ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna arrow Kącik prawny
Kącik prawny

O urlopie słów kilka. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Z. Michalski   
14.01.2010.
ImageArt.152 Kodeksu Pracy mówi, że pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może się zrzec tego prawa, a pracodawca ma obowiązek tego urlopu udzielić. Jeśli zaistniały jakieś przyczyny w wyniku których pracownik nie wykorzystał urlopu w danym roku kalendarzowym w całości lub części to przechodzi on na rok następny i powinny być wykorzystane do końca marca.
Zmieniony ( 14.01.2010. )
Czytaj całość
 
Nowe urlopy dla mamy i taty Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Piotr Wojnar   
29.12.2009.

ImageW związku z tym, iż Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy, która wydłuża urlopy macierzyńskie i wprowadza urlopy dla ojców zamieszczamy atykuł kolegi Piotra Wojnara przybliżający tę problematykę.

Wraz z nowym rokiem matki będą miały prawo do dłuższego macierzyńskiego, wydłużone zostanie również wolne na warunkach urlopu macierzyńskiego. Ojciec wychowujący dziecko pójdzie natomiast na tygodniowy urlop ojcowski. Ale to nie wszystkie udogodnienia dla nowych tatusiów.

Czytaj całość
 
Regulamin Pracy a dzień wolny !!! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
30.10.2008.
ImageRegulamin Pracy a „dzień wolny”  !!!

Jeśli dochodzi do takiego zdarzenia, że pracownik zostanie poinformowany, iż ma przyjść do pracy na swoim „dniu wolnym” to zgodnie
z Art. 9 § 9  Regulaminu Pracy jest zobowiązany do spełnienia obowiązku
wobec potrzeb pracodawcy. Obowiązek ten ciąży na nim mimo, że
informację o tym, iż ma przesuwaną zmianę i godziny pracy ( zmiana harmonogramu ) otrzyma tylko  dzień wcześniej.
W zamian za to otrzymuje inny dzień wolny wyznaczony przez pracodawcę
ale w terminie do końca okresu rozliczeniowego. W ten sposób pracodawca zapełnia luki w obsadzie stanowisk nie ponosząc za to dodatkowych kosztów.
Pozornie wszystko jest w zgodzie z Regulaminem Pracy obowiązującym
W PGE Elektrowni „Bełchatów”, ale tylko pozornie. Dlaczego?
Art. 9 § 9 Regulaminu mówi wyraźnie, że „Pracodawca może zobowiązać pracownika  do pracy w dniu wolnym w sytuacji wynikającej z konieczności usunięcia awarii, akcji ratowniczej lub szczególnych potrzeb pracodawcy. Przysługuje wówczas w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi w terminie z nim uzgodnionym. Niezależnie od udzielenia dnia wolnego pracownikowi przysługują dodatki wynikające z postanowień zakładowego układu zbiorowego pracy”.
Interpretacja tego artykułu w Regulaminie winna być następująca.
Jeśli pracownik świadczy pracę na swoim dniu wolnym, a mając na uwadze, że wszystkie dodatki za soboty i niedziele zostały ujęte w ryczałcie to należy oddać pracownikowi dzień wolny w sobotę lub niedzielę. Jeśli nie ma takiej możliwości to może to być inny dzień tygodnia, ale równocześnie musi być wypłacony 100% -wy dodatek.
Czy takie stosowanie Regulaminu ma miejsce zawsze?
Przyglądajmy się uważnie praktykom stosowanym przez przełożonych i zwracajmy uwagę na to, że Regulamin obowiązuje wszystkich.
Prosimy o sygnały ewidentnie pokazujące łamanie Regulaminu, a podawanie  konkretnych przypadków pozwoli egzekwować należne prawa.

 Z. Michalski
Zmieniony ( 30.10.2008. )
 
Żyjemy w...Przyjaznym Państwie. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
18.06.2008.

Jednych to śmieszy innych złości. Niestety takie przepisy funkcjonują od lat. Na ich przykładzie widać jak nasze Państwo troszczy się o swoich obywateli, a przecież my to „Państwo” utrzymujemy.

 

Zmieniony ( 18.06.2008. )
Czytaj całość