ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna arrow W PGE i PGE GiEK arrow Emerytura - aż strach pomyśleć...
7 Maja 2024
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Bogumir,
Domicela, Flawia,
Florian, Gizela,
Gustawa, Ludmiła,
Ludomiła, Sawa,
Wincenta
Do końca roku zostało 239 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

Emerytura - aż strach pomyśleć... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
12.01.2010.
ImageW różnych publikatorach co i rusz pojawiają się sygnały , że za 10-15 lat stopa zastąpienia (1) przy przejściu na emeryturę wyniesie 40-50%. Zasadne wydaje się więc odkładanie pieniędzy  na jesień życia, zwłaszcza, że będąc w senioralnym wieku ani nie dorobimy do emerytury ani nie spadną nam nasze potrzeby. A patrząc na przemiany w służbie zdrowia podejrzewam, znacząco wzrosną koszty opieki zdrowotnej jakże  istotnej dla ludzi starszych.
Odkładanie czy inwestowanie pieniędzy na przyszłość to niewątpliwie wybór, który jeśli go dokonamy uszczupla nasze bieżące możliwości. Dobrze wiec, jeśli uda nam się namówić pracodawcę, aby nam w tym pomagał np. opłacając dodatkowe składki na PPE czy podobnego typu  fundusze (np. Bolero)

A jeśli już uda nam się go do tego namówić,  to pamiętajmy, że mówimy o środkach, które wykorzystamy na emeryturze. Powinna to być inwestycja długookresowa i pomimo różnych chwilowych , koniunkturalnych pokus tak ze strony pracownika (aby już teraz z nich skorzystać) jak i pracodawcy (zmniejszenie kosztów) jest to inwestycja w przyszłość. Z jednej strony mamy zabezpieczenie na jesień życia z drugiej odpowiedzialność społeczną pracodawcy.
Rezygnacja z oszczędzania zazwyczaj jest bardzo kosztowna , pamiętajmy o tym, uważnie czytając warunki umowy aby powiedzenie „mądry Polak po szkodzie” znów nie miało zastosowania.
Decyzja jest oczywiście indywidualna - pamiętaj jednak, że  wycofując całkowicie środki pozbawiasz się szansy na następne wpłaty.

(1) Stopa zastąpienia  - wielkość uzyskanej emerytury w stosunku do ostatniej pensji, liczona w procentach.
Zmieniony ( 16.01.2010. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »