ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna
14 Lipca 2024
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Bonawentura, Damian,
Dobrogost,
Franciszek, Izabela,
Kosma, Marceli,
Marcelin, Marcelina,
Stella, Ulryk,
Ulrych, Ulryka
Do końca roku zostało 171 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

WODA SODOWA TEŻ MOŻE ODURZYĆ! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: ndrzej Nalepa   
02.04.2017.

Kodeks Etyki dla maluczkich?

Po lekturze artykułu „Prezes PGE GiEK S.A. Sławomir Zawada, naraża PEC na stratę ponad 10 mln złotych” w lokalnej prasie można by stwierdzić, że nie ma się czemu dziwić. Ot lokalna bełchatowska prasa jest niezadowolona z Prezesa PGE GiEK S .A.  pochodzącego z Zawidowa ( województwo dolnośląskie) –podajemy za Wikipedia – choć dziwić może to , że brak na tej stronie  tak istotnej wiadomości jak ta, że jest to gmina o wybitnym znaczeniu dla polskiego biznesu. To stąd pochodzą Prezes PGE GiEK S.A. Sławomir  Zawada,  Wiceprezes  PGE GiEK S.A. S. Żuk, Dyrektor PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów ds. technicznych Andrzej Legeżyński. Nie wiedzieć czemu ważne dla miast wydarzenia kończą się na 2011r, kiedy to ukończono budowę hali sportowej.  Wielkie niedopatrzenie z jednej strony a szansa dla karierowiczów z drugiej.

Ale ad rem (czyli do rzeczy).  Czy owe miliony, które stracić może miasto Bełchatów – choć to suma niebagatelna w budżecie miasta są tu najważniejsze? Czy może bardziej istotny jest konflikt z władzami lokalnymi? I odbiór tej sytuacji przesz społeczność lokalną?

PGE S.A. wydaje corocznie niemałe sumy, aby relacje ze środowiskiem lokalnym , gdzie mają lub mogą mieć lokalizacje oddziały spółki były dobre lub bardzo dobre. To, co robi Prezes Zawada wydaje się być całkowicie w sprzeczności z taką polityką Grupy PGE. Dodajmy do tego, że w Kodeksie Etyki możemy znaleźć zapisy:

·        Myślimy w perspektywie długookresowej. Planujemy i prowadzimy naszą działal­ność w taki sposób, aby zapewnić długoterminowy zrównoważony rozwój. Nasze codzienne decyzje uwzględniają perspektywę długookresową i przewidują skutki podejmowanych przez nas działań.

·        Przestrzegamy prawa. Wszyscy pracownicy Grupy PGE przestrzegają obowiązujących przepisów prawa oraz regulacji wewnętrznych, a także postępują zgodnie z zasadami etyki. Nasze relacje budujemy na obustronnym zaufaniu oraz odpowiedzialności i sza­cunku.

·        Budujemy świadomość o obowiązującym prawie oraz o regulacjach i standardach wewnętrznych GK PGE. Każdy jest zobowiązany do znajomości bieżących przepi­sów prawa i umów regulujących codzienne obowiązki na stanowisku pracy. Wszyscy pracownicy, w tym kadra zarządzająca, są zobowiązani do zapoznawania się z obo­wiązującymi przepisami prawa, związanymi z wykonywaną pracą oraz do uczestnictwa w szkoleniach na temat obowiązujących przepisów, organizowanych przez GK PGE.

·        Jesteśmy partnerem społeczności lokalnych. Dbamy o rozwój obszarów, na których prowadzimy działalność biznesową, podnosimy jakość życia społeczności, wspieramy lokalne wydarzenia, zapewniamy miejsca pracy. Wiemy, że nasza działalność wpływa na życie lokalnych społeczności i staramy się być ich partnerem.

·        Jednym z filarów zaangażowania społecznego w PGE Polskiej Grupie Energetycznej jest Fundacja PGE, która działa w celu zapewnienia transparentności działań oraz budowania zaangażowania wśród wszystkich grup interesariuszy, wspierając rozwój lokalnych społeczności, prowadząc działalność polegającą na przyznawaniu grantów oraz realizując autorskie programy społeczne.

Czy opisane w prasie lokalnej  a niezdementowane przez PGE GiEK problemy mieszczą się w kanonach postępowania, które przyjęła na siebie grupa PGE? Oceńcie Państwo sami.

W przyszłym roku mamy wybory lokalne, w następnym do władz ustawodawczych , potem prezydenckie…

PGE jako spółka giełdowa nie ma wpisanego w statut żadnego elementu politycznego (np.najlepsi są nasi z PIS-u), czy regionalnego (np. preferujemy pochodzenie z Zawidowa).

Można więc wyobrazić sobie , że Prezes Baranowski po linii zależności korporacyjnej , czy też minister Macierewicz po linii politycznej wezmą się do roboty i na czas ustabilizują sytuację.

Panta rhei …i może za dwa lata okazać się , że pomimo  dużego poparcia dla idei dobrych dla Polski głoszonych na szczeblu centralnym... nie będzie ich miał kto wcielać w życie.

Zmieniony ( 05.04.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »