ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna arrow W PGE i PGE GiEK arrow Akcjonariusze II kategorii?
6 Maja 2024
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Benedykta, Benita,
Dytrych, Gościwit,
Jan, Judyta, Jurand
Do końca roku zostało 240 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

Akcjonariusze II kategorii? Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
21.06.2010.

ImageAkcje lub opcje na akcje to dobry i często stosowany sposób wynagradzania pracowników. To także dobry pomysł, by związać ludzi na dłużej. W dużych firmach programy akcji i opcji na akcje pomagają stosunkowo niewielkim kosztem zwiększyć pakiet dodatkowych świadczeń, które wzmacniają lojalność pracowników oraz ograniczają ich rotację.
Mogą też pomóc zwiększyć motywację pracowników-akcjonariuszy, którym bliższy jest los ich firmy.

W PGE S.A. mamy wielu pracowników akcjonariuszy, którzy  są posiadaczami akcji spółek wewnątrz grupy. Nabyli te akcje nieodpłatnie od MSP, na podstawie „Ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji…” w procesie przekształceń polskiej gospodarki.
Wydawać by się mogło, że proces wymiany akcji pracowniczych (wymiany akcji spółek konsolidowanych np. PGE Elektrowni Bełchatów,  na akcje PGE S.A.) przebiegał będzie w sposób nie budzący żadnych wątpliwości prawnych czy moralnych, na każdym etapie tego procesu.
Jeśli chodzi o przestrzeganie prawa, to jestem spokojny, gdyż tak poważna firma z całą pewnością dysponuje sztabem odpowiednim prawników. Wątpliwości pojawiają się w przypadku oceny transparentności i oceny moralnej polityki właścicielskiej względem pracowników-akcjonariuszy.
Jak wieść gminna niesie jedną z możliwości podziału zysku w PGE Elektrowni Bełchatów S.A jest przeznaczanie zysku na kapitał zapasowy i rezerwowy, a następnie uchwalenie dywidendy dopiero po 13 sierpnia 2010r (po terminie wymiany akcji). Sytuacja taka, choć prawnie dopuszczalna, byłaby przez pracowników-akcjonariuszy odebrana jako oszustwo. Ponieważ właścicielem PGE S.A mającym decydujący głos (w taki czy inny sposób) jest Minister Skarbu Państwa ,brałby on na siebie całe odium za takie potraktowanie pracowników-akcjonariuszy.
Mam nadzieję , że obawy pracowników akcjonariuszy w w/w kwestii są bezpodstawne, bo przecież Minister Rządu Polskiego kojarzyć się powinien z uczciwością , solidnością, zaufaniem obywatela i wyborcy.

Z całą pewnością  wartość „zaoszczędzonych” na pracownikach-akcjonariuszach złotówek nie poprawiłaby znacząco budżetu, nie przełożyłaby się na wzrost zaufania pracowników do firmy, ani na utożsamianie się pracowników z marką PGE.
WZA w spółkach konsolidowanych w PGE S.A. niebawem... Druga runda wyborów Prezydeckich też...

Zmieniony ( 22.06.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »