.Spisuje się je w Regulamie pracy lub Zakładowym Układzie zbiorowym Pracy.(ZUZP)
Jest to dobrowolne porozumienie regulujące wzajemne prawa i obowiązki stron w tym warunki pracy i płacy oraz inne świadczenia związane z pracą.

ZUZP zawiera się dla wszystkich pracowników bez względu na ich przynależność związkową, zatrudnionych przez pracodawcę.
Oprócz układów zawieranych przez pracodawcę i zakładową organizację związkową mogą być zawierane układy ponadzakładowe. Są one podpisywane przez ponadzakładowe organizacje związkowe z organizacjami pracodawców.

Pracownicy mogą być objęci jednocześnie zakładowym i ponadzakładowym układem zbiorowym pracy.

Postanowienia ZUZP nie mogą być mniej korzystne od postanowień układu ponadzakładowego. Pracowników naszej elektrowni obowiązują postanowienia PZUZP dla pracowników energetyki. Ponieważ najistotniejsze elementy wpisane są do ZUZP nawet niepewność co do stanu PUZP jest póki co dla nas mało ryzykowna.
Ponieważ wiele pytań dotyczy poszczególnych elementów układu przypominamy, że wypowiedzieć układu częściowo nie można. Pracowników Elektrowni obowiązują nadal wszystkie jego elementy.

Zmieniony ( 10.12.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »