ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna
19 Maja 2024
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Augustyn, Celestyn,
Iwo, Mikołaj,
Pękosław, Piotr,
Potencjana
Do końca roku zostało 227 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator

Sekcja OZZZPRC Elektrowni na Węgiel Brunatny omawiała... cd Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Szymek Cecotka   
18.11.2009.
Image29 października odbyło się posiedzenie Rady Sekcji Elektrowni na Węgiel Brunatny. Omówiliśmy bieżące sprawy a najważniejsze z nich to: Wypowiedzenie PUZP dla energetyki i jego konsekwencje, egzaminy w energetyce oraz procedury związane z wejściem w życie ustawy o "emeryturach pomostowych" Emerytury pomostowe
W kilku zakładach naszej sekcji ruszyła procedura ustalania "wykazu stanowisk pracy, na których wykonywane są prace o szczególnym charakterze" (czyli tych, na których pracują pracownicy uprawnieni do emerytur pomostowych). Lista ta w elektrowniach jest krótka, są na niej tylko operatorzy i obchodowi kotła, turbiny, nawęglania i odpopielania. Pracownicy ci, po spełnieniu jeszcze innych warunków będą mieli prawo do "pomostówek"  Pozostali niestety będą musieli pracować dłużej, dlatego warto jest walczyć o to, by jakość tej pracy nie była obniżana przez podupadające zdrowie.

Egzaminy kwalifikacyjne
Toczymy zaciętą batalię by do rządowego projektu ustawy - Prawo Energetyczne wnieść poprawkę znoszącą konieczność zdawania egzaminów kwalifikacyjnych co 5 lat. Jesteśmy chyba jedyną tak liczną grupą zawodową, od której wymagane jest zdawanie tak częstych egzaminów. Inicjatywę w tej sprawie poparło też Forum Związków Zawodowych. Podczas obrad Zespołu Trójstronnego ds. Branży Energetycznej, nasz przedstawiciel zgłosił projekt stosownej poprawki, motywując ją łamaniem elementarnej zasady równości wobec prawa. Inne grupy zawodowe, w których dynamika zmian przepisów, technologii i innych czynników jest podobna jak w energetyce: lekarze, architekci, piloci samolotów nie muszą odnawiać uprawnień.
Drugim dnem tej sprawy jest natomiast silny lobbing ze strony organizacji mających z tytułu naszych egzaminów znaczące dochody i to wydaje się największą przeszkodą w ich zniesieniu.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »