ZZPRC Elektrowni Bełchatów

Strona główna arrow W PGE i PGE GiEK
17 Czerwca 2024
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Adolf, Adolfa,
Adolfina, Alf,
Agnieszka,
Drogomysł,
Franciszek, Laura,
Marcjan, Radomił,
Rainer, Wolmar
Do końca roku zostało 198 dni.
Menu witryny
Strona główna
W Związku
W Elektrowni
W PGE i PGE GiEK
W Energetyce
Przegląd prasy
Płace
Kącik prawny
Władze Związku
Zasiłki statutowe
Prawo
O Nas
Przydatne linki
Nasze Galerie
Na wesoło
PZU Bolero
Administrator
W PGE i PGE GiEK

JAK TO DZIAŁA Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
26.02.2019.

Odbieramy liczne  sygnały od załogi dotyczące pojawiających się w elektrowni nowych pracowników pomimo braku oficjalnych naborów.

Proszę Państwa, w PGE S.A. od kilku już lat funkcjonuje Kodeks etyki oraz struktura Compliance powołana m.in. do nadzorowania jego przestrzegania. Swego czasu przetestowaliśmy jej działanie zgłaszając podejrzenie zatrudniania pracowników z pominięciem obowiązujących w spółce procedur.

Okazało się , że po zgłoszeniu „Wa-wa” „zasięga języka” u swojego przedstawiciela zatrudnionego przez pracodawcę, u którego wydawało się, że dostrzegliśmy problem. Tenże pracownik (zależny jak rozumiem od pracodawcy na temat którego miałby się wypowiedzieć) udziela informacji o zgłoszonym problemie. Po takiej informacji „Wa-wa” ze spokojem już nie dostrzega problemu. (lub dostrzega ;). Ponieważ tenże przedstawiciel Compliance pracuje w Oddziale Elektrownia Bełchatów cały czas należy przypuszczać , że wszelkie zatrudnienia odbywają się z zachowaniem przewidzianych zasad i procedur.

Należy domniemywać wobec tego ,że zatrudniani byli prezesi, wiceprezesi odwołani w spółkach nadzorowanych oraz pozostali zatrudniani z pominięciem oficjalnego naboru to osoby szczególnie potrzebne w naszej elektrowni i ich kompetencje z cała pewnością są należycie wykorzystywane. Wszelkie wobec tego przypuszczenia , że są to osoby przyjmowane po znajomości oraz że jest to prywatny folwark kilku osób traktujemy jako niemożliwe wobec tego co powyżej napisałem.

 


Zmieniony ( 26.02.2019. )
 
Najpierw pilnujmy swoich... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
06.02.2019.

Bardzo mi się podobały słowa wypowiedziane przez szefa partii rządzącej cyt. ”Musimy pilnować najpierw swoich” wypowiedziane na kongresie 1 lipca 2017. Niestety mądrość zawarta w tych słowach powinna być wyłuszczona nieco dokładniej . Odnieść można wrażenie , że na niższych szczeblach zrozumiano ją jakby przewrotnie…i owo  dbanie o swoich zyskało wymiar wręcz  dosłowny a przez to humorystyczny . Mam spore poczucie humoru ale żeby kpić z Prezesa...no nie wiem.

Zarząd ZZPRC ELEKTROWNI BEŁCHATÓW zwrócił się do Dyrektora elektrowni o informacje n/t etatyzacji.

Poniżej zamieszczamy linki do tych pism.

Zmieniony ( 06.02.2019. )
 
Propozycja prawie świąteczna... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
26.11.2018.
Witam po długiej przerwie spowodowanej sprawami zdrowotnymi.
Ledwie wróciłem i „od ręki” mamy propozycję naruszenia stałego elementu wynagrodzenia - premii miesięcznej. Pan dyrektor zaproponował obniżenie wynagrodzeń w listopadzie/grudniu ponieważ nie zgadza mu się bilans roczny funduszu płac.
Obawiamy się , że to tylko przygrywka do tego aby zrobić ruchomą premię z elementu, który był przez kilkadziesiąt lat na poziomie nie niższym niż 15 %. Przedstawiciele związków zawodowych obecnych na sali wyrazili zdecydowany sprzeciw takim próbom. Nie rozumiem dlaczego potrzebne jest znowu zamieszanie i niepokój ?
Zmieniony ( 28.11.2018. )
 
Gdzie są pieniądze na uzgodnione podwyżki? cd Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
09.07.2018.

W piątek odbyło się kolejne spotkanie Związków Zawodowych z Dyrekcją Elektrowni Bełchatów. Pan Dyrektor nadal nie udostępnił dokumentów, o które wystąpiła strona społeczna. Jest to o tyle dziwne , że Dyrektor przywołuje dane dotyczące zaangażowania funduszu płac skutkami przeniesionymi  (wysokość podawaną przez dyrekcją kwestionujemy , ale wątpliwości budzi też sposób liczenia).

Wygląda na to,że odpowiedź Pana Dyrektora „a na co wam to?” zamiast dokumentów, niestety nie wystarczy.

Przypuszczam również , że taka forma przekazywania Związkom Zawodowym dokumentów, o jakie występują w trybie Ustawy o związkach zawodowych, nie jest zgodna z Art.28.tej Ustawy. Cyt:

„Pracodawca  jest  obowiązany  udzielić  na  żądanie  związku zawodowego informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji dotyczących warunków pracy i zasad wynagradzania.” .Nie dziwi to o tyle, że tym razem zabrakło na spotkaniu prawników PGE GiEK…

Wysokość wzrostu płac nadal dalece odbiega od naszych propozycji. Podkreślam - mieszczą się one w zakresie porozumienia. Póki co związki zawodowe prezentują wobec Dyrekcji wspólną linię.
Zmieniony ( 09.07.2018. )
 
Gdzie są pieniądze na uzgodnione podwyżki? Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
02.07.2018.

W związku z brakiem realizacji Umowy z zarządem PGE i GiEK S.A  w  dniu dzisiejszym Związki Zawodowe zwróciły się do Dyrektora Elektrowni o wyjaśnienie, co według niego kryje się pod sformułowaniem  „skutki przeniesione” z roku 2017 do funduszu na 2018r. oraz szczegółowe rozliczenie tych środków. Dyrektor pokazuje jakieś wygórowane wysokości wypłacenia w 2018 r. środków dla pracowników z tytułów tylko jak widać jemu znanych.  Łamie również poprzez jednostronną interpretacją zawarte w maju Porozumienie płacowe. Jest to w naszym przekonaniu narracja narzucona przez Zarząd PGE GiEK S.A.

Próba  wspólnej interpretacji jak na razie była niemożliwa, bo wygodniejsza i oszczędniejsza jest jednostronna interpretacja Dyrektora przy wsparciu Prezesa Zawady.

Nasze próby spotkania się natrafiają jak na razie na uniki ze strony Prezesa PGE GiEK. Miał być dialog, jest symulacja dialogu.

Liczymy na reakcję ze strony Prezesa PGE Pana Baranowskiego, którego podpis również widnieje pod ww. Porozumieniem. Jego prawa ręka w prowadzeniu dialogu społecznego, Pani Czarnecka wydaje się być przychylna rozwiązaniu konfliktu w jego początkowej fazie, ale jak na razie lokalnie zdaje się on nabrzmiewać.

Minął termin zawarcia porozumienia na szczeblu Oddziału.Czujemy się oszukani. Ktoś tu leci w gumy jak mówi jeden z członków Zarządu ZZPRC i skłonny jestem przyznać mu rację. Może czas spallić te gumy przed budynkiem GiEK?

Zmieniony ( 09.07.2018. )
 
Pieniądze na podwyżki wyparowały? Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
28.06.2018.

Tak przynajmniej wynika z obecnego poziomu propozycji dyrektora. Porozumienie jest,  podwyżek – nie ma. Proponowane 120 zł wzrostu stawek zasadniczych to wielkość dalece odbiegająca od treści porozumienia. Dyrekcja twierdzi, że pieniądze już do pracowników poszły i to w kwocie równej tej zaproponowanej.

Zaufanie buduje się długo, traci szybko.  Nie o takim poziomie wzrostu rozmawialiśmy w Warszawie. Ponieważ porozumienie jest dość proste w swojej treści, jedyne  co nasuwa się na myśl to zła wola i premedytacja. Konsekwencją takiego podejrzenia byłaby myśl, że Zarząd PGE  GiEK wiedział jakimi środkami jeszcze dysponuje i nas najzwyczajniej w świecie oszukał.

Do końca miesiąca pozostało jeszcze kilka dni, wierzę więc ,że jeszcze uda się znaleźć konsensus. Na dziś porozumienie jest dla nas nie do podpisania, bo czujemy się oszukani. A jak mówił jeden z Prezesów PGE GiEK cyt: „Cygan przez wieś idzie raz”  (nie mylić z Romami, na których nic złego powiedzieć nie mam podstaw). Dziś mamy dopiero 28 czerwca a jak pokazał wczoraj Polski Rząd, czasem trzeba się cofnąć , żeby pójść dalej…

Nie oczekujemy więcej niż to  wynika z porozumienia , ale jednostronna interpretacja to już wyraz złej woli , a wypaczanie Porozumienia tą interpretacją naraża na szwank wiarygodność strony  dialogu społecznego. Jest to dla nas sytuacja niezrozumiała i nie do przyjęcia.

Zmieniony ( 29.06.2018. )
 
Szansa na dialog ciągle jest. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
18.06.2018.

Nadal brak realizacji porozumienia płacowego w Elektrowni Bełchatów. Podpisując w Warszawie porozumienie z Zarządem PGE S.A. strony jednakowo rozumiały ideę, jaka temu przyświecała. W ogólnokrajowych mediach ogłoszono sukces i zamiast oczekiwanej realizacji porozumienia mamy rozczarowanie. Pojawiło się jakieś niespotykanie duże, w porównaniu do poprzednich lat, wykorzystanie funduszu płac i zamiast sukcesu mamy zgrzyt. Dialog społeczny to nie tylko hasło w mediach, ale przede wszystkim znajdowanie rozwiązań oraz wspólnego języka w interesie obu stron,  pracowników i firmy.

Nie wiem czy przyjęto zbyt wielu wysokopłatnych pracowników, czy asekuracyjnie przeznaczono zbyt wiele środków na nadgodziny dla pracowników pracujących na budowach w Opolu i Turowie, ale w porozumieniu nie ma mowy o jakimś zaangażowaniu środków.. Jeśli dodamy, że strony miały interpretować je wspólnie a tak nie jest .to wyraźnie widać , że mamy problem.

Oczekujemy zmiany podejścia i powrotu optymistycznego ducha rozmów, jaki odczuliśmy w Warszawie.

Możemy oczywiście kontaktować się z Prezesem  Zawadą, czy Dyrektorem HR Panem Szydłowskim,  kontaktować się przez prawników Spółki (jak odbywa się to obecnie) , ale te uniki nie poprawiają relacji i dialogu społecznego a wręcz przeciwnie. Jeśli celem był tylko krótkookresowy sukces  medialny to przełkniemy tę gorzką pigułkę. Apeluję o dłuższą perspektywę myślenia, np. z horyzontem jesieni roku 2018, 2019, 2020…

Zmieniony ( 18.06.2018. )
 
500+ dla pracowników? cd. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
17.03.2018.

Wszystkie Związki Zawodowe działające u Pracodawcy PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów przedłożyły Dyrekcji wspólne stanowisko w kwestii wzrostu wynagrodzeń w 2018r.

         Związki Zawodowe  oczekują w 2018r wzrostu średniej płacy u Pracodawcy na poziomie co najmniej 500zł na pracownika, poprzez odpowiedni wzrost płacy zasadniczej.

Olbrzymie zyski PGE S.A., uzyskane dzięki ciężkiej pracy Pracowników pozwalają na taki wzrost .

Oczekiwane podniesienie wynagrodzeń zmniejszyłoby różnicę jaka istnieje w Polsce pomiędzy wydajnością pracy a płacami. (wg. Eurostatu)

Dynamika wzrostu płac, z jaką mamy obecnie do czynienia na rynku, jest dodatkowym czynnikiem wzmagającym te oczekiwania.W odpowiedzi na pismo Związków Zawodowych Pracodawca przywołał obowiązujący w ZUZP zapis dotyczący wzrostu płac ( tzw. mechanizm ebidta).  Regulacja ta została wprowadzona pod presją pracowników oczekujących przedłużenia indywidualnych gwarancji zatrudnienia. I tak, w zamian za gwarancje do końca 2017r wprowadzono hamulec wzrostu wynagrodzeń na okres … bezterminowy.(kliknij aby przeczytać odpowiedź dyrekcji)

Kilka lat funkcjonowania "mechanizmu ebidty" w pełni pokazało jego destrukcyjny charakter. 

Mechanizm pozwala na zaledwie 0,005 (pół procentowy) wzrost średnich wynagrodzeń i to tylko w przypadku, gdy rok do roku rośnie ebidta. Zapis ten wymaga natychmiastowej zmiany!

Niedostrzeganie tego problemu przez władze PGE będzie zarzewiem dużego konfliktu w największej spółce energetycznej w kraju.

Pomimo olbrzymich zysków PGE obecnie jest hamulcowym w zakresie wzrostu średniej płacy  w Polsce co stoi w sprzeczności z deklarowanymi oczekiwaniami  polskiego Rządu

Zmieniony ( 17.03.2018. )
 
Nie ma jak CUW :) Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
12.12.2017.

Projekt konsolidacji służb informatycznych w PGE S.A. realizowany w spółce PGE Systemy zaczyna dawać efekty – nie wiemy, czy zgodnie z planem, ale zawsze…

Zgodnie z procedurą zgłaszamy usterkę pod nr w PGE Systemy.

"Treść Zgłoszenia:

seria 491-7927
konica minolta c3350
lokalizacja: ELB XX, pokój XX
Użytkownik zgłasza uszkodzenie drukarki, Brak możliwości xerowania.
Prośba o dostarczenie innego urządzenia do xero na czas naprawy drukarki."

Dodatkowo zgłosiliśmy prośbę o wgranie softu, aby z PDF-a nie drukowały się „krzaczki” zamiast tekstu (nie było z tym problemów, ale administrator musiał chyba coś "poprawić").

Poniżej zamieszczamy odpowiedź od ServiceDesk w sprawie realizacji zgłoszenia:

"Prace nad Pani/Pana Zgłoszeniem XXXXX zostały zakończone.

Aktualna polityka napraw prowadzona przez kierownictwo nie pozwala na naprawę starszych drukarek na terenie ELB: brak serwisantów i narzędzi oraz całkowicie zablokowana możliwość zakupu części wymiennych. Jedyną ścieżką naprawy starych drukarek jest wysyłka do serwisu zewnętrznego w Koninie - pytania o możliwość takiej naprawy należy kierować do pracownika ELB - dział TMA.

Dodatkowo LWI PGE Systemów nie dysponuje obecnie ani jedną drukarką zastępczą."

Można?, można. Usterka usunięta. Pogratulować. Podejrzewam, ze podobny wynik dadzą, jeśliby doszły do skutku, konsolidacje innych sektorów działalności!

Usterkę zgłosiliśmy ponownie, drukarka nie przyjęła tego do wiadomości i dalej nie kseruje ani nie drukuje PDF-ów...

Zmieniony ( 13.12.2017. )
 
Wydzielaniu bez uzgodnień związki zawodowe mówią NIE! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
03.11.2017.

W PGE  trwają prace nad koncepcjami , które doprowadzić mogą do wyłączania części struktur z obszaru dzisiejszej działalności pracodawców. W związku z tym na ostatnim posiedzeniu PZZ „Miedza” poinformowaliśmy Zarząd PGE GiEK S.A. o stanie prawnym w tym zakresie.

Otóż w Elektrowni Bełchatów mamy stan po referendum strajkowym w związku ze sporem wszczętym o nieprzestrzeganie podpisanych Umów i Porozumień. W przypadku prób wydzielania części przedsiębiorstwa pracodawcy bez uzgodnienia tego ze związkami zawodowymi może być podjęty strajk.

Porozumienie podpisane w dniu 10 grudnia 2013 roku w Rogowcu kończące ówczesny spór zbiorowy jest konkretne w tym zakresie, cyt:

„§9

Pracodawca i Spółka zobowiązują się uzgadniać ze Związkiem Zawodowym wszelkie działania mające za przedmiot wydzielenie części przedsiębiorstwa Pracodawcy, w szczególności Służb Remontowych. Pracodawca i Spółka, w przypadku braku uzgodnień ze Stroną Związkową, zobowiązują się nie dokonywać żadnych czynności prawnych w wyżej wymienionym zakresie.

§10

Strony zgodnie oświadczają, że podpisanie niniejszego Porozumienia skutkuje zakończeniem wszystkich istniejących na dzień podpisania niniejszego Porozumienia sporów zbiorowych z Pracodawcą.

§12

Pkt 9. Niniejsze Porozumienie jest źródłem prawa pracy w rozumieniu art. 9 Kodeksu pracy. Implementacja postanowień Porozumienia do wewnętrznych aktów prawa pracy nie skutkuje utratą jego charakteru jako samoistnego źródła prawa pracy.”

Prezes Zawada podszedł do sprawy poważnie deklarując, że w przypadku zamiaru działań , po okresie analiz , podjęte będą ze związkami konieczne rozmowy w tym zakresie. Zupełnie inaczej zachował się Dyrektor Elektrowni podważając istniejące zapisy, jakby konieczność uzgadniania była mu nie na rękę. Powstaje oczywiście pytanie, czy dyrektor będąc stroną zacytowanego powyżej dokumentu zamierza go przestrzegać, czy też planuje wojenną ścieżkę w tym zakresie a deklaracja , że pracownicy są największą wartością jest dla niego tylko czczą gadaniną?

Dodam, że porozumieniem tym wprowadzony był równocześnie niekorzystny dla pracowników mechanizm wzrostu wynagrodzeń. Oddanie części uprawnień było więc obustronne.
Daje się przy tym zauważyć, że pracodawca jest w swoim twierdzeniu niespójny z wcześniejszym postępowaniem.
 
Przypomnę , że 30.06.2014 roku zawarł w oparciu o ww. Dokument Umowę transferową przy przekazywaniu pracowników służb obszarów zakupów Oddziału Elektrownia Bełchatów do PGE GiEK S.A. 
 Zacytujmy §7 pkt1 z tejże Umowy:
„Mając na uwadze fakt, iż w toku rokowań i mediacji Pracodawca dotychczasowy i Spółka zwrócili się o zgodę na czynności przewidziane w §9 Porozumienia z dnia 10 grudnia 2013r., Strony dopuszczają transfer Pracowników w ramach obszarów zakupów i skarbu będący konsekwencją zakończenia procesu konsolidacji organizacyjno - prawnej Spółki, przy zachowaniu dotychczas nabytych uprawnień pracowniczych i związkowych, w zakresie przedmiotowym, podmiotowym i czasowym.”
Obawiam się , że czas zatarł Dyrektorowi precyzję widzenia podpisywanych kilka lat temu umów i porozumień. Dlatego też, aby uniknąć niepotrzebnych napięć i nieporozumień zalecamy na długie jesienne wieczory lekturę owych dokumentów.
Zmieniony ( 03.11.2017. )
 
500+ dla pracowników? Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
12.10.2017.

PGE jest spółką z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Nic więc dziwnego, że po rządowym programie 500+ dla rodzin z dziećmi, 500+ dla emerytów, dodatkowych darmowych ubezpieczeń z deficytowego KRUS, także pracownicy oczekują 500+ dla zarabiających na te rządowe programy.

Kilka lat temu w PGE wprowadzono porozumienie blokujące wzrost wynagrodzeń . W zamian pracownicy otrzymali gwarancje zatrudnienia do końca 2017r. Ponieważ okres gwarancji właśnie się kończy, skończyć powinien się również okres blokowania wzrostu wynagrodzeń w grupie PGE.

Za zgodą PGE Zarząd  PGE GiEK S.A. prowadzi rozmowy ze związkami zawodowymi celem modyfikacji dzisiejszej regulacji. Że nowy mechanizm jest pilnie potrzebny najlepiej dowodzi coraz większe niezadowolenie społeczne z dotychczasowego rozwiązania, jak również desperacja części organizacji związkowych, które wypowiedziały pracodawcy ten element Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.(Oddział Bydgoszcz).

Ponieważ rozmowy trwają, nie będziemy na razie ich oceniać. Jednak ich dynamika jak na razie sprawia wrażenie gry na zwłokę, co przy stałym narastaniu niezadowolenia pracowników, nie nastraja optymistycznie.

 

Zmieniony ( 12.10.2017. )
 
Pismo członka Rady Nadzorczej PGE GiEK S.A. do Prezesa Zawady Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
31.07.2017.

Na prośbę członka Rady Nadzorczej PGE GiEK S.A.  Pana Krzysztofa Rybaka zamieszczamy pismo jakie skierował on do Prezesa Spółki Pana Sławomira Zawady. Krzysztof Rybak zasiada w radzie nadzorczej po wybraniu go na to stanowisko przez pracowników PGE GiEK S.A.

Pan
Sławomir Zawada
Prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA

Niniejszym proszę o podjęcie działań w następujących sprawach:

1)    Przyznania dodatkowego dnia wolnego płatnego tym pracownikom PGE GiEK SA, którzy nie otrzymali takiego wolnego w dniu 05.12.2016 r. Jako termin dodatko­wego dnia wolnego proponuję 16.08.2017 r.

Wnoszę przy tym o przyjęcie zasady, że jeżeli Dzień Energetyka, czy Dzień Górnika przypadnie w dniu wolnym od pracy, to aby taki dzień był „oddany” pracownikom Spółki w jednym z wcześniejszych lub późniejszych dni roboczych w danym roku.

2)    Podwyższenia stawek zasadniczych wszystkim pracownikom Spółki w 2017 r.

UZASADNIENIE
    (Kliknij aby przeczytać całość
)

 

Zmieniony ( 01.08.2017. )
 
Czy GIEK SA nadzoruje łamanie prawa? Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrzej Nalepa   
20.04.2017.

Oto przebieg zatrudnienia Pani NN (nazwisko znane redakcji):

Bestur sp. z o.o. od 21.12.2009 do 31.12.2011

od 21.12.2009 do 20.03.2009 - umowa na okres próbny

od 21.03.2009 do 31.12.2011 - umowa na czas określony

 

/od 21.12.2009 do 31.08.2010 - sprzedawca

Od 01.09.2010 do 30.11.2010 - pomoc kuchni

Od 01.12.2010 do 31.03.2011 - sprzedawca

Od 01.04.2011 do 31.05.2011 - pokojowa

Od 01.06.2011 do 31.12.2011 – sprzedawca/

Umowa uległa rozwiązaniu na mocy porozumienia stron.

 

Elbest sp. z o.o. od 01.01.2012 do 30.03.2013 –pokojowa w tym:

od 01.01.2012 do 30.03.2012 - umowa na okres próbny

od 31.03.2012 do 30.03.2013 - umowa na czas określony

Umowa uległa rozwiązaniu z upływem czasu na jaki była zawarta.

Elbest sp. z o. o. Oddział  Wawrzkowizna od 31.03.2013 - pokojowa (migracja z centrali)

od 31.03.2013 do 30.03.2015 - umowa na czas określony

od 31.03.2015 do 30.03.2017 - umowa na czas określony

Wydawać by się mogło , że pracownik z taką historią świadczenia pracy na rzecz Elbest powinien otrzymać umowę o pracę na czas nieokreślony. Przypomnijmy Elbest jest to spółka z grupy PGE,  nadzorowana przez PGE GiEK S.A. Niestety Prezes widzi to inaczej…

Nie rozumiemy dlaczego? Czy dopiero po 9 latach firma dostrzegła, że pracownik się nie rozwija - nie  zna co najmniej kilku języków obcych, nie zrobił w międzyczasie wyższych studiów czy też jest za mało kreatywny? A może po prostu nie należy do odpowiedniej organizacji? Nie wiemy, ale wie to z pewnością prezes spółki.

W każdym razie tym artykułem ostrzegamy innych chętnych do pracy w Grupie Elbest. Tu kodeks Pracy traktuje jak powyżej widać.

Czy firma, w której tak traktowani są pracownicy powinna nadal korzystać ze wsparcia związków zawodowych? Przypomnijmy, że firma korzysta z przychylności związków zawodowych, które Pracownikom PGE GiEK gwarantują w regulaminach korzystanie  z jej obiektów przy wsparciu środkami z ZFŚS.

Jesienią planowana jest modyfikacja Regulaminu w Elektrowni Bełchatów. Jakie stanowisko w ww. kwestii zajmie ZZPRC będzie podyktowane również analizą powyższego przypadku.

I jeszcze jedno, czy korzystając z obiektów Elbest sp. z o.o., gdzie tak podchodzi się do pracowników, będziemy czuli zadowolenie i satysfakcję?

Zmieniony ( 31.07.2017. )
 
Czy reanimacja dialogu społecznego się powiedzie? Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
07.04.2017.

W środę 5 kwietnia odbyło się spotkanie Zarządu PGE S.A. z przedstawicielami związków zawodowych elektrowni i kopalni Bełchatów.

Poruszone zostały kwestie ostatnich zwolnień pracowników, wzrostu płac, inwestycji oraz planów zarządzania pieniędzmi zgromadzonymi na emerytury pracowników w ramach PPE (pracowniczych programów emerytalnych). Dyskusja była momentami  burzliwa, czasami niektóre kwestie budziły zdziwienie, ot choćby informacja Prezesa PGE Baranowskiego , że w kontaktach z niektórymi związkowcami przekazywane były wyraźne sygnały o zaostrzeniu podejścia do korzystania ze służbowych komputerów (listopad 2016).  Ale tak to już bywa, jak się rozmawia z wybrańcami (samozwańcami) - informacje nie trafiają do szerszego grona... 

Czy spotkanie przyniesie spodziewane skutki?

Poczekamy, zobaczymy. Ostatnie zdarzenia spowodowały wg. naszej wiedzy fatalny wręcz stan skonfliktowania władz spółki z pracownikami.

W toku dyskusji problem został mocno wyeksponowany.  W sprawie zgłaszanej już wcześniej narastającej presji na wzrost wynagrodzeń pojawiła się szansa renegocjacji stosowanego dzisiaj „mechanizmu…”

Z kolei na podniesienie sprawy inwestycji  uzyskaliśmy enigmatyczne odpowiedzi tak, że zacytowanie znanych już z innych spotkań sformułowań w stylu ”analizujemy , negocjujemy , czekamy na wynik negocjacji  z UE" , będzie najwłaściwszym podsumowaniem.

Inny drażliwy temat wynikający z naszej ostrożności, to sprawa planów ewentualnego zarządzania pieniędzmi zgromadzonymi na PPE przez TFI (Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych) utworzone przez PGE. Ale o tym szerzej napiszemy w stosownym czasie. Możemy zadeklarować  jednak już dziś, że dołożymy wszelkich starań, aby nasze oszczędności emerytalne były bezpieczne.

 

Zmieniony ( 12.04.2017. )
 
WODA SODOWA TEŻ MOŻE ODURZYĆ! Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: ndrzej Nalepa   
02.04.2017.

Kodeks Etyki dla maluczkich?

Po lekturze artykułu „Prezes PGE GiEK S.A. Sławomir Zawada, naraża PEC na stratę ponad 10 mln złotych” w lokalnej prasie można by stwierdzić, że nie ma się czemu dziwić. Ot lokalna bełchatowska prasa jest niezadowolona z Prezesa PGE GiEK S .A.  pochodzącego z Zawidowa ( województwo dolnośląskie) –podajemy za Wikipedia – choć dziwić może to , że brak na tej stronie  tak istotnej wiadomości jak ta, że jest to gmina o wybitnym znaczeniu dla polskiego biznesu. To stąd pochodzą Prezes PGE GiEK S.A. Sławomir  Zawada,  Wiceprezes  PGE GiEK S.A. S. Żuk, Dyrektor PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów ds. technicznych Andrzej Legeżyński. Nie wiedzieć czemu ważne dla miast wydarzenia kończą się na 2011r, kiedy to ukończono budowę hali sportowej.  Wielkie niedopatrzenie z jednej strony a szansa dla karierowiczów z drugiej.

Ale ad rem (czyli do rzeczy).  Czy owe miliony, które stracić może miasto Bełchatów – choć to suma niebagatelna w budżecie miasta są tu najważniejsze? Czy może bardziej istotny jest konflikt z władzami lokalnymi? I odbiór tej sytuacji przesz społeczność lokalną?

PGE S.A. wydaje corocznie niemałe sumy, aby relacje ze środowiskiem lokalnym , gdzie mają lub mogą mieć lokalizacje oddziały spółki były dobre lub bardzo dobre. To, co robi Prezes Zawada wydaje się być całkowicie w sprzeczności z taką polityką Grupy PGE. Dodajmy do tego, że w Kodeksie Etyki możemy znaleźć zapisy:

·        Myślimy w perspektywie długookresowej. Planujemy i prowadzimy naszą działal­ność w taki sposób, aby zapewnić długoterminowy zrównoważony rozwój. Nasze codzienne decyzje uwzględniają perspektywę długookresową i przewidują skutki podejmowanych przez nas działań.

·        Przestrzegamy prawa. Wszyscy pracownicy Grupy PGE przestrzegają obowiązujących przepisów prawa oraz regulacji wewnętrznych, a także postępują zgodnie z zasadami etyki. Nasze relacje budujemy na obustronnym zaufaniu oraz odpowiedzialności i sza­cunku.

·        Budujemy świadomość o obowiązującym prawie oraz o regulacjach i standardach wewnętrznych GK PGE. Każdy jest zobowiązany do znajomości bieżących przepi­sów prawa i umów regulujących codzienne obowiązki na stanowisku pracy. Wszyscy pracownicy, w tym kadra zarządzająca, są zobowiązani do zapoznawania się z obo­wiązującymi przepisami prawa, związanymi z wykonywaną pracą oraz do uczestnictwa w szkoleniach na temat obowiązujących przepisów, organizowanych przez GK PGE.

·        Jesteśmy partnerem społeczności lokalnych. Dbamy o rozwój obszarów, na których prowadzimy działalność biznesową, podnosimy jakość życia społeczności, wspieramy lokalne wydarzenia, zapewniamy miejsca pracy. Wiemy, że nasza działalność wpływa na życie lokalnych społeczności i staramy się być ich partnerem.

·        Jednym z filarów zaangażowania społecznego w PGE Polskiej Grupie Energetycznej jest Fundacja PGE, która działa w celu zapewnienia transparentności działań oraz budowania zaangażowania wśród wszystkich grup interesariuszy, wspierając rozwój lokalnych społeczności, prowadząc działalność polegającą na przyznawaniu grantów oraz realizując autorskie programy społeczne.

Czy opisane w prasie lokalnej  a niezdementowane przez PGE GiEK problemy mieszczą się w kanonach postępowania, które przyjęła na siebie grupa PGE? Oceńcie Państwo sami.

W przyszłym roku mamy wybory lokalne, w następnym do władz ustawodawczych , potem prezydenckie…

PGE jako spółka giełdowa nie ma wpisanego w statut żadnego elementu politycznego (np.najlepsi są nasi z PIS-u), czy regionalnego (np. preferujemy pochodzenie z Zawidowa).

Można więc wyobrazić sobie , że Prezes Baranowski po linii zależności korporacyjnej , czy też minister Macierewicz po linii politycznej wezmą się do roboty i na czas ustabilizują sytuację.

Panta rhei …i może za dwa lata okazać się , że pomimo  dużego poparcia dla idei dobrych dla Polski głoszonych na szczeblu centralnym... nie będzie ich miał kto wcielać w życie.

Zmieniony ( 05.04.2017. )
 
W PGE 1 kwietnia już w marcu. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Autor: Andrxej Nalepa   
31.03.2017.

Struktury Compliance  w PGE raczyły zacząć robić sobie jaja z dużym wyprzedzeniem.

Otrzymaliśmy  odpowiedź  ze struktur PGE w sprawie naszego listu otwartego.

Pani Dyrektor pisze, cyt:

„Dziękuję za zwrócenie uwagi na kwestię regulacji, dotyczących zatrudniania pracowników w spółkach naszej Grupy Kapitałowej. W załączeniu przesyłam szerszą odpowiedź.   (kliknij na link aby przeczytać)

Jednocześnie proszę o informację o to, który z adresów e-mail lub telefonów do Compliance jest nieprawidłowy? Pozdrawiam,  Ewa Gąsiorowska" 

Rzeczywiście zostaliśmy wprowadzeni  w błąd w sprawie koordynatora  Copliance w Elektrowni Bełchatów. Odpowiedź Pani dyrektor w zasadzie zgodna z naszymi oczekiwaniami, wydaje się potwierdzać, że struktura  Compliance  jest dodatkowym , niepotrzebnym kosztem, jaki ponosi Firma. Przy takim poziomie zainteresowania niesprawne e-maile oraz telefony są nieistotne. Pominę już fakt zignorowania sprawdzenia problemu w PGE GiEK S.A. ale jakość kontroli wyraźnie określa jakość dyrektora Compliance.

Tyle korespondencja a jak wygląda to w rzeczywistości.

W marcu nowym dyrektorem technicznym elektrowni Bełchatów został Andrzej Legeżyński pochodzący z Zawidowa koło Bogatyni (podobno bliski kolega jeszcze z przedszkola prezesa Zawady). Z tej samej miejscowości pochodzi Sławomir Zawada - prezes PGE GiEK.  Legeżyński wcześniej w elektrowni przepracował kilka miesięcy. Z kolei w kopalni dyrektorem ekonomiczno-finansowym została Lucyna Zyberyng, ostatnio prezes TBS w Tomaszowie Maz.  Jej mąż jest członkiem zarządu okręgu piotrkowskiego PiS. W lutym asystentem Mariana Rainczuka, dyrektora kopalni Bełchatów, został z kolei Konrad Hennig, politolog i wykładowca akademicki, który starał się o mandat radnego z łódzkiej listy PiS. W ubiegłym roku posadę dyrektora departamentu komunikacji w PGE GiEK otrzymała z kolei związana z PiS Agnieszka Wysocka. Wcześniej była wiceprezydentem Bełchatowa, a przed wyborami samorządowymi nauczycielką języka niemieckiego.  Prezes Zawada zatrudnił mamę, dalej było już łatwiej. W krótkim czasie jej zięć i córka zostali pracownikami elektrowni.  To oczywiście przypadek, broń Boże nie nepotyzm.

Obsadzenie stanowiska kierownika działu organizacyjno-administracyjnego, kierownika działu kadr  w elektrowni Bełchatów to nie jedyne przykłady, które umknęły pani Gąsiorowskiej.

 Z kolei szefem departamentu HR został Marek Szydłowski, radny powiatowy PiS z Pajęczna, który przed nominacją uczył języka polskiego w miejscowej szkole, a wcześniej był dyrektorem placówki.*

PGE poinformowało, że po otrzymaniu zgłoszenia kontrolę już przeprowadzono i nie stwierdzono nieprawidłowości, a rekrutacja pracowników jest prowadzona zgodnie z regułami funkcjonującymi w spółce, a także w zgodzie z zasadami i wartościami opisanymi w kodeksie etyki.

Po tych zapewnieniach jesteśmy uspokojeni i pewni , że reguły obowiązujące w spółce zachęcają nas do inwestowania w ten walor.

Z informacji wynika, że sprawą zainteresował się Prezes PGE S.A. Henryk Baranowski.

Być może ten fakt spowodował, że w dniu dzisiejszym w wyniku zaostrzenia kryteriów oceny pracy  kilku wieloletnich pracowników elektrowni i kopalni otrzymało propozycje rozwiązania umów za porozumieniem stron lub zwolnień. W końcu „bilans musi wyjść na zero”

*  źródło: "Dziennik łódzki - tygodnik 7 dni" z 31 marca 2017r

Zmieniony ( 03.04.2017. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 20 z 321