ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna
17 Czerwca 2024
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Adolf, Adolfa,
Adolfina, Alf,
Agnieszka,
Drogomysł,
Franciszek, Laura,
Marcjan, Radomił,
Rainer, Wolmar
Do końca roku zostało 198 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

Referendum strajkowe w Elektrowni Bełchatów! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
18.04.2014.

Image W dniu wczorajszym 17 kwietnia 2014r odbyło się posiedzenie Zarządu ZZPRC. Wśród decyzji podjętych na posiedzeniu jest uchwała o przeprowadzeniu referendum strajkowego w związku z łamaniem prawa przez Pracodawcę, a w szczególności zapisu Umowy z 10 grudnia 2013r oraz Ustawy o związkach zawodowych.

W umowie z 10 grudnia istnieje zapis:

„§9

Pracodawca i Spółka zobowiązują się uzgadniać ze Związkiem Zawodowym wszelkie działania mające za przedmiot wydzielenie części przedsiębiorstwa Pracodawcy, w szczególności Służb Remontowych. Pracodawca i Spółka, w przypadku braku uzgodnień ze Stroną Związkową, zobowiązują się nie dokonywać żadnych czynności prawnych w wyżej wymienionym zakresie.”

W trakcie negocjacji strony rozumiały ten zapis jako konieczność uzyskania zgody na wydzielanie pracowników w każdym przypadku, dziś Pracodawca jednostronnie zmienia interpretację tego zapisu. Zarząd ZZPRC uznaje takie działanie jako niedopuszczalne, podrywające zaufanie do Pracodawcy oraz podważające sens zawierania umów i porozumień!

Pracodawca w związku z ww. działaniami jest w sporze zbiorowym ze ZZPRC od dnia 24 lutego 2014r. Ponieważ do dnia dzisiejszego nie podjął negocjacji w ramach sporu, Zarząd ZZPRC podjął  decyzję o przeprowadzeniu referendum strajkowego.

O możliwości przeprowadzenia strajku informowaliśmy w piśmie wszczynającym spór zbiorowy.

Ze względu na kluczową dla pracowników wagę tego zapisu uważamy, że nie możemy pozwolić na dalsze lekceważenie prawa przez Pracodawcę.

Zarząd Związku wystąpi do pozostałych organizacji o poparcie działań ZZPRC i pomoc w przeprowadzeniu referendum.

W ramach prowadzonych  procesów restrukturyzacyjnych nikt nie może stać z boku. Zagrożenia mogą dotyczyć każdego stanowiska pracy w elektrowni!

Zmieniony ( 15.04.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »