ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna arrow W PGE i PGE GiEK
26 Kwietnia 2024
Piątek
Imieniny obchodzą:
Artemon, Klaudiusz,
Klet, Marcelin,
Marcelina, Maria,
Marzena, Spycimir
Do końca roku zostało 250 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator
W PGE i PGE GiEK

Papier przyjmie wszystko... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
30.11.2011.

ImageTym, co mieli, obiecano , że nie stracą, tym co chcieli mieć, obiecano, że dostaną. Papier przyjął wszystko.

Dziś chęci, aby dotrzymać zobowiązań PGE coraz trudniej doszukać się w przedstawianych Związkom Zawodowym propozycjach.

Umowa Gwarancyjna kolegów z KWB nie zawiera zapisów o uspójnianiu ZUZP. Mogą więc propozycje uspójnienia traktować z dużą nieufnością, a w kontekście wypowiedzi jednego przedstawicieli Zarządu PGE na jednym ze spotkań ze Związkami Zawodowymi,  z której wynikało, że uspójnienie traktować by raczej należało  jako uśrednienie – za próbę złamania obowiązującej Umowy.

Pracownicy Elektrowni domagają się poprzez swoich reprezentantów realizacji zapisów Notatki  z dnia 16 - 17 października 2007 r. potwierdzonej podpisami Ministra Skarbu Państwa, Prezesów PGE S.A. PGE GiE S.A. oraz strony społecznej. Miało to być dokonane dużo wcześniej, ale strony zgodziły się że dokonają tego w ramach uspójnienia ZUZP w Elektrowniach PGE do końca 2011r.

W PEG trwa proces zmian. Ostatnio Związki Zawodowe otrzymały informację iż na 6 grudnia planowane jest spotkanie n/t PPE (Programu Poprawy Efektywności).

Ciekawe jak będzie przebiegała dalsza współpraca nad „budowaniem wartości Firmy” przy takiej wiarygodności jednej ze stron Umowy Gwarancyjnej.

Przypomnijmy, że w Elektrowni Bełchatów istnieje Spór Zbiorowy dotyczący ww. Notatki.

 Chociaż nie przesadzajmy. Mamy przed sobą jeszcze cały grudzień a w nim Dzień Górnika, Mikołaja i Gwiazdkę...

Zmieniony ( 01.12.2011. )
 
Dołożyć wszelkich starań... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
30.11.2011.

ImageRok 2011 zbliża się ku końcowi. Dobry to moment, aby zapytać, jak wygląda stan dialogu społecznego i realizacja zapisów Umowy gwarancyjnej w PGE GiEK S.A.
Przypomnijmy , że oprócz ZUZP, PUZP oraz innych Umów i Porozumień,  dokumentem fundamentalnym, który reguluje u nas stosunki pracy jest Umowa Gwarancyjna.

Przypomnijmy także:
W § 4 punkt 5 strony umówiły się że cyt.

Okres obowiązywania Umowy trwa od dnia jej wejścia w życie do dnia wejścia w życie w obszarze Energetyka Konwencjonalna Polskiej Grupy Energetycznej uspójnionego zakładowego układu zbiorowego pracy regulującego co najmniej sprawy objęte niniejszą Umową, nie później jednak niż do 31 grudnia 2014 r. Strony Umowy dołożą wszelkich starań, aby w terminie do dnia 31 grudnia 2011 r. została uzgodniona i podpisana treść Zakładowych Układów Zbiorowych Pracy dla Elektrowni uspójnionych w zakresie opisanym notatką z dnia 16 - 17 października 2007 r. potwierdzonej podpisami Ministra Skarbu Państwa, Prezesów PGE S.A. PGE GiE S.A. oraz strony społecznej oraz w odniesieniu do pracowników Elektrowni Opole w zakresie porozumienia z dnia 16 lutego 2007 w sprawie realizacji polityki płacowej w BOT Elektrownia Opole S.A. w latach 2007 – 2010.”

Ponadto  określono również kompetencje Pracodawcy cyt.
” § 5
[Status pracodawcy]

1. Pracodawcy, Spółka Przejmująca oraz Gwaranci zobowiązują się, że w wyniku dokonania najpóźniej przed dniem rejestracji zmiany Statutu Spółki Przejmującej /wpis do Krajowego Rejestru Sądowego/ w miejsce dotychczasowych Pracodawców, to jest: PGE Elektrownia Bełchatów Spółka Akcyjna, PGE Elektrownia Turów Spółka Akcyjna, PGE Elektrownia Opole Spółka Akcyjna, utworzone zostaną trzy Oddziały Spółki Przejmującej, przy czym lokalizacja tych Oddziałów będzie taka sama, jak odpowiednio, PGE Elektrownia Bełchatów Spółka Akcyjna, PGE Elektrownia Turów Spółka Akcyjna, PGE Elektrownia Opole Spółka Akcyjna.

2. Pracodawcy, Spółka Przejmująca oraz Gwaranci zobowiązują się, że w statucie Spółki Przejmującej Pracodawcy, o których mowa w ust. 1 - Oddziały Spółki Przejmującej uzyskają status pracodawcy działającego na zasadzie wyodrębnienia organizacyjnego z funkcją samobilansowania. Spółka Przejmująca i jej ewentualni następcy prawni zobowiązuje się do zapewnienia oddziałom Spółki Przejmującej środków finansowych niezbędnych do realizacji zobowiązań tych pracodawców wobec pracowników wynikających z przepisów umów społecznych, porozumień, PUZP i ZUZP oraz innych porozumień zawieranych przez Pracodawcę ze Związkami Zawodowymi.

3. Niezależnie od postanowień ust. 2 Oddziały Spółki Przejmującej, o których mowa w ust. 1, uzyskają status pracodawcy w rozumieniu art. 3 Kodeksu pracy, przy czym zakres uprawnień tego Pracodawcy obejmować będzie indywidualne oraz zbiorowe prawo pracy.

4. Pracodawcy, Spółka Przejmująca oraz Gwaranci zobowiązują się, że Pracodawcy ukształtowani na zasadach przewidzianych w ustępach poprzedzających będą posiadali autonomię i kompetencję do zawierania umów i porozumień zbiorowych z działającymi u nich Związkami Zawodowymi, zawierania protokołów dodatkowych do Zakładowych Układów Zbiorowych Pracy oraz prowadzenia wszelkich negocjacji w sprawach dotyczących Pracowników.

5. Pracodawcy, Spółka Przejmująca oraz Gwaranci zobowiązują się, że w okresie obowiązywania niniejszej Umowy, postanowienia Statutu Spółki Przejmującej dotyczące statusu Pracodawców- Oddziałów Spółki Przejmującej, o których mowa w ust. 1, nie zostaną zmienione.

6. Spółka Przejmująca zobowiązuje się, a Gwaranci potwierdzają, że wszelkie pełnomocnictwa i umocowania konieczne dla realizacji ustaleń niniejszej Umowy zostaną udzielone osobom kierującym Oddziałami, o których mowa w ustępach poprzedzających, co najmniej na 30 dni przed dniem rejestracji połączenia Spółek obszaru Energetyka Konwencjonalna PGE.

7. Pracodawcy, Spółka Przejmująca oraz Gwaranci zobowiązują się, iż wszelkie ustalenia zawarte w niniejszej Umowie pomiędzy Pracodawcami a Związkami Zawodowymi działającymi u Pracodawców, są wiążące i stanowią źródło zobowiązań dla Spółki Przejmującej i wszelkich jej następców prawnych.”

Zastrzeżono również sposób wprowadzania zmian do ZUZP cyt.
"§ 7
[Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy]

3. Pracodawcy, Spółka Przejmująca oraz Gwaranci zobowiązują się, że w okresie obowiązywania Umowy wszelkie zmiany w treści Nowych Zakładowych Układów Zbiorowych Pracy mogą być wprowadzone wyłącznie na podstawie uzgodnionych ze Związkami Zawodowymi protokołów dodatkowych, wyłączając możliwość dokonania jednostronnego „wypowiedzenia zmieniającego” bądź „wypowiedzenia częściowego” tych Układów”.


I choć strona Pracodawców  miała półtora roku na „dołożenie należytych starań”, poza doskonaleniem gry na czas w relacjach ze stroną reprezentującą Pracowników, w przytoczonej wyżej sprawie Notatki postępu nie widać.

Pozostał grudzień, miesiąc kojarzący się ze świątecznym nastrojem , w którym ciężko będzie sfinalizować ewentualne rozmowy, aby wypełnić zapisy Umowy.

Przekształcenia i reorganizacje w PGE GIE S.A. nabierają rozpędu ( PDO, PPE, CUW).
W wielu sytuacjach potrzebne będą uzgodnienia ze Stroną Społeczną.
O kompromis będzie trudno, jeśli ledwie na początku tej drogi strona pracodawców „udaje Greka”.

Uspójnienie ZUZP w całej PGE GiEK S.A. przed 2014r w kontekście powyższych zapisów Umowy Gwarancyjnej oraz cyt.
§ 9
[Uprawnienia pracowników]
2. Pracodawcy i Spółka Przejmująca, oraz Gwaranci zobowiązują się, że obowiązujące u Pracodawców warunki pracy, płacy i inne świadczenia, których źródłem są Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy oraz Zakładowe Układy Zbiorowe Pracy, Nowe Zakładowe Układy Zbiorowe Pracy, Umowy Społeczne, Zakładowe Umowy Emerytalne a także inne umowy i porozumienia, przysługujące Pracownikom zachowane zostaną na poziomie nie gorszym niż dotychczas.
"

A przecież próba wprowadzenia jako warunku wstępnego , propozycji Mechanizmu Kształtowania Wynagrodzeń, która to propozycja wobec obecnie istniejących zapisów jest zdecydowanie „na niższym poziomie” jest co najmniej w sprzeczności do podpisanych zobowiązań.

Strony umowy na taką okoliczność przygotowały zapis, cyt.

"§ 9
7. Treść postanowień niniejszej Umowy jej Strony wyjaśniają wspólnie. W razie powstania między stronami sporu dotyczącego stosowania Umowy Strony zobowiązują się dążyć do rozwiązania sporu w drodze negocjacji prowadzonych w dobrej wierze, z uwzględnieniem interesów Pracowników oraz Stron. Jeżeli do rozwiązania sporu nie dojdzie w termie 3 miesięcy, każda ze stron może zwrócić się o jego rozstrzygnięcie do właściwego miejscowo dla siedziby Spółki Przejmującej sądu powszechnego."

Oczywiście jest jeszcze możliwość dokładania należytych starań w stopniu równym temu jak robi to Pracodawca czy struktury korporacyjne we wszelkich momentach, gdzie zgodnie z prawem wymagane są ze Stroną Społeczną.

Zmieniony ( 30.11.2011. )
 
Będzie się działo...CUW. Cykl inne spojrzenie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
21.11.2011.

ImageJako Pracownicy i Związkowcy niebawem zetkniemy się z odsuniętymi na okres turbulencji wyborczych problemami.
Ponieważ niektóre z nich, jak: nowy mechanizm kształtowania wynagrodzeń, CUW, PPE (program poprawy efektywności), uspójnianie ZUZP, wyłączenie części działalności z dotychczasowych podmiotów, sprzedaż tzw. non core  zostały zasygnalizowane już wcześniej, spróbujemy przyjrzeć się im bliżej.

O CUW czyli Centrum Usług Wspólnych wiemy niewiele. Tyle co zawierał Informator elektroniczny z 12 września na temat realizacji Projektu Budowy Centrum Usług Wspólnych w obszarze rachunkowości, HR, teleinformatyki oraz zakupów w PGE Polska Grupa Energetyczna SA oraz w 31 oddziałach należących do spółek: PGE Górnictwo iEnergetyka Konwencjonalna SA, PGE Obrót SA, PGE Dystrybucja SA i PGE Energia Odnawialna SA.

Oto obszerne cytaty tej informacji podpisanej przez Pana Wojciecha Ostrowskiego, wiceprezesa ds. finansowych Zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. cyt.:

"Do najważniejszych korzyści, jakie wynikaja z tego projektu, należy zaliczyć przejście do kolejnego etapu budowy firmy zintegrowanej, poprawę konkurencyjności dzięki podniesieniu sprawności i koncentracji posiadanych zasobów na kluczowych procesach oraz zwiększeniu efektywnosci kosztowej.”

„Odseparowanie działalności pomocniczej od podstawowej działalności biznesowej ułatwi Zarządom Spółek GK PGE skoncentrowanie się na celach strategicznych, a_pracownikom na wykonywaniu pracy właściwej dla ich stanowisk. Model ten przyczyni sie również do podniesienia przejrzystości podziału odpowiedzialnosci i_kompetencji.

„ wdrożenie modelu funkcjonowania CUW pozwoli na: poprawę efektywności działania dzięki standaryzacji procesów, wykorzystaniu efektu skali oraz stosowania zasady najlepszych praktyk, zwiększenie satysfakcji klientów wewnętrznych dzieki szybkiemu dostosowywaniu się do zmieniajacych się potrzeb poprzez oferowanie wystandaryzowanej usługi,

Pracownicy, którzy wejda do CUW, mogą spodziewać się poprawy komfortu pracy i korzyści dzięki: koncentracji personelu, specjalizacji i efektywniejszemu zarządzaniu, precyzyjnemu określeniu ścieżek kariery zawodowej i reguł awansu, możliwości zwiekszenia swoich kompetencji zawodowych dzięki szkoleniom kierunkowym i rozwojowi specjalistycznych kompetencji związanych z wykonywanymi zadaniami, uczestniczeniu w projektach rozwojowych, systemom motywacyjnym opartym na nagrodach za dobre wyniki,  mierników efektywności ".(podkreślenia własne)

"Standaryzacja procedur związana z budową nowego modelu biznesowego CUW wpłynie korzystnie na kulturę pracy. Sprawniejszy obieg dokumentów i efektywne procedury przyspieszą i ułatwią procesy komunikacyjne wewnątrz Grupy Kapitałowej PGE.”

„Pózniejsze wdrożenie  bedzie wymagało od nas wszystkich szeregu wyzwań w wielu obszarach (zarzadzanie, procesy, kontrola, ludzie i zmiana organizacyjna, systemy, infrastruktura i lokalizacja). Jesteśmy jednak pewni, ze korzyści płynace ze zmian będą szybko odczuwalne i przyniosą długookresowe korzyści. Dlatego prosimy o Pastwa zaangażowanie i wsparcie na wszystkich etapach projektu.”

„Jednym z elementów decydujacych o powodzeniu rozpoczynajacego się projektu budowy CUW jest dobra komunikacja. Dlatego już dzisiaj deklarujemy, że na każdym etapie jego realizacji będziemy prowadzić pełną i otwarta komunikację ze wszystkimi zainteresowanymi.”

„Prace nad koncepcją budowy CUW w obszarze rachunkowości, HR, teleinformatyki i zakupów zakończa się z końcem października 2011 roku.”

Po zapoznaniu się z ww informacją skierowaliśmy do Prezesa PGE pismo z pytaniami.W pytaniach wyrażone były obawy Pracowników o swoją przyszłość. Odpowiedź nie zawierała zbyt wiele, a to co było można w skrócie streścić słowami: jak projekt będzie gotowy to go zobaczycie.

Zawarte w tekście slogany są mało czytelne,  poza sianiem niepokoju  tak na prawdę niczego nie wyjaśniają.A pytania nasuwają się same:

Co z tymi, którzy się do CUW nie załapią? Czy będzie migracja Pracowników? Czy przewidywane są zmiany pracodawców? Czy przewidywane są zmiany  miejsca pracy? Jaka jest perspektywa czasowa zapowiadanych zmian? Jaka ma być formuła organizacyjno-prawna CUW?

I choć deklarowany termin minął, póki co nic więcej nie wiemy.
cdn.
Zmieniony ( 30.11.2011. )
 
Wątpliwości w związku z PDO Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
18.11.2011.

ImageJak już informowaliśmy PGE GiEK S.A. postanowiło wdrożyć PDO – Program Dobrowolnych Odejść.

14 listopada na spotkaniu  Pracodawcy ze Związkami Zawodowymi przedstawiono oficjalnie Regulamin PDO. Zaproponowano również  podpisanie porozumienia  zawierającego stwierdzenia, że przedstawiony regulamin nie narusza postanowień Umowy Gwarancyjnej.

Zapisy regulaminu pozwalają Pracownikom od 20 listopada składać odpowiednie wnioski.

Podczas szybkiej analizy wspomnianego Regulaminu pojawiły się jednak pewne wątpliwości. Uznaliśmy, że należy poświęcić analizie tego dokumentu więcej uwagi, informując o tym Pracodawcę.

Oczywiście termin 6 dni wydaje się tu wręcz humorystyczny – ale dobrze obrazuje „powagę” z jaką strona Pracodawców podchodzi do dialogu ze Stroną Społeczną. Tym niemniej Związki analizują zapisy Regulaminu w kontekście odpowiednich Ustaw (dotyczących zwolnień grupowych, nierównego traktowania Pracowników, braku konsultacji społecznych,) oraz możliwość naruszenia Umowów Gwarancyjnych (zwalnianie pracowników, zaniżenia należnych z Umów odszkodowań, możliwości wykonywania pracy oraz korzystania z odpoczynku Pracowników).

Na razie pod rozwagę Pracowników poddajemy wysokość przedstawionego w regulaminie odszkodowania w porównaniu do tych, jakie wynikają z Umów zawartych pomiędzy Pracodawcami a związkami zawodowymi.

Zmieniony ( 19.11.2011. )
 
W GiEK S.A. rusza PDO Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
11.11.2011.
{mosimage)Zarząd PGE GiEK S.A. podjął decyzję  o przeprowadzeniu w koncernie programu dobrowolnych odejść (PDO).  Szczegóły regulaminu mają być przedstawione oficjalnie w poniedziałek 14 listopada na spotkaniu Związków Zawodowych z Dyrekcją PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów.
Zmieniony ( 14.11.2011. )
 
Będzie się działo...Cykl inne spojrzenie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
06.11.2011.
ImageSzybkimi krokami zbliża się powołanie nowego rządu. Kontynuacja poprzedniej polityki w energetyce niemal pewna, więc niepewność jakiej poddawani są szefowie firm, w których zarządy i rady nadzorcze pochodzą z klucza politycznego niebawem się skończy.  Po ewentualnej krótkotrwałej karuzeli na w/w stanowiskach, jako Pracownicy i Związkowcy ponownie zetkniemy się z odsuniętymi na okres turbulencji wyborczych problemami.

Ponieważ, niektóre z nich jak: nowy mechanizm kształtowania wynagrodzeń, CUW, PPE (program poprawy efektywności), uspójnianie ZUZP, wyłączenie części działalności z dotychczasowych podmiotów, sprzedaż tzw. non core  zostały zasygnalizowane już wcześniej, spróbujemy przyjrzeć się im bliżej.

Zaproponowany uchwałą Zarządu PGE S.A. mechanizm kształtowania wynagrodzeń, oznacza moim zdaniem w praktyce próbę zamrożenia płac i w obecnej formule jest nie do przyjęcia.  Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę obecną sytuację gospodarczą i społeczną.

Jeśli dodamy do tego alarmistyczna sygnały dotyczące naszych przyszłych emerytur, nie trudno dostrzec, że prędzej  będziemy mieli do czynienia z silną presją na wzrost pła,c niż zgodą na ich zablokowanie. Stanowisko takie prezentowane jest przez większość związków zawodowych działających w PGE GIE S.A.

I choć ten wstępny projekt poddawany będzie pewnie dalszej modyfikacji, pokazuje jednak kierunek w jakim podążać będzie w negocjacjach strona Pracodawców.

Zważywszy na stosunkowo niewielki udział płac w cenie końcowej energii elektrycznej (?) należałoby zastanowić się nad sensem,  niektórych posunięć (planów)  w obecnej sytuacji. Państwo jest większościowym  właścicielem wielu dużych podmiotów gospodarczych i powinno widzieć złożoność problemu szerzej niż szefowie firm pochodzący z ich namaszczenia.

Ograniczanie zatrudnienia i płac to za chwilę problem dla Rządu.  Zarządzający wezmą premię za efekty -  Państwo zostanie z problemem bezrobocia, brakiem środków na bezrobotnych i napięciami społecznymi!

A przecież środki wypłacane w postaci pensji szybko trafiają do budżetu w postaci podatków…

Cóż, jak potoczą się sprawy wynagrodzeń przekonamy się już niebawem. Za miesiąc pierwsze negocjacje w sprawie wzrostu wynagrodzeń w 2012r...  

Cdn.

Zmieniony ( 06.11.2011. )
 
Prezes PGE: nie możemy rozmawiać o roszczeniach nierealnych Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
22.05.2011.

ImageW ubiegłym tygodniu (19.05.2011r) na portalu Cire.pl przytoczono wywiad, jakiego udzielił Prezes PGE Tomasz Zadroga radiu PIN. Pozwolę sobie zacytować go w całości, bo jest i krótki i dość charakterystyczny w swoim  wydźwięku cyt:

"Prowadzący audycję „Gość Radia PIN” Cezary Szymanek zapytał prezesa Zadrogę, czy wobec dobrych wyników osiągniętych przez PGE w pierwszym kwartale związkowcy upomnieli się o podwyżkę.

Prezes przyznał, że związkowcy przedstawili swoje oczekiwania jeszcze przed opublikowaniem raportu. Jak wyjaśnił, strona związkowa oczekuje co najmniej 10 –procentowych podwyżek, ale stanowisko zarządu w tej sprawie jest twarde. W ocenie prezesa PGE nie można wykorzystywać krótkoterminowej sytuacji poprawy wyników będącej efektem między innymi konsolidacji i oszczędności kosztów, bo od 2013 roku zaczną się trudne czasy dla elektroenergetyki i trzeba się do tego przygotować. W tej sytuacji w ocenie Tomasz Zadrogi trzeba raczej myśleć nie o podwyżkach, a o „odchudzaniu organizacji”

Jednocześnie prezes PGE podkreślił, że roszczenia wzrostu wynagrodzeń na poziomie kilkunastu procent w skali całej grupy są absolutnie nie do zaakceptowania. Dodał również, że rozmowy ze stroną związkową nie mogą dotyczyć nierealnych roszczeń, a powinny się raczej koncentrować na tematach związanych z jakością pracy i miejscami pracy w perspektywie najbliższych kilkunastu lat.”

 

Jak widać po kilkuset - procentowych podwyżkach wynagrodzeń Prezesów PGE są oni bardziej roszczeniowi od związków zawodowych. Różnica polega na tym, że walczą w odróżnieniu od związków zawodowych  jedynie o własny interes.

Dziękując za poradę, czym powinny zająć się związki zawodowe podsuwamy pod uwagę Pana Prezesa myśl, że działania Zarządu PGE "powinny się raczej koncentrować" na inwestycjach i rozwijaniu organizacji miast na jej odchudzaniu. Jak widać po będącej w rozruchu inwestycji w Bełchatowie (rozpoczętej jeszcze przed konsolidacją)  inwestycje mądrze  absorbują posiadany kapitał ludzki (a mówimy o wysokiej klasy specjalistach).  

Sprzedaż cennych aktywów (Polkomtel) powinna pójść na inwestycje – m.in. w Energetyce Odnawialnej S.A. – ( nie musiałby Pan wtedy sprzedawać części  tej spółki na giełdzie i pozbawiać się części zysków w przyszłości).

Jeśli tak znaczna część zysków może wyjść poza spółkę to znaczy, że jest sporo miejsca na dyskusję o podwyżkach.

Zmieniony ( 23.05.2011. )
 
Elektrownia Bełchatów - dywidenda za 2009r trochę bliżej Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
29.04.2011.

ImageWedług niepotwierdzonych informacji w dniu dzisiejszym zapadł korzystny dla mniejszościowych akcjonariuszy wyrok w sprawie dnia dywidendy.

Z pewnością nastąpi odwołanie od tego wyroku do wyższej instancji, jednak po obecnym wyroku wypłata dywidendy za 2009r dla akcjonariuszy ( w tym akcjonariuszy-pracowników), którzy posiadali akcje w dniu WZA jest jakby bliżej. 

Zmieniony ( 29.04.2011. )
 
Dywidenda, czyli kij w mrowisko.. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
27.04.2011.

ImageJeszcze niedawno dzwoniący do biura Związku mieli dwa pytania: kiedy będą podwyżki i czy podpisywać umowę z Secus Asset Management S.A.,  czy nie?

Ilość telefonów,  po piśmie naszych przedstawicieli w Radzie Nadzorczej gwałtownie wzrosła.

Minęło trochę czasu, wszyscy ochłonęli, pora więc dobra, aby na spokojnie odnieść się do problemu.

Pismo podpisane przez Pana Janusza Rozwaga i Pana Romana Olszowca sugerujące, iż podpisywanie umów z ww. firmą nie ma sensu, gdyż  w przypadku wygranej wszyscy akcjonariusze posiadający akcje w dniu WZA będą beneficjentami wyroku, jest o tyleż prawdziwe ,co przewrotne.

Prawdziwe, bo faktycznie tak może być ( w przypadku korzystnego dla mniejszościowego akcjonariusza prawomocnego wyroku sądowego) przewrotne , ponieważ całkowicie pomija kwestię, dlaczego taki wyrok mógłby zapaść ( w przypadku Elektrowni Opole, Kopalni i  Elektrowni Turów, oraz ZEDO  już zapadł).

Czy obaj panowie podpisujący owo pismo posiadali zarówno wiedzę jak i możliwości ,aby bić się w sądzie o sprawę mniejszościowych akcjonariuszy, tego nie wiem, ale wiem, że tego nie zrobili.

Zrobili to inni, którzy ponosząc koszty (na  kancelarie, dojazdy, analizy prawne, czas poświęcony sprawie), będą  występować w sądzie dochodząc swoich praw.

Oczywiście będąc związkowcem niejednokrotnie pisałem o metodzie na tzw. sępa – inni niech polują, ja nie ryzykując „zasępię”  Po co płacić, ryzykować, jak i tak skorzystam z tego co inni osiągną?

Część akcjonariuszy-pracowników podpisała te ww. umowy, część nie.

I nie podejmę się tu oceny, czy lepiej zrobili jedni czy drudzy. Chodzi mi o  postawę wobec problemu – gdyby wszyscy poszli proponowanym tokiem myślenia (po co płacić …) nie byłoby problemu, bo nie byłoby sprawy w sądzie!

Myślę , że ci koledzy, związkowcy, z którymi ponosimy koszty związane z procesem ,wykazali nie tylko zdecydowanie, ale i pokazali ,że można! Można walczyć o swoje, nie tylko stać z boku i zabiegać o tani populizm!

Oczywiście podniosą się głosy , że atakujemy swoich. Wyjaśniam, my ich nie atakujemy, ale pokazujemy tylko inne sposoby podchodzenia do życia.

Panowie Wybrańcy w oddziałach Spółki PGE GiEK S.A., w której jesteście naszymi przedstawicielami ,nie ma dialogu społecznego, istnieją za to spory zbiorowe i niezrealizowane porozumienia! Apelujemy o podjęcie zdecydowanych kroków wspierających pracowników i ich przedstawicieli w celu rozwiązania nabrzmiałych problemów!

Niedawno w spółce wartej setki milionów wymieniono prezesa. Czy sprawa ta was interesuje?

Czy konkurs na nowego prezesa był przejrzysty i transparentny? Rozumiem , że chodziło o wyłonienie odpowiedniej kandydatury pod kątem jakości zarządzania?

Oczywiście nam związkowcom nic do obsadzania stanowisk Prezesów, to oczywiście domena Rad Nadzorczych.  Nasze pytania podyktowane są troską o przyszłość Spółki zatrudniającej setki , a za chwilę (po konsolidacji) tysiące osób. Jest to olbrzymi majątek , który winien być odpowiednio zarządzany, także w interesie zatrudnionych tam pracowników.

Rozumiem, że Rada Nadzorcza PGE GIEK S.A.  traktuje spółłki Non Core z należytą uwagą, interesując się majątkiem, za który odpowiada…(Art. 382. § 1. Rada nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności.)

 

Zmieniony ( 28.04.2011. )
 
Zmiana Prezesa w Elbest Sp. z o.o. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
19.04.2011.

W dniu dzisiejszym Rada Nadzorcza Elbest Sp. z o.o.  odwołała Waldemara Płomińskiego z funkcji Prezesa. Równocześnie na stanowisko to powołując Kamilę Leś-Kałuża.

Nie wiemy, co spowodowało utratę zaufania do byłego już Prezesa, który co warte podkreślenia, zostawia następczyni firmę w kwitnącym stanie. 

Przypomnijmy skład Rady Nadzorczej:
Jacek Kaczorowski – Przewodniczący

Roman Forma – Wiceprzewodniczący
Maria Motylska – Członek
Paweł Jaworski – Członek

i dotychczasową funkcję nowego Prezesa:

Kamila Leś-Kałuża −  Prezes Zarządu Bestur Sp. z o.o.

Zmieniony ( 20.04.2011. )
 
Cisza przed burzą Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
13.04.2011.

ImagePozornie nic się nie dzieje.

Przyszła wiosna. Wszystko rośnie- szczególnie ceny. Jak podał GUS inflacja sięga już prawie 4,5%.

Rosną ceny żywności, energii, usług, transportu.

Rośnie również napięcie związane z brakiem podwyżek płac I choć w sprawie podwyżek wynagrodzeń negocjacje z pracodawcami prowadzimy już od grudnia, efekt tych negocjacji jak na razie przedstawia się mizernie. Spory zbiorowe to jedyny wymierny efekt tych negocjacji. Ale bądźmy optymistami.

Być może w tym miejscu właściwym byłoby podziękować Zarządowi PGE S.A. za udaną konsolidację Związków Zawodowych w grupie.

Coroczne konflikty, brak dialogu, niedotrzymywanie zobowiązań (np. non core) wszystkie te elementy zdecydowanie przyczyniają się do lepszej współpracy strony społecznej.

Pogratulować należy również zarządzającym PGE zdolności przewidywania. Jako jedni z niewielu przewidzieli skokowy wzrost inflacji

Kilkuset  % podniesienie wynagrodzeń Zarządu z naddatkiem  zabezpiecza ich przed drożyzną – nawet mercedesów . Liczymy teraz na podwyżki dla pracowników .

Po dzisiejszym spotkaniu negocjacyjnym z Dyrektorem Elektrowni Bełchatów, z powodu braku postępów w negocjacjach, strony do końca miesiąca postarają się (zgodnie z Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych) wybrać mediatora.

Podobna sytuacja jeśli chodzi o spory zbiorowe ma miejsce w innych oddziałach PGE GiE S.A.

U podstaw tych sporów moim zdaniem leżą jednak decyzje zapadające na posiedzeniach zarządu PGE S.A....

Zmieniony ( 14.04.2011. )
 
GiEK S.A. rośnie jak na drożdżach... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
10.04.2011.
ImageRada Nadzorcza PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. w dniu wczorajszym, tj. 7.04.2011 r.   powołała Wiceprezesa Zarządu – Pana Pawła Skowrońskiego. Wiceprezes Zarządu Paweł Skowroński będzie realizował zakres obowiązków właściwy dla Wiceprezesa Zarządu ds. Rozwoju.

 Uwzględniając powyższą zmianę skład Zarządu  PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. przedstawia się następująco:

- Jacek Kaczorowski             – Prezes Zarządu,

- Roman Forma                       – Wiceprezes Zarządu,

- Waldemar Szulc                   – Wiceprezes Zarządu,

- Paweł Skowroński              – Wiceprezes Zarządu,

- Krzysztof Domagała            – Członek Zarządu.

Paweł Skowroński pełni równocześnie funkcję Wiceprezesa Zarządu ds. Operacyjnych w PGE S.A.

Zmieniony ( 10.04.2011. )
 
Umowy Gwarancyjne czyli ile jest warte Uzgodnienie z PGE? Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
01.04.2011.

ImageJak informowaliśmy, 28 marca miały być podpisane Umowy Gwarancyjne dla Pracowników konsolidowanych spółek Betrans, Elbest i  MegaMed.

Po długich negocjacjach 21.03.2011r umowy zostały parafowane przez strony.

W całym procesie negocjacji brali udział przedstawiciele PGE S.A., właściciela (PGE GiE S.A.), konsolidatorów (Elbest, Betrans, MegaMed) oraz związki zawodowe.

Wydawać by się mogło, że nic nie stoi na przeszkodzie do podpisania ww. Umów. Niestety, do podpisania nie doszło - przeszkodziło „pismo z Warszawy”. Nie wiem jak to ocenić, ale pod pismem ponoć podpisani są Ci sami Panowie ze struktur non core , którzy brali udział w całym procesie negocjacyjnym!

To się nazywa dialog społeczny!  PGE (struktury non core) wysyłają  swoich przedstawicieli do negocjacji - dochodzi do uzgodnienia i parafowania Umów, po czym te same osoby wycofują się z uzgodnień i proponują renegocjacje!  Ktoś powie KPINY!  Ale nie będzie miał racji - to po prostu PGE.

Procesy sądowe o dywidendy, procesy sądowe o źle przeprowadzoną konsolidację (groźba wykreślenia spółki córki w KRS,  a co za tym idzie powrót do stanu sprzed konsolidacji,z jednym zastrzeżeniem, co z w takim wypadku z koncesjami na produkcję i handel energią?) Możnaby zażartować, że to prawie  Spécialité de la Maison. Tyle, że żart powinien być wesoły, a tu na śmiech się nie zanosi.

28 lipca 2010 uzgodniono, że dojdzie do zawarcia przez „Zarządy spółek konsolidujących, spółek konsolidowanych i Stronę Społeczną, na etapie wykonawczym Projektu Non-Core,(1) stosownych porozumień gwarantujących zachowanie dotychczas posiadanych uprawnień pracowniczych przez pracowników objętych procesem konsolidacji zatrudnionych w spółkach i aktywach będących przedmiotem konsolidacji. .... Spółka Konsolidująca i PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. zagwarantują, iż na mocy ww. porozumień utrzymane zostaną, zarówno w zakresie przedmiotowym jak i podmiotowym, dotychczasowe uprawnienia pracownicze posiadane przez pracowników spółek / aktywów będących przedmiotem konsolidacji, m.in. poprzez utworzenie oddziałów o statusie samodzielnego pracodawcy, zgodnie z art. 3 KP, posiadających uprawnienia w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz prawa ubezpieczeń społecznych”

W marcu 2011r stanowisko (struktur nan core?) PGE w sprawie non core zmieniło się diametralnie cyt:

„Szczególny niepokój budzi fakt niezabezpieczenia interesów szeroko rozumianej strony pracodawcy w przypadku konieczności postawienia Spółki Konsolidującej w stan upadłości jak i przypadku rezygnacji przez spółkę dominującą z kontynuowania współpracy i zakupu świadczonych dotychczas usług. Brak regulacji pozwalających w przypadku ogłoszenia upadłości na odstąpienie przez stronę pracodawcy od udzielonych w treści Porozumienia gwarancji, jak również brak zabezpieczenia kontynuacji współpracy ze spółkami dominującymi, które stanowią znaczące źródło przychodów Spółek Konsolidujących, w perspektywie obowiązywania gwarancji zatrudnienia powodują, iż w ocenie Zarządów przedłożone dokumenty nie mogą zostać zaakceptowane.

Jednocześnie w przypadku uregulowania ww. kwestii w treści Porozumień - Umów Gwarancyjnych, nie widzimy uzasadnienia, aby zawarcie wynegocjowanych Umów nastąpiło w gronie szerszym niż strona pracodawcy tj. Spółka Konsolidująca i strona społeczna reprezentująca pracowników konsolidowanych podmiotów. Dlatego też, zwracamy się z uprzejmą prośbą o poinformowanie partnera społecznego o zaistniałej sytuacji oraz podjęcie stosownych działań w celu wznowienia procesu negocjacyjnego”

W związku z takim podejściem do zawartych wcześniej uzgodnień można spodziewać się zdecydowanej reakcji ze strony Zwiazków Zawodowych i szerokiego poparcia pracowników dla  podejmowanych przez nie działań.

Jeśli dziś nie dotrzymuje się zapisów dotyczących non core, czego można spodziewać się jutro? 

 (1) - Non core - tu rozumiane jako działalnośc gospodarcza nie podstawowa tj. nie służąca wytwarzaniu energii np. w spółkach Elbest, MegaMed, Betrans

Zmieniony ( 12.04.2011. )
 
Kilkaset % dla Prezesów - ile dla Pracowników? Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej nalepa   
31.03.2011.
ImageW dniu 07-03-2011 r Związki Zawodowe działające w Elektrowni Bełchatów wystosowały pismo do Dyrektora Oddziału jako Pracodawcy z żądaniem przyrostu płac w 2011r. nie mniejszym niż w 2010 z zastrzeżeniem , że jeśli żądanie nie będzie zrealizowane w ciągu 3 dni to należy to wystąpienie traktować jako wejście w spór zbiorowy w związku z naruszeniem postanowień ZUZP PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów (załącznik nr 20 &3 pkt.1).
Dnia 09-03-2011 Dyrektor Oddziału przekazał Związkom Zawodowym informację, że jest możliwy wzrost płac o 3.8% z dniem 01-07-11r.
W związku z takim rozwojem sytuacji Związki Zawodowe Działające w Elektrowni Bełchatów powołały Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy, który na posiedzeniu w dniu 15-03-2011 roku ukonstytuował się w następującym składzie.
Na przewodniczącego Komitetu został wybrany –  Kol. Andrzej Piłat
Funkcje zastępców przewodniczącego powierzono kolegom:
  1. Adamowi Klimaszykowi
  2. Andrzejowi  Nalepie
  3. Kazimierzowi Siudemu
  4. Pawłowi Wiśniewskiemu
  5. Szczepana Króliczaka

Na sekretarza MKP-S wybrano kol. Szczepana Króliczaka. Do kontaktów z mediami wyznaczono  kol. Andrzeja Nalepę.
Spotkanie negocjacyjne z Pracodawcą na 25-03-2011 r. nie wniosło niczego nowego do negocjacji.
Informujemy również, że w spór zborowy z pracodawcą na tle płacowym weszły Związki Zawodowe w Elektrowni Opole. Wedle posiadanych informacji w przyszłym tygodniu  w sporze zbiorowym znajdą sie pradopodobnie koledzy z Elektrowni Turów. Trwają uzgodnienia pomiędzy Związkami Zawodowymi w sprawie dalszych działań . Przypomnijmy, że PGE jest największym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce.

Zmieniony ( 31.03.2011. )
 
Nie tylko dzięki Związkom rosną płace w PGE Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
22.03.2011.
ImageNagonka na związki zawodowe trwa. Nie ma wręcz dnia, aby nie pojawiły się artykuły podkreślające, że związki są złe. A to za dużo jest związkowców „na etatach”, a to podkreśla się, ileż to ci etatowi związkowcy zarabiają. Raz podkreśla się roszczeniowość, innym razem  układowość i zapominanie o ideach związkowych. Jaki by nie był powód zarzutów, prowadzić ma do jednego wniosku – związki to zło i gdyby ich nie było, gospodarka ruszyłaby z kopyta a pracownikom wreszcie żyłoby się dostatnio i spokojnie.
 
Tyle media, drugi stały element tej krytyki to osoby korzystające ze wszelkich zdobyczy związkowych a pozostające poza związkami. Ryzyko zerowe, składek nie płacą, ale gęba pełna krytyki!

Pewnie , że nie zawsze wszystko się uda, czasem trzeba przełknąć gorycz porażki, ważne aby sukcesów było zdecydowanie więcej.
Ale rzecz znamienna, nader często krytyka związków przez media jest jakby na zamówienie. Charakterystyczne, że nagonka zaczyna się wiosną, wycisza jesienią i jakoś tak dziwnie się składa, że jej początek zbiega się z rozpoczęciem negocjacji płacowych, przycicha zaraz po ostatnich podpisanych porozumieniach.
Zbieżność niezrozumiała i dziwna …

Często słyszymy, że w firmach, gdzie działają związki płace są za wysokie w stosunku do tych, które mogliby płacić pracodawcy, gdyby mogli od ręki zwalniać i zatrudniać na jak to jest określane „warunkach rynkowych”, do tego często dochodzi „bagaż” dodatkowych świadczeń, bez których zysk firm mógłby być jeszcze wyższy.
I tu retoryczne pytanie do  pracowników, czy związki są potrzebne czy nie?
Porównajmy zarobki w dużych firmach i mniejszych, gdzie nie ma związków: gdzie są wyższe?
Przy permanentnym bezrobociu i rynku pracodawcy, jeśli nie związki, to co wymusi wzrost płac?

Wstąpiliśmy do Unii Europejskiej z nadzieją na podniesienie poziomu życia, szybki skok cywilizacyjny. Czy poziom życia podnosi się tak, jak oczekiwaliśmy?
Niektórym wybrańcom poprawia się nawet dość szybko…a do tego bez udziału Związków Zawodowych.

Poniżej zestawienie zarobków Zarządu PGE z roku 2009 i 2010

Image 

Kliknij aby powiększyć

Image

Kliknij aby powiększyć

 

Tylko przyklasnąć, bo jeśli Zarządowi kilkaset %  urosły wynagrodzenia, to te skromne  naście % dla pozostałych Pracowników, którzy również wypracowują te zyski nikogo nie będzie szokowało…

Zmieniony ( 26.03.2011. )
 
Są umowy w "non core" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
21.03.2011.

ImageImageImageW dniu dzisiejszym parafowano umowy gwarancyjne dla spółek Betrans, Elbest i MegaMed. Na przyszły poniedziałek, po prawie półrocznych negocjacjach, planowane jest podpisanie tychże Umów.

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 121 - 140 z 321