ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna arrow W PGE i PGE GiEK
19 Kwietnia 2024
Piątek
Imieniny obchodzą:
Adolf, Adolfa,
Adolfina, Alf,
Cieszyrad, Czesław,
Czech, Czechasz,
Czechoń, Leon,
Leontyna, Pafnucy,
Tymon, Werner,
Włodzimierz
Do końca roku zostało 257 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator
W PGE i PGE GiEK

Uniki Prezesa PGE GiEK Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej NAlepa   
06.03.2017.

W dniu 03 marca miało odbyć się spotkanie Porozumienia Związków Zawodowych Pracowników „Miedza” ze Stroną Pracodawców. Strona społeczna zabiegała o udział w spotkaniu Prezesa Spółki PGE GiEK S.A. Pana Sławomira Zawady.

Aby uniknąć kolizji z planami Prezesa pozostawiliśmy stronie Pracodawców swobodę w ustaleniu daty i godziny spotkania. Ponieważ jednak na spotkaniu Prezes się nie pojawił, strona społeczna uznała to za wyraz lekceważenia przedstawicieli pracowników i opuściła spotkanie.

Wyraziła przedtem oburzenie z takiego podejścia Prezesa. Ponadto podkreśliła, że obecnie sprawujący władzę w Spółce wybrańcy, namaszczeni zostali po wygranej PIS w 2015r. Strona społeczna oczekiwała, że prospołeczna polityka będzie prowadzona nie tylko przez władze centralne, ale również w spółkach z większościowym udziałem Ministrów Rządu Polskiego a także w PGE GiEK S.A. Jak na razie takiego podejścia nie zauważyliśmy.

Ponadto dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że nieobecność Szefa Spółki powoduje, iż spotkania kończą się …"koniecznością zapoznania Prezesa Zarządu z problemem"....i na tym koniec. Nie powinna dziwić więc taka a nie inna reakcja Przedstawicieli Porozumienia Związków Zawodowych Pracowników „Miedza”

Zmieniony ( 06.03.2017. )
 
Pikieta - komunikat PZZ "Miedza" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
10.10.2016.

Komunikat PZZ Pracowników „Miedza”

 

Pikieta przełożona

 

Miedza rozmawia z Zarządem PGE GiEK S.A.

12 października 2016r  odbyło się spotkanie Zarządu PGE GiEK SA z Porozumieniem Związków Zawodowych Pracowników PGE „Miedza”.
Rozmowy dotyczyły najistotniejszych zagadnień związanych z funkcjonowaniem Grupy Kapitałowej PGE, w tym w szczególności etatyzacji, trwałości stosunków pracy i świadczeń dla pracowników, zagrożeń  i możliwych kierunków rozwoju Oddziałów PGE GiEK SA.

Obie strony Zarząd PGE GiEK S.A. oraz Związki Zawodowe podkreślały potrzebę inwestycji w złoże Złoczew. Zarząd zapewniał o intensywnych działaniach w celu uzyskania w 2017r  koncesji na wydobycie węgla.

 

Aby umożliwić proces negocjacji, wykazując dobrą wolę i chęć wynegocjowania jak najlepszych dla Pracowników rozwiązań, widząc wolę negocjacji ze strony PGE GiEK Związki Zawodowe skupione w Porozumieniu Pracowników „Miedza” postanowiły o zawieszeniu przeprowadzenia  protestu w dniu 14.10.2016r.

Tym samym informujemy że pikieta pod siedzibą PGE GiEK S.A w dniu 14 października 2016r nie odbędzie się.
Zmieniony ( 13.10.2016. )
 
W piątek pikieta ale rozmowy trwają Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
05.10.2016.

Na 14 października w godz. 11-13 zapowiedziana jest pikieta związków zawodowych pod siedzibą PGE GiEK S.A. Równocześnie trwają negocjacje celem zakończenia trwających w spółce sporów zbiorowych.

Od wyniku tych rozmów zależą dalsze działania strony społecznej w spółce. Ponieważ negocjacje trwają - na dzisiaj zapowiedziane jest przedstawienie już w formie konkretnych zapisów, uzgodnień ramowych do jakich doszło w ubiegłym tygodniu.

Ale jak to mówią dibeł tkwi w szczegółach. Rozmowy trwają nie będziemy więc ich komentować,  licząc na pozytywne ich zakończenie.

(kliknik aby przeczytać zgłoszenie pikiety)

Zmieniony ( 10.10.2016. )
 
Zarząd PGE GiEK S.A. lekceważy Stroną Społecznę Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
23.09.2016.

Dialog społeczny w PGE GiEK S.A. wygląda prawie jak wykres kursu PGE na Giełdzie . Trend spadkowy długookresowy.

Sytuacja ulega zaostrzeniu i wygląda na to , że Związki Zawodowe działające w spółce mają dość  takiego stanu rzeczy i zradykalizują niebawem swoje działania. Trwające w spółce spory zbiorowe, jak na razie z przyczyn leżących po stronie Zarządu Spółki nie zmierzają ku ich rozwiązaniu.

21 września miało się odbyć posiedzenie Porozumienia Związków Zawodowych Pracowników „Miedza” z Zarządem PGE GiEK S.A., Dyrektorami Oddziałów oraz szefami spółek zależnych.

W związku z brakiem należytej reprezentacji ze strony Spółki, brakiem projektów , do przesłania których zobowiązała się strona Pracodawców, jak również kolejnym unikiem podjęcia merytorycznych rozmów na ważne dla pracowników i związków zawodowych tematy (w tym etatyzacji, gwarancji zatrudnienia, podwyżek, inwestycji czy cięć kosztów stałych wynikających ze zmodyfikowanej strategii PGE) strona związkowa podjęła trudną decyzję o przerwaniu rozmów.

Związki Zawodowe skupione w Porozumieniu „Miedza” podjęły decyzję o przeprowadzeniu w dniu 14 października 2016 pikiety pod siedzibą PGE GiEK S.A.

Mamy nadzieję, że znaczenie spraw, o które spieramy się z Pracodawcami spowoduje liczne przybycie Pracowników co pokaże Szefom korporacji, determinację i poparcie dla działań Związków Zawodowych w ich staraniach o skuteczne załatwienie najważniejszych problemów.

Zmieniony ( 23.09.2016. )
 
PGE GiEK S.A. płaci za zwłokę w wypłacie dywidendy. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
05.09.2016.
ImageAkcjonariusze Elektrowni Bełchatów, którzy otrzymali dywidendę za rok 2009 i wspólnie z Socrates Investment domagali się od PGE GiEK S.A. zapłaty odsetek za opóźnienie, doczekali się finału sprawy. Akcjonariusze Elektrowni Bełchatów i kilku innych spółek z dawnej Grupy BOT otrzymali swoją dywidendę za 2009 rok z dużym opóźnieniem, np. w Elektrowni Bełchatów przekroczyło ono 470 dni od pierwotnego terminu wypłaty, czyli 30 sierpnia 2010 roku.
Sprawa o odsetki od dywidendy została skierowana do sądu. 12 marca 2014 roku Sąd Okręgowy w Łodzi przyznał odsetki za opóźnienie w wypłacie dywidendy.
Po kilku latach sądowych przepychanek wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 25.08.2016r. ostatecznie przyznał nam rację.

Pracownicy akcjonariusze, którzy zdecydowali się dochodzić przez sądem swoich racji mogą spodziewać się w najbliższym czasie wypłaty odsetek za opóźnienie w wypłacie dywidendy za 2009r

Zmieniony ( 05.09.2016. )
 
Spór cd. - mediacje czas kończyć Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
16.07.2016.

Sezon urlopowy w pełni. W negocjacjach z PGE GiEK S.A. trwa on już od pół roku. Przynajmniej ze strony Zarządu Spółki i Pracodawców. Najpierw paraliż negocjacyjny wynikający ze zmian w Zarządzie PGE S.A. i  PGE GiEK S.A. oraz braku pewności wymienianych co i rusz Dyrektorów Oddziałów. Nowi potrzebowali czasu na ogarnięcie sytuacji, starych sparaliżowała niepewność, jakie będą wytyczne nowej władzy.

Końcem marca Związkom Zawodowym przedstawiono Pakt (1) . Został on fatalnie oceniony i jednoznacznie odrzucony przez całą stronę społeczną. (link - kliknij aby przeczytać pismo)

O stanie rozmów szczegółowo informowałem Delegatów ZZPRC na Walnym Zgromadzeniu Delegatów w połowie czerwca. Od tamtej pory odbyło się spotkanie w ramach Porozumienia Związków Zawodowych Pracowników „ Miedza”, na którym zażądaliśmy:

  • przedstawienia załącznika nr 1, który powinien być przekazany razem z przesłanym 30 marca PAKT-em
  • docelowej etatyzacji,
  • propozycji porozumienia (Paktu czy Umowy, jakby tego nie zwał) zawierającego postulaty strony społecznej- w związku z odrzuceniem  dotychczasowych propozycji przez obie strony. 

Pomimo deklaracji nie otrzymaliśmy żadnych propozycji a przesłane Pismo Prezesa nie zawiera nic, poza ogólnikami nie zbliżającymi stanowiska stron. ( link- kliknij aby przeczytać pismo )

Wobec takiej sytuacji wystąpiliśmy do Pracodawcy o spotkanie z udziałem mediatora celem spisania protokołu rozbieżności z mediacji. (link - kliknij aby przeczytać pismo )

Podpisanie ww. protokołu będzie jasnym sygnałem dla Związków Zawodowych działających w Elektrowni Bełchatów oraz Pracowników, że przechodzimy do fazy protestów z możliwością przeprowadzenia strajku.

Oczywiście nie zamyka to szans na zakończenie sporu w przypadku podpisania porozumienia.

(1)- „PAKT na rzecz wzrostu produktywności oraz bezpiecznych i trwałych stanowisk pracy"

Zmieniony ( 16.07.2016. )
 
Komu wsparcie, komu... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
19.04.2016.

PGE EJ1 zapowiada, ze przeznaczy 2 miliony złotych na dofinansowanie wybranych projektów w ramach tegorocznej edycji programu wsparcia rozwoju gmin, które brane są pod uwagę jako potencjalne lokalizacje elektrowni atomowej.  W ubiegłym roku budżet programu wyniósł 1,2 miliona złotych.

Jak tłumaczy PGE EJ1, zainaugurowany w 2015 roku program wsparcia rozwoju gmin lokalizacyjnych jest inicjatywą mającą na celu umacnianie partnerskich relacji spółki ze społecznością lokalną oraz władzami gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa poprzez wspieranie istotnych dla mieszkańców i rozwoju terenów objętych działaniami inwestycyjnymi inicjatyw.

Uzgodnione środki budżetowe zostaną przeznaczone na dofinansowanie projektów z zakresu działań edukacyjno-informacyjnych propagujących wiedzę na temat energetyki jądrowej, aktywności związane z lokalnym rynkiem pracy i szkolnictwem zawodowym, gminne projekty inwestycyjne oraz inne inicjatywy istotne dla społeczności lokalnej.

Drogi Pracowniku,  jeśli Pracodawca nie ma na podwyżkę w 2016 roku, nie smuć się tym. Powinieneś być z tego dumny, oto twoja niedoszła wyższa pensja wsparła rękami tych, co nie zarabiają, czyli Spółki PGE EJ 1 gminy Choczewo, Gniewino i Krokowa.

Program  dofinansowania ww. gmin cieszy się dużym zainteresowaniem, rozważ więc, drogi Pracowniku, czy ubiegać się o podwyżki w latach następnych, czyż nie wystarczy, że będzie Cię rozpierała duma z okazywanej dobroczynności?

Moim zdaniem, zadowolenie lokalnych społeczności tam, gdzie być może nigdy nie powstanie atomówka pozwala sponsorowi od wszystkiego cieszyć się na równi z Tobą ze swojej bogatej działalności.

W ubiegłorocznej edycji programu gminy Choczewo, Gniewino oraz Krokowa otrzymały środki finansowe o łącznej wartości 1,2 mln zł. Pozyskane fundusze okupione zostały niskimi wynagrodzeniami w niektórych spółkach zależnych.

Pamiętaj więc, Pracowniku takiej spółki , że wspierałeś szczytny cel, a przecież mogłeś te pieniądze zwyczajnie przejeść!

A tak zostały przeznaczone m.in. na realizację projektów związanych z rozwojem infrastruktury i poprawą bezpieczeństwa. W gminie Gniewino pozyskane środki zostały przeznaczone na przebudowę drogi z Kostkowa przez Nowy Młot do Dąbrówki oraz z Tadzina do Mierzyna. Gmina Krokowa złożyła wniosek o dofinansowanie modernizacji oczyszczalni ścieków i obiektów kanalizacji podciśnieniowej. Natomiast gmina Choczewo wnioskowała o fundusze na budowę domu socjalnego w miejscowości Zwartowo oraz na II etap remontu budynku i poprawę obsługi w Urzędzie Gminy.

Nie oczekujemy na wsparcie remontów dróg dojazdowych  do największej Elektrowni w Polsce czy KWB Turów, bo być może oznaczałoby to obniżki naszych wynagrodzeń.

Na tym nie koniec, od maja rusza Polska Grupa Górnicza, czekamy na informację o wysokości zaangażowania PGE S.A w nową Spółkę…Zastanawiamy się, przy których bramach ustawić skarbonki...

Zmieniony ( 19.04.2016. )
 
Następna wątpliwa inwestycja PGE? Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
18.04.2016.

Pieniądze zawsze się znajdą jeśli politycy ich potrzebują…
Od maja tego roku ma rozpocząć działalność Polskia Grupa Górnicza (PGG)  przejmując 11 kopalń i cztery zakłady zagrożonej upadłością Kompanii wraz z całą ok. 32,5-tysięczną załogą tej największej górniczej spółki.
Chęć zaangażowania kapitałowego w PGG na łączną kwotę 1,5 mld zł zadeklarowały spółki PGE, Energa i PGNiG Termika.
Możliwa jest też konwersja ok. 0,5 mld zł z łącznej kwoty ok. 1,5 mld zł zadłużenia KW wobec banków na udziały w PGG.

Jeżeli dojdzie do podpisania porozumienia ze związkami,  doszłoby do sfinalizowania formalności dotyczących przekazania kopalń KW do PGG.

Część zobowiązań wobec pracowników PGG jeśli wierzyć doniesieniom medialnym, miałaby być zawieszona na 1.5 roku... Potem będzie to kłopot spółki...

Jak w kontekście powyższego wygląda próba szukania oszczędności na kosztach pracowniczych w PGE a szczególnie uzasadnienie takiej potrzeby?
Jak widać zagrożenie dla pracowników grupy PGE gwałtownie wzrośnie.
Pytanie o wynik renegocjacji podpisanych przez Rząd Tuska porozumień z UE dotyczących ograniczania emisji CO2  jest jak na razie raczej retoryczne.

Czas leci, kłopotów stworzonych przez polityków będzie coraz więcej…
Trzeba sobie jasno powiedzieć , jeśli politycy stworzyli zagrożenie niech teraz znajdą rozwiązania bez szukania pieniędzy w  kieszeniach pracowników!
Pytanie o odpowiedzialnych za ten bałagan jak na razie też pewnie będzie retoryczne…

Zmieniony ( 18.04.2016. )
 
Kowal zawinił a Cygana powiesili Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
16.04.2016.

W związku z pismem z dnia 31.03.2016 o sygnaturze P/449/2016 Zarząd ZZPRC informuje , że na posiedzeniu w dniu 11.04.2016r przyjął Uchwałę o odrzuceniu dokumentu w całości.

Ponadto po przeanalizowaniu przekazanych dokumentów uznaliśmy, że PGE S.A będąc spółką o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa została narażona działaniami większościowego akcjonariusza na szkody wielkich rozmiarów.

Moim zdaniem brak wyobraźni a co za tym idzie podpisanie dokumentów przez rząd Tuska w 2007r wywołuje dziś skutki, które mogą pogrążyć całą polską branżę energetyczną.

Rząd, którego Minister jest większościowym akcjonariuszem  Spółki PGE S.A. doprowadził do sytuacji, która może być już za chwilę niezwykle niebezpieczna dla kraju, energetyki  i Pracowników!

Kowal zawinił a Cygana powiesili” mówi ludowe porzekadło.

Trzeba jasno powiedzieć, szukajcie pieniędzy gdzie chcecie, ale nie w kieszeniach Pracowników.

Nie z naszej winy i przyczyny jest dzisiejszy bałagan i trudności. To polscy politycy nie licząc się z realiami poszli ręka w rękę z potrzebami biznesu „staro-unijnego” i pod hasłami walki z ociepleniem zostali wystrychnięci na dudka!

Klimat ocieplał się i ochładzał wielokrotnie w historii Ziemi.

Dziś mówi nam się, że za głupotę negocjujących i rządzących mają zapłacić pracownicy.

Proponujemy wybić to sobie z głowy…

Zmieniony ( 18.04.2016. )
 
PAKT - odsłona 2 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
03.04.2016.

ImageW październiku 2015r w ramach prowadzonego z Pracodawcą sporu zbiorowego nasz związek otrzymał propozycję podpisania Porozumienia, które w § 5 zawierało zapis o tym, że:

porozumienie zawiesza  spór zbiorowy występujący u Pracodawcy, wszczęty pismem z dnia 26.06.2015r  z tym skutkiem, że do dnia 31 października 2016r. Strona Związkowa zobowiązuje się, pod warunkiem przestrzegania postanowień niniejszego Porozumienia, nie eskalować jakichkolwiek działań przewidzianych procedurą ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Zawarcie Paktu będzie równoznaczne z zakończeniem ww. sporu zbiorowego.”

Zarząd ZZPRC (podobnie jak pozostałe organizacje związkowe w Elektrowni Bełchatów) nie podpisał tego porozumienia uznając, że deklaracja w ciemno bez znajomości dokumentu jest co najmniej nierozsądna. Zapoznanie się z PAKT-em w pełni potwierdza nasze stanowisko.

Zarząd ZZPRC po przeanalizowaniu dokumentu, na posiedzeniu w dniu 11.04.2016 podejmie decyzję co do dalszego postępowania w prowadzonym sporze, uwzględniając ścisłą współpracę z pozostałymi związkami zawodowymi w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów.

Zdajemy sobie sprawę, że PAKT został opracowany przez poprzedni Zarząd Spółki a obecne władze wywodzące się z opcji deklarującej zupełnie inne podejście do spraw społecznych, musiały go przedstawić, aby spełnić kryteria czasowe zawarte w dokumentach sygnowanych jeszcze w poprzednim roku.

Analizując sprawę szerzej można chyba mówić o kukułczym jaju podrzuconym nowej ekipie. Pytanie, komu zależy na podgrzewaniu nastrojów społecznych w obecnym i tak już niespokojnym czasie?

Zmieniony ( 03.04.2016. )
 
PAKT - odsłona 1 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
03.04.2016.

Image30 marca odbyło się spotkanie przedstawicieli PGE, Zarządu PGE GiEK S.A. , szefów spółek zależnych i nadzorowanych ze związkami zawodowymi. Celem miało być zapoznanie z zapisami „PAKT-u NA RZECZ WZROSTU PRODUKTYWNOŚCI ORAZ TRWAŁYCH I BEZPIECZNYCH STANOWISK PRACY”

Spotkanie odbiegło jednak od anonsowanego w w zaproszeniach mail-owych. Wiele czasu zajęli przedstawiciele PGE, którzy ponownie próbowali uzasadnić konieczność oszczędności ze względu na fatalną, ich zdaniem, sytuację w polskiej energetyce.

Pomimo małego zamieszania dotyczącego przekazania stronie społecznej PAKT-u, przyjęto ustalenie, że 31 marca zostanie on jednak przesłany do związków zawodowych. Tak się też stało.

Od piątku zarówno Pracodawcy jak i Związki Zawodowe w elektrowni Bełchatów kolportują wśród pracowników tekst przekazanego dokumentu.

Prosimy niniejszym Pracowników o znalezienie chwili, dotarcie do dokumentu i przeczytanie go. Jest co czytać, zapewniam, ponieważ zakres zmian i zagrożeń jakie dla Pracowników proponowane są w Pakcie może  szokować.

Zmieniony ( 03.04.2016. )
 
Podziękowania - Wybory Członka Zarządu PGE GiEK S.A. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
01.04.2016.

 

Koleżanki i Koledzy!

Serdecznie dziękuję za poparcie udzielone mi w I turze wyborów.

Szczególne podziękowania kieruję do tych, którzy oddali na mnie głos oraz pomagali mi i wspierali mnie podczas trudnej kampanii wyborczej.

Dziękuję również tym z Państwa, którzy oddali głos na innych kandydatów,  a  przez to wzięli udział w wyborach.

Dzięki Państwu mam szansę na zwycięstwo biorąc udział w drugiej turze wyborów.

Państwa udział w tych wyborach jest potwierdzeniem mojej wiary, że możliwe są zmiany na lepsze.

Gorąco zachęcam do wzięcia udziału w II turze.

Z góry dziękuję tym , którzy zechcą oddać w niej swój głos na mnie.

                                  Aby bronić Twoich praw!

                                                                Andrzej Nalepa

Zmieniony ( 01.04.2016. )
 
Odszedłeś na PDO III edycji - zadzwoń Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
22.03.2016.
Wszystkie osoby, które rozwiązały umowy o pracę z PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów w ramach PDO po pierwszym stycznia 2014r, proszone są o kontakt z biurem Związku. (tel. 447352010)
Zmieniony ( 22.03.2016. )
 
Walka wyborcza - z chwytami "poniżej pasa" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
22.03.2016.
Informuję , że nie polemizuję z kłamliwymi anonimami, jeśli zostaną podpisane skieruję sprawę do sądu. Ponieważ kłamstwo ma " krótkie nogi" a monitoring widzi więcej niż się niektórym wydaje, pewnie niebawem dowiemy się,  kto za tym stoi.
Zmieniony ( 22.03.2016. )
 
Pieniędzy nie brakuje - żądajmy podwyżki Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
15.03.2016.

Jak wynika z mojego sondażu, większość pracodawców w PGE GiEK S.A. nie podpisała do końca 2015r porozumień ze związkami zawodowymi w sprawie wzrostu wynagrodzeń na 2016r. Tym samym weszła w zakres nie uregulowany w Zakładowych Umowach Zbiorowych.

Oznacza to, według mnie,  że w negocjacjach płacowych obowiązują  w tym roku ogólne źródła prawa pracy czyli Kodeks pracy i Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Czy Organizacje związkowe wystąpią o podwyżki zależy wobec powyższego od nich.

 W Elektrowni Bełchatów w podobnej sytuacji,  wobec niepodpisania przez wszystkie Oddziały Spółki "mechanizmu ebidty" oraz jego wybiórczego stosowania związki zawodowe wystąpiły  o 5 % podwyżkę płac.

Nie wydaje się to za wiele , gdyż spółkę stać na takie podwyżki. Co roku wypłaca sowite dywidendy, prowadzi rozległy sponsoring a wg. anonsów medialnych zamierza również wesprzeć wypłaty świadczeń pracowniczych w Polskiej Grupie Górniczej.

Wobec polityki właściciela oraz Zarządu PGE – zwiększającej moim zdaniem ryzyka dla pracowników Grupy PGE, oczekujemy pilnego przystąpienia do podpisania porozumień zabezpieczających pracowników.

Pozwoli to zakończyć spory zbiorowe i niepokój Pracowników związany z narastającą niepewnością o przyszłość.

Zmieniony ( 16.03.2016. )
 
Jak to jest z elektrownią atomową ? Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Zbigniew Michalski   
17.01.2016.

Jak wynika z relacji prasowych zanim jądrowa spółka PGE podpisała umowę z firmą Worley Parsons, wykonawcą badań środowiskowych pod budowę elektrowni atomowej  w Polsce, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego miała ostrzegać, że potencjalny wykonawca jest mocno  powiązany z Rosjanami, co stwarza zagrożenie dla realizacji kontraktu.

Mimo ostrzeżeń 2,5 roku temu podpisano kontrakt wart 253 mln zł netto (311 mln zł brutto). Aleksander Grad, prezes Zarządu PGE EJ 1 sp. z o.o. powiedział swego czasu, że wybór spółki Worley Parsons jako wykonawcy badań lokalizacyjnych i środowiskowych dla elektrowni to "kolejny krok w projekcie, który przyczyni się do umocnienia poziomu wiarygodności polskiego programu jądrowego".

Po zerwaniu umowy nieznana jeszcze część z tych pieniędzy została bezpowrotnie stracona.

Tuż przed świętami, 23 grudnia 2014 roku, PGE EJ 1 złożyła oświadczenie o rozwiązaniu umowy z Worley Parsons uzasadniając, iż  głównym powodem takiej decyzji było niedotrzymywanie przez wykonawcę zobowiązań wynikających z kontraktu i nieterminowa realizacja prac wskazanych w umowie.

Jednakże wykonawca twierdzi, iż to on zerwał umowę. W piśmie do PGE EJ1 pojawiają się też zarzuty braku profesjonalizmu i kompetencji ze strony PGE oraz odpowiednich procedur i struktur niezbędnych do budowy elektrowni jądrowej.

Takie stanowisko Worley Parsons wskazuje, że PGE EJ 1 może mieć problemy z uzyskaniem dotychczasowych wyników prac od wykonawcy i ich rozliczeniem. W efekcie możemy się spodziewać nie kilkumiesięcznego, jak zapewniał  Jacek Cichosz prezes PGE EJ 1, opóźnienia inwestycji, ale kilkuletniego.

Bardziej realne jest to, że ostatnie dwa lata współpracy z Worley Parsons to czas stracony i wiele prac zapewne tych najważniejszych trzeba będzie zacząć od początku.

 Elektrownia atomowa, kluczowa ( według zapowiedzi)  inwestycja dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, pierwotnie miała być oddana do użytku około 2020 roku.  Później termin jej ukończenia przesunięto na 2025 rok. Obecnie nie wiadomo czy powstanie kiedykolwiek.

 Władze naszego kraju przez 5 lat nie potrafiły nawet wybrać jej lokalizacji, a co dopiero wziąć się za budowę. W tym kontekście nie powinny nas dziwić opinie ekspertów, którzy twierdzą że projekt pt. "pierwsza polska elektrownia atomowa" jest wymysłem czysto politycznym, dającym ciepłe posadki i wymierne korzyści dla wielu członków ekipy rządowej, nie mającym jednak z ekonomicznego punktu widzenia najmniejszego sensu.

 Ktoś powinien za to odpowiedzieć !!!!

Zmieniony ( 20.01.2016. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 21 - 40 z 321